10 dôvodov, prečo by ste nechceli byť miliardárom

Sigmund Freud sa raz údajne priznal, že keby si mal vybrať medzi bohatým pacientom a chudobným pacientom, kedykoľvek by si radšej zvolil toho bohatého. Prečo? Pretože bohatý pacient si už je vedomý skutočnosti, že peniaze nie sú odpoveďou na jeho problémy.

Niektorí z nás však ešte nedospeli k takejto úrovni osvietenia. Mnohí ľudia si predstavujú, že keby vlastnili súkromné lietadlo, luxusnú jachtu, garáž plnú športových automobilov a šesť domov s personálom s počtom 150 zamestnancov, ich úroveň šťastia a spokojnosti so životom by dosahovala omnoho vyššie hodnoty.

Ak sa však skutočne porozprávate s niekoľkými miliardármi, veľmi rýchlo si uvedomíte, že táto predpojatá domnienka je často mylnou predstavou. Ani miliardový majetok totiž zjavne nie je nevyhnutnou zárukou šťastia.

Sám legendárny investor a miliardár Warren Buffett vyhlásil: „Pomocou peňazí si nemôžete kúpiť šťastie, ale určite Vám zabezpečia lepšie spomienky.“

Centrum pre bohatstvo a filantropiu pôsobiace pri Univerzite v Bostone potvrdilo, že super bohatí ľudia nie sú vždy super šťastnými. Viacero štúdií dokonca sústavne považuje bohatých respondentov za všeobecne nespokojnú skupinu, v rámci ktorej obrovský majetok prispieva k úzkosti vo vzťahu k láske, práci aj rodine. Prieskumy zistili, že bohatí ľudia sú dokonca často nespokojní so samotnou veľkosťou ich bohatstva.

V prípade, že príležitostne uvažujete o tom, akým spôsobom by miliardový majetok pomohol zvýšiť kvalitu Vášho života, predstavujeme Vám 10 jasných dôvodov, prečo by ste sa nemuseli mať lepšie ani s miliardami na účte.

1. Peniaze by Vás trápili ešte viac

Často sa zdá, že jediní ľudia, ktorí sa trápia peniazmi viac než chudobní, sú práve mimoriadne bohatí jedinci. Obávajú sa totiž toho, že o peniaze prídu. Robia si starosti s ohľadom na správne investičné rozhodnutia. Boja sa toho, aký efekt bude mať strata bohatstva na ich život. Čím viac peňazí budete mať na účte, tým väčším obavám a úzkosti budete nútení čeliť.

Súvisiace: Diskrétne bohatstvo je novým symbolom prominentného statusu

2. Nedokázali by ste posúdiť, kto je Vaším skutočným priateľom

Miliardári často veria, že nadobudnuté bohatstvo má zásadný vplyv na vzťahy s ľuďmi v ich živote – v niektorých prípadoch dokonca výrazne negatívny. Jeden z respondentov prieskumu bostonskej inštitúcie uviedol: „Sám seba sa pýtam, koľko ľudí v mojom okolí by so mnou prerušilo kontakt, keby si nemysleli, že odo mňa môžu niečo dostať.“ Ďalší respondent dodal: „Iba veľmi málo ľudí pozná skutočnú mieru môjho bohatstva. Myslím si, že ak by poznali veľkosť môjho majetku, naše vzájomné vzťahy by sa úplne zmenili.“

3. Mnohí ľudia by Vami opovrhovali alebo Vám závideli

Existuje veľa ľudí, ktorí otvorene opovrhujú bohatými, alebo im závidia ich majetok – a to obzvlášť v prípade, ak svoje bohatstvo nadobudli prostredníctvom dedičstva. Robert A. Kenny, študovaný psychológ a jeden z autorov bostonskej štúdie, vysvetlil: „Pojem bohatý človek sa často stáva pejoratívnym, urážlivým označením. Bohatí jedinci tak musia byť pripravení čeliť kritike svojho okolia.“

4. Štruktúra, ktorú Vám do života prináša práca, by Vám chýbala

Nepochybujeme o tom, že mnohí z nás snívajú o tom, že už nikdy nebudú musieť pracovať. Avšak život bez práce sa často stáva životom bez cieľa. Práve napredovanie v profesionálnej alebo podnikateľskej kariére je totiž ukazovateľom, na základe ktorého obvykle meriame svoj vlastný úspech. Bez práce môže byť pomerne ťažké posúdiť, či ste so svojím časom naložili správne. Ľudia, ktorí zdedili svoje bohatstvo, často nedisponujú dostatočnou motiváciou pre dosahovanie vlastných úspechov a opustenie tieňa svojich rodičov.

5. Vo väčšej miere by ste sa obávali o svoje deti

Zatiaľ čo mnohí miliardári počítajú s tým, že vzdelanie ich potomkov je finančne zabezpečené, často sa obávajú toho, že peniaze oberú ich deti o ambície. Jeden z respondentov uviedol: „Keď disponujete veľkým objemom peňazí, hrozí nebezpečenstvo, že svojim deťom poskytnete zvrátený pohľad na svet. Peniaze by ich mohli skaziť – ​​dať im pocit nadradenosti, brániť im v rozvoji silného zmyslu pre empatiu a súcit.“ Niektorí miliardári sa dokonca obávajú toho, že ich deti sa v dôsledku prehnaného dedičstva stanú na týchto peniazoch závislé. Ak však tieto peniaze usmerníte napríklad na charitatívne účely, Vaše deti sa môžu cítiť ukrivdené.

6. Porovnávali by ste svoj majetok s ostatnými miliardármi

Spisovateľka a novinárka Rachel Johnsonová povedala: „Každý miliardár chce, aby bola práve tá jeho jachta najlepšou na svete. Bohatí ľudia následne zažívajú skutočné muky, keď sa na scéne objaví niekto s ešte väčšou a lepšou jachtou. V takých prípadoch majú pocit, že akosi zlyhali. A to aj napriek tomu, že vlastnia úžasne luxusnú jachtu.“

7. Darčeky by stratili svoj význam

Predstavte si svet, v ktorom by boli všetky Vaše materiálne dary posudzované na základe ich peňažnej hodnoty. Áno, možno ste práve dostali pekný darček, ale minulý rok ste predsa dostali auto. Ako sa s tým vyrovnať?

8. Vlastnili by ste mnoho nehnuteľností, ale stratili by ste pocit domova

Priemerný miliardár vlastní medzinárodné portfólio s minimálnym počtom šiestich nehnuteľností. Obvykle sa jedná o primárny dom, horskú alebo lyžiarsku chatu, plážový dom alebo vilu na pobreží, vidiecke sídlo alebo ranč, mestský byt a ešte nejakú historickú nehnuteľnosť. Táto skutočnosť nevyhnutne vedie k tomu, že bohatí ľudia sa v skutočnosti nemajú kde usadiť – ani jednu zo svojich nehnuteľností nemôžu nazývať domovom.

Jane Urquhartová, riaditeľka londýnskej akadémie pre školenie personálu do bohatých domácností, vysvetlila: „Spomínam si na jedného z našich klientov, ktorý vlastnil viacero nehnuteľností. V jednej z nich zamestnával komorníka, správcu domu a vodiča či údržbára. Správca domu sa každé ráno staral o to, aby boli všade vystavené čerstvé kvety. Komorník zabezpečoval, aby bol vždy k dispozícii ľad do kokteilov. Vodič a údržbár mal zase na starosti bezchybné fungovanie zariadení okolo domu. Paradoxom však bolo, že ich zamestnávateľ a majiteľ domu v ňom nikdy neprespával.“

Alexander Kraft, realitný agent spoločnosti Sotheby’s, tiež potvrdil, že medzi mimoriadne bohatými jedincami panuje výrazná rivalita. Chcú bývať na najvychytenejšej adrese, vlastniť najväčší dom v prestížnej oblasti a mať najluxusnejší strešný apartmán na okolí.

9. Nachádzať pravú lásku by bolo ešte ťažšie

Mary Balfourová, ktorá pôsobí v zoznamovacej agentúre Drawing the Moon, uviedla: „Čo sa týka lásky a partnerského života, pre miliardárov je to nočná mora, pretože si nikdy nemôžu dovoliť skutočne dôverovať ľuďom okolo seba. Neustále majú pocit, že ich druhá osoba môže využívať kvôli peniazom – ak nie hneď od začiatku vzťahu, takéto správanie sa môže prejaviť aj po istej dobe spoločného partnerského života.“

Legendárny rozvodový právnik Raymond Tooth povedal: „Snáď si týmto vyjadrením nepohnevám priveľa ľudí, ale myslím si, že najlepšou kariérou pre ambicióznu ženu je vziať si bohatého muža bez predmanželskej zmluvy.“

Istá bohatá matka v prieskume bostonskej univerzity vysvetlila svoje obavy ohľadom toho, že muži v živote jej dcéry sa môžu kvôli jej veľkému majetku cítiť „bezmocní“. Môžu vraj nadobúdať pocit, že „im bola odňatá úloha živiteľa rodiny“.

Freud povedal: „Láska a práca sú základné kamene nášho bytia.“ Obrovské bohatstvo však často podkopáva oba tieto piliere.

Súvisiace: Prepracovaní miliardári si obľúbili predĺžené pracovné dovolenky

10. Mali by ste pocit, že ste stratili právo sťažovať sa

Ľudia často budujú svoje vzájomné vzťahy na základe spoločných problémov a sťažností. Väčšina bohatých jedincov však má pocit, že stratili právo sťažovať sa – v opačnom prípade by mohli pôsobiť ako nevďační zbohatlíci.

Aj miliardári sú však iba ľudia a ich problémy sú často veľmi podobné tým, ktorým všetci čelíme s každodennou pravidelnosťou – ako budovať dôveru vo svojich vzťahoch, ako milovať a byť milovaný, ako nachádzať zmysel života. Disponujú dostatočnou kvantitou, ale často majú problémy s kvalitou svojich najhlbších túžob.

Zdroj: Fortune, NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.