Prezident Si Ťin-pching apeluje na bohatých Číňanov v snahe prerozdeliť majetok

Čínsky prezident Si Ťin-pching.

Čínsky prezident Si Ťin-pching len nedávno vydal nové odvážne vyhlásenie, v ktorom prisľúbil, že pritlačí na najbohatších občanov a firmy v krajine a prerozdelí ich majetok medzi občanov.

Prezident vo svojom príhovore, ktorého zhrnutie zverejnila oficiálna čínska tlačová agentúra Xinhua, apeloval na najvyšších predstaviteľov vládnucej Čínskej komunistickej strany, aby nastolili systém prerozdelenia majetku medzi občanov, a to v záujme „sociálnej spravodlivosti“. Uviedol, že je „nutné rozumne regulovať prehnane vysoké príjmy a motivovať ľudí a firmy, ktoré nimi disponujú k tomu, aby sa viac priblížili bežným ľuďom.“

V článku tlačovej agentúry Xinhua neboli spomenuté mnohé detaily z príhovoru. Nepísalo sa tam napríklad o tom, ako Si verí, že sa podarí tento cieľ dosiahnuť a navrhuje, aby vláda zvážila zavedenie daní alebo iných spôsobov, ako prerozdeliť príjem a majetok medzi občanov.

Si označil potrebu „spoločnej prosperity“ medzi obyvateľmi Číny za rozhodujúcu z hľadiska udržania Čínskej komunistickej strany pri moci a z hľadiska premeny Číny na „ plne rozvinutú, bohatú a mocnú“ krajinu do roku 2049, čo bude 100. výročie existencie Čínskej ľudovej republiky.

Si na ekonomickom stretnutí lídrov, kde pravidelne rokujú o ďalších plánoch, vyhlásil: „ Spoločná prosperita je prosperita všetkých ľudí, nie len pár vyvolených.“

Významná veta

Táto veta má pre Čínu historický význam. Si ju použil v kontexte prerozdelenia majetku, rovnako ako aj bývalý líder komunistickej strany Mao Ce-tung v polovici minulého storočia. Mao Ce-tung bol v Číne uznávaný za zásadné ekonomické reformy, ktorých cieľom bolo dosiahnuť stratu moci bohatých statkárov a farmárov, členov vidieckej elity.

Mao stál na čele krajiny v období veľkých ekonomických a sociálnych zmien, ktoré viedli k prevratu. Jeho smrť v roku 1976 znamenala koniec kultúrnej revolúcie.

Nasledovali desaťročia ekonomickej liberalizácie pod vedením Tenga Siao-pchinga.

Teng si osvojil vlastné použitie slovného spojenia „spoločná prosperita“, keďže v čínskej socialistickej ekonomike sa začali uplatňovať princípy voľného trhu, čo znamenalo sprístupnenie najväčšej komunistickej krajiny na svete voči západným krajinám.

V roku 1985, pri návšteve delegácie vedúcich pracovníkov amerických firiem, tento bývalý čínsky prezident slávnostne oznámil: „ Niektoré regióny a niektorí ľudia najprv zbohatnú, a potom, z vedúcej pozície, pomáhajú ostatným regiónom a ľuďom zbohatnúť, aby sme tak dosiahli spoločnú prosperitu.“

Za tie roky sa Čína vypracovala z chudobnej krajiny na druhú najväčšiu ekonomiku sveta a na jedného z najväčších lídrov v oblasti businessu a technológií. Rýchle pokroky Číny môžu spôsobiť, že o desať rokov prekoná aj Spojené štáty americké, ktoré majú v súčasnosti svetovo najväčšiu ekonomiku.

Rastúce rozdiely

Zatiaľ čo súkromný sektor a majetok v krajine narastá (v roku 2019 bolo bohatých Číňanov po prvý raz viac, ako bohatých Američanov), rozdiely medzi bohatými a chudobnými, mestskými a vidieckymi občanmi Číny sa zhoršujú.

Zdá sa, že tento problém znepokojuje prezidenta. Vo svojom utorkovom prejave uznal, že Komunistická strana Číny „umožnila niektorým ľuďom a regiónom zbohatnúť ako prvým,“ čo je v súlade s ekonomickými reformami zo sedemdesiatych rokov minulého storočia.

Si uviedol, že od roku 2012, keď nastúpil do funkcie, ústredná vláda „ pripisuje spoločnej prosperite všetkých občanov väčší význam.“

Prezidentov záujem prerozdeliť majetok úzko súvisí so širšími cieľmi jeho vlády v oblasti ekonomiky. Za posledné mesiace vláda bezprecedentne zakročila v oblasti technológií, financií, školstva a v ďalších sektoroch v mene s tým súvisiacich finančných rizík, ochrany ekonomiky a odstránenia korupcie.

Vláda tiež uviedla, že je potrebné chrániť národnú bezpečnosť a záujmy občanov. Členovia vlády do veľkej miery vinia súkromný sektor za vznik sociálno-ekonomických problémov, ktoré by hypoteticky mohli destabilizovať krajinu a ovplyvniť moc Komunistickej strany Číny. Zásah vlády do súkromného podnikania vyplašil globálnych investorov a vyvolal obavy z pohľadu inovácií a rastu čínskej ekonomiky.

Slabé stránky čínskej ekonomiky sa nedávno prejavili. Podľa údajov z konca minulého roka, sa krajina zotavuje pomaly a úroveň nezamestnanosti medzi mladými ľuďmi dosiahla najhorší stupeň za rok. Ekonómovia pripisujú takéto spomalenie rôznym faktorom, ako je rýchle šírenie Delta variantu koronavírusu, prírodné katastrofy, narastajúce riziko zadl’ženia a ubúdajúci sentiment investorov, ktorých ovplyvňujú regulačné obmedzenia.

Zdroj: CNBC

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.