10 kľúčových manažérskych princípov Johna D. Rockefellera

John D. Rockefeller.

Dávno predtým, ako sa Jeff Bezos stal najbohatším človekom sveta, bol za rekordy vo výške majetku zodpovedný ropný magnát John D. Rockefeller.

John D. Rockefeller bol vášnivým filantropom a zároveň neľútostným barónom spoločnosti Standard Oil Company, vďaka čomu sa v roku 1916 stal prvým miliardárom. V tom čase bol Rockefeller zodpovedný za celé 2% národnej ekonomiky USA a po odrátaní inflácie vlastnil majetok v hodnote 24 miliárd dolárov. Ak by v súčasnosti najbohatší človek sveta, John Bezos, chcel dosiahnuť takýto podiel na národnej ekonomike Spojených štátov, musel by svoj majetok viac ako zdvojnásobiť na hodnotu približne 339,2 miliárd dolárov.

30 Rockefeller Plaza.

Rockefeller je podľa mnohých najbohatším Američanom v histórii. A podľa spisovateľa Rona Chernowa je zároveň aj najúspešnejším podnikateľom vôbec vďaka svojmu štýlu riadenia podniku. Tento oceňovaný historik vo svojej knihe s názvom „Titan: The life of John D. Rockefeller“ opisuje Rockefellerove princípy manažmentu, ktoré mu pomohli zmeniť ropný priemysel a priniesli mu slávu a majetok.

1. Buďte čestný a dôveryhodný

Chernow vo svojom diele píše, že ropný magnát si veľmi potrpel na pravdu. Rockefeller vraj nikdy nezahmlieval čísla a nikdy nerozprával dvojzmyselne, aby tak zatajil skutočnosti. Vždy sa uistil, že zaplatil všetky dlhy bez omeškania.

Práve týmto dosiahol lojalitu mnohých bankárov, ktorí viackrát počas Rockefellerovej kariéry zachránili jeho spoločnosť. V istom momente mu bankári dokonca pomohli s výberom úveru po tom, ako jeho rafinériu zachvátil požiar.

Našťastie ho jeho dobrá reputácia predbehla a riaditeľ banky menom Stillman Witt nariadil, aby Rockefellerovi banka peniaze bezodkladne poskytla a dokonca mu ponúkol navýšenie dlhu, ak by to potreboval.

2. Nájdite si čas na oddych

Rockefeller sa vždy pousmial, keď ho nazvali vorkoholikom. Vo svojich memoároch napísal: „Podľa mňa nie je nič biednejšie a patetickejšie ako človek, ktorý strávi všetok svoj bdelý čas zarábaním peňazí len preto, aby ich mal.“

Rockefeller pracoval v oveľa väčšej pohode ako niektorí dnešní miliardári. Vždy si po obede doprial krátky spánok a po večeri driemal v kresle vo svojej obývačke. V 30. rokoch prepojil svoj dom s kanceláriou cez telegrafický kábel. Takto docielil, aby mohol tráviť tri či štyri poobedia doma prácou v záhrade a užíval si prírodu.

Rockefeller raz povedal spisovateľovi Williamovi Inglisovi: „Je pozoruhodné, ako veľa by sme mohli všetci urobiť, ak by sme vedeli predísť ruchu a byť vždy v pohodovej nálade a nesnažiť sa robiť priveľa.“
Chernow napísal, že pravidelným oddychovaním sa miliardár udržiaval v pohodovej nálade a tým si zvyšoval svoju produktivitu.

Súvisiace: Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos a ich vlastnosti úspechu

3. Naplánujte si svoj deň

Chernow v knihe uviedol, že Rockefeller si presne plánoval svoj deň a v jeho rozvrhu nájdete „mechanickú“ pravidelnosť.

Každá hodina miliardárovho života bola prísne zadelená a presne rozpočítaná, čo sa týka práce, náboženstva, rodinného života a dokonca aj cvičenia. Podľa Chernova mu práve tento striktný rozvrh pomáhal zvládať tlak v jeho ropnom impériu, ktorý by inak mohol byť nezvládnuteľný.

Autor napísal, že Rockefeller bol ako riaditeľ spoločnosti Standard Oil Company pod obrovským tlakom a bolo pre neho upokojujúce, že dodržiava nejaké denné rituály

4. Pozorne sledujte firemné financie

Podľa Chernowa bol Rockefellerov štýl riadenia špecifický tým, že veril iba číslam, ktoré mu najpresnejšie povedali, či firma funguje.

Ropný magnát mal ručne písanú účtovnú knihu o financiách spoločnosti a zapisoval si každučký výdavok až po posledné desatinné miesto. Na základe toho bol Rockefeller schopný vytvoriť akési „objektívne meradlo“, pomocou ktorého vedel porovnať svoje jednotlivé operácie a rozhodnutia.

Umožnilo mu to prekuknúť subjektívne alebo potenciálne zavádzajúce tvrdenia podriadených. Keď sa Rockefellera pýtali, ako táto obratnosť v číslach pomohla jeho úspechu, povedal: „Stanovoval som si smerovanie vždy pomocou čísel, ničím iným, iba číslami.“

5. Delegujte úlohy

Aby mohol Rockefeller predsedať takej obrovskej spoločnosti, musel zveriť niektoré povinnosti aj iným luďom. Chernow napísal, že súčasťou riadenia spoločnosti Standard Oil bolo trénovať podriadených, aby robili Vašu robotu.

Ako Rockefeller raz povedal jednému nováčikovi: „Nikto nerobí niečo, čo zaňho dokážu urobiť iní. Tak rýchlo, ako sa dá, si nájdi niekoho, komu môžeš veriť a nauč ho svojej práci. Potom si sadni, vylož nohy a vymysli spôsob, akým zarobíš firme nejaké peniaze.“

Pre Rockefellera to znamenalo, že sa zbaví každodenných nepríjemností a upriami sa na veľké rozhodnutia o politiku firmy.

6. Usiluj sa o dokonalosť

Rockefeller bol fanatický perfekcionista, ktorý odmietal zanedbávať svoje povinnosti, nech boli akokoľvek nudné.

Dosiahnuť dokonalosť sa snažil aj pri rukopise. Jeho najbližší pomocník spomínal, aké to bolo sledovať Rockefellera podpisovať nejaký list. Každému jednému podpisu venoval takú pozornosť a precíznosť, akoby išlo o umelecké dielo. Chernow spomínal, že Rockefellerov perfekcionizmus nebol len jeho osobnostnou črtou, ale rozšíril ho do celej organizácie a stal sa súčasťou firmy.

7. Vytvárajte jednotnosť

Najsilnejšou Rockefellerovou stránkou bola podľa Chernowa jeho schopnosť motivovať podriadených. Jeden zo spôsobov, ako to robil, bolo prikladanie dôležitosti vnútornej harmónii a odstránenie pohŕdania medzi výkonnými pracovníkmi spoločnosti Standard Oil.

Rád si vypočul názory všetkých ostatných predtým, ako vyslovil svoj vlastný a často vytvoril kompromis, aby udržal súdržnosť.“ Namiesto toho, aby dával priame príkazy, Rockefeller preferoval podanie svojho rozhodnutia prostredníctvom návrhov a otázok.

Mal rád aj konsenzus. Miliardár nikdy neurobil niečo, čo by jeho predstavenstvo neodsúhlasilo a všetky firemné rozhodnutia sa prijímali na základe „najvyššieho testu jednomyseľného schválenia.

8. Vytvorte podporný systém

Napriek tomu, že Rockefeller mal občas hádky a spory s vedúcimi vo svojej firme, bolo toho hašterenia a závisti oveľa menej, ako by ste čakali v obrovskej korporácii.

Priemyselný miliardár to opísal ako bratské puto medzi riaditeľmi spoločnosti Standard Oil, ktoré bolo spečatené až mystickou dôverou. Ich silný vzájomný vzťah vyvieral zo vzájomnej dôvery.

Toto pevné spojenie viedlo ku kontinuite vedenia v Standard Oil a tým pádom bola spoločnosť odolná voči vládnym vyšetrovateľom, ako aj investigatívnym novinárom, ktorí podľa slov Chernowa “ nemohli preniknúť cez silnú armádu mužov, ktorí mali rovnaké zmýšľanie.“

9. Podporujte konkurenciu

Chernow vo svojej knihe napísal, že zo spoločnosti, ktorá nemá konkurenciu, sa veľmi ľahko stane „lenivý obor“. Aby tomu Rockefeller predišiel, založil komisie zložené z odborníkov z rôznych odvetví, ktorí vytvorili štandardy pre fungovanie spoločnosti Standard Oil a všetkých jej pobočiek.

Kým tieto komisie povoľovali rotáciu manažérov, zároveň podporovali konkurenciu medzi jednotlivými pobočkami tým, že zadávali určité spodné limity na výkonnosť a povzbudzovali k vzájomnému súťaženiu o rôzne ceny a rekordy. Rockefeller si bol vedomý prínosu tejto stratégie, pričom uviedol: „Stimuly k dosahovaniu tých najlepších výsledkov viedli k aktívnej a agresívnej práci v konkurenčnom prostredí.“

Súvisiace: 7 zvykov miliardárov, ktoré zlepšia kvalitu Vášho života

10. Rešpektujte svojich zamestnancov

Rockefeller vždy poukazoval na to, že ani Napoleon Bonaparte by nebol úspešný bez svojich maršalov a generálov. Podobne aj Rockefeller veril, že jeho úspech tkvie čiastočne aj v jeho schopnosti motivovať zamestnancov.

Priemyselný magnát dával svojim zamestnancom autonómiu vo svojej práci, bol vždy taktný a ležérny pri styku s ľuďmi na nižších pozíciách, nereagoval podráždene, keď ho kritizovali a bol zdvorilý aj vo vyhrotených situáciách.

Napriek tomu, že nerozdával svojim zamestnancom pochvaly, Rockefeller vedel dať obrovskú moc a voľnosť tomu, koho pokladal za dôveryhodného. Chernow napísal, že práve kvôli týmto vlastnostiam, si zamestnanci spoločnosti Standard Oil „ctili Rockefellera a predbiehali sa v tom, aby ho potešili.”

Zdroj: NYTimes, Inc

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.