10 miliardárov, ktorí dosiahli úspech za rekordne krátky čas

Marz Zuckerberg zhromaždil miliardový majetok už po štyroch rokoch pôsobenia v spoločnosti Facebook.

Keď niekto disponuje majetkom v hodnote viac ako jedna miliarda dolárov, obvykle sa nám zdá, že do tohto úspechu musel investovať významnú časť svojho života. Napriek tomu však existujú ľudia, ktorým sa to podarilo za jediný rok.

Zostavili sme pre Vás zoznam miliardárov, ktorí sa dopracovali k svojmu majetku výhradne vlastnými silami a v rekordne krátkom čase. Tento zoznam zahŕňa priekopníkov v oblasti elektronického predaja a riaditeľov najväčších sociálnych sietí sveta. Mnohí z nich patria medzi najbohatších a najvplyvnejších hráčov na poli podnikania.

Eduardo Saverin – 1 rok

Eduardo Saverin sa v roku 2004 spolu s Markom Zuckerbergom podieľal na založení spoločnosti Facebook. Už o rok neskôr bol však nútený túto spoločnosť opustiť kvôli vzniknutej situácii, ktorá je dramaticky vykreslená vo filme „Sociálna sieť“.

Napriek tomu, že v rámci mimoriadne úspešnej technologickej spoločnosti pracoval iba jeden rok, dokázal si v nej udržať menšinový vlastnícky podiel aj po svojom odchode. Akcie, ktoré vlastnil, do roku 2010 navýšili svoju hodnotu až na viac než jednu miliardu dolárov. Saverin v súčasnosti disponuje pozoruhodným majetkom v hodnote 9 miliárd dolárov.

Súvisiace: 6 hodnotných lekcií o peniazoch od najslávnejších miliardárov sveta

Evan Spiegel a Bobby Murphy – 3 roky

Evan Spiegel a Bobby Murphy sú zakladateľmi aplikácie Snapchat, ktorá bola uvedená na trh v priebehu roka 2011. Čistá hodnota ich majetku sa už v roku 2014 navýšila nad úroveň jednej miliardy a obaja mimoriadne mladí podnikatelia sa tak zapísali na zoznam miliardárov časopisu Forbes.

Sean Parker – 1,5 roka

Sean Parker je spoluzakladateľom priekopníckej webstránky Napster, ktorá po prvýkrát umožnila užívateľom zdieľať hudbu cez internet. Status miliardára však nadobudol predovšetkým vďaka svojmu krátkemu pôsobeniu v pozícii predsedu Facebooku.

Parker sa dostal na toto miesto v roku 2004 a predsedom spoločnosti Facebook bol počas obdobia iba o niečo dlhšej ako jeden rok. Spoločnosť opustil v roku 2006, ale agentúra Bloomberg uviedla, že si ponechal takmer 70 miliónov jej akcií. Facebook vykonal svoju verejnú počiatočnú ponuku akcií v priebehu roka 2012, pričom Parker bezprostredne predtým predal 3,5 miliónov kusov zo svojich akcií. Týmto krokom sa oficiálne zapísal do klubu svetových miliardárov.

Pierre Omidyar – 3 roky

Pierre Omidyar mal iba 28 rokov, keď v roku 1995 spustil činnosť internetovej spoločnosti eBay.com. Prvou položkou v histórii, ktorá sa predala cez tento aukčný portál, bolo nefunkčné laserové ukazovátko.

Spoločnosť sa stala verejne obchodovanou už o tri roky neskôr. Hodnota jej akcií v tom čase predstavovala 18 dolárov za jeden kus. V priebehu nasledujúcich troch mesiacov sa však astronomicky zvýšila až na úroveň 300 dolárov za akciu, čo z Omidyara okamžite spravilo miliardára.

Jeff Bezos – 6 rokov

Investičný bankár Jeff Bezos v priebehu roka 1993 založil technologickú spoločnosť zameranú na predaj kníh, ktorá získala názov Amazon. Bezos už o šesť rokov neskôr figuroval v rebríčku svetových miliardárov magazínu Forbes a pod jeho menom svietil údaj o hodnote majetku rovnej 10 miliardám dolárov.

Jeho bohatstvo bolo mierne ohrozené začiatkom nového milénia, avšak v súčasnosti disponuje majetkom vyšším než 100 miliárd dolárov. To z neho robí nie len najbohatšieho muža na planéte, ale tiež najbohatšieho jednotlivca v histórii.

Jay S. Walker – 1 rok

Jay S. Walker dosiahol status miliardára v rekordne krátkom čase. V roku 1997 totiž založil portál Priceline.com a už o rok neskôr disponoval miliardovým majetkom.

Napriek tomu treba poznamenať, že keď koncom 90. rokov minulého storočia praskla technologická bublina, spoločnosť Priceline utrpela zásadné straty. Walker opustil svoju spoločnosť v októbri roku 2000. O rok neskôr predal svoje akcie za „skromných“ 426 miliónov dolárov.

Mark Zuckerberg – 4 roky

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Facebook sa po prvýkrát zapísal do zoznamu miliardárov už v roku 2008. Vďačil tomu výraznému vlastníckemu podielu v mediálnej a technologickej spoločnosti, ktorú založil iba štyri roky predtým.

Mark Zuckerberg sa v súčasnosti pýši majetkom s čistou hodnotou viac než 60 miliárd dolárov.

Jerry Yang a David Filo – 4 roky

Jerry Yang a David Filo sú priekopníkmi internetového vyhľadávania. V roku 1994 spoločne založili portál Yahoo. O dva roky neskôr zapísali svoju spoločnosť na burzu a už v priebehu roka 1998 sa obaja stali oficiálnymi miliardármi.

Eric Lefkofsky, Andrew Mason a Brad Keywell – 3 roky

Traja zakladatelia internetového portálu Groupon sa stali miliardármi v roku 2011, keď sa ich spoločnosť stala verejne obchodovanou. Eric Lefkofsky, Andrew Mason a Brad Keywell tak dosiahli úžasný úspech pomocou spoločnosti, ktorú založili iba v roku 2008.

Súvisiace: Ako vyzerá jeden rok v živote bežného miliardára

Mark Cuban – 4 roky

Mark Cuban je jedným z najslávnejších miliardárov na území Spojených štátov. Avšak jeho cesta za prvou miliardou na bankovom účte je obvykle zahalená rúškom tajomstva.

Cuban sa v roku 1995 stal spoluzakladateľom internetovej rozhlasovej spoločnosti Broadcast.com, ktorú od neho v roku 1999 odkúpila spoločnosť Yahoo. Hodnota tejto akvizície predstavovala pozoruhodných 5,7 miliardy dolárov, pričom Cuban sa takto obohatil o 1,6 miliardy dolárov a oficiálne sa zaradil medzi svetových miliardárov. Dodnes sa jedná o vôbec najväčšiu akvizíciu spoločnosti Yahoo.

Zdroj: Fortune, MarketWatch

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.