10 miliardárov, ktorí v roku 2019 najviac zarobili alebo prerobili

Súčasné makroekonomické zmeny sa tento rok nevyhli ani najbohatším ľuďom sveta. Mark Zuckerberg či Bill Gates zvýšili bohatstvo na svojich bankových účtoch, zatiaľ čo iní, ako Warren Buffet a Jeff Bezos, o pár miliárd prišli.

Orhan Pamuk (turecký spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny) raz poznamenal: “Iba bohatstvo, sila a legendárne romániky vzbudzujú zvedavosť ľudí.“

Životy bohatých a slávnych vždy zaujímali pozornosť bežných ľudí.

Každoročne sa zostavujú a zverejňujú zoznamy miliardárov, ktoré uvádzajú údaje o čistej hodnote majetku týchto najbohatších ľudí sveta. 

Bez ohľadu na to, ako sú títo jednotlivci bohatí, aj na nich vplývajú globálne makroekonomické zmeny a významné trhové sily.

Keďže zakladatelia, generálni riaditelia, podnikatelia v oblasti špičkových technológií a investori vlastnia obrovské podiely vo svojich spoločnostiach, aj malé výkyvy na trhu môžu rýchlo spôsobiť odpisy v hodnote miliárd dolárov z ich majetku.

Každoročný rebríček 500 najúspešnejších miliardárov sveta, od agentúry Bloomberg, známy ako Bloomberg Billionaires Index, zohľadňuje zmeny na akciových trhoch, uzatváracie ceny verejne obchodovaných spoločností a výmenné kurzy mien.

Zisťovali sme 200 najlepších, aby sme vám ponúkli zoznam tých, ktorí za posledný rok (v rozmedzí od 6. septembra 2018 až do 6. septembra 2019) najviac zarobili alebo stratili.

„Víťazi“ – 5 miliardárov, ktorí najviac získali

MacKenzie Bezosová

Vďaka tohtoročnému rozvodu so zakladateľom Amazonu Jeffom Bezosom sa MacKenzie Bezosová stala treťou najbohatšou ženou na svete. Získala majetok vo výške 37,2 miliárd dolárov, po tom, čo dostala časť akcií spoločnosti Amazon, ktoré Bezos vlastnil. MacKenzie v súčasnosti vlastní 19,7 milióna akcií v jednej z najhodnotnejších spoločností na svete, s celkovou hodnotou 37 miliárd dolárov.

Súvisiace: 12 najbohatších miliardárov, ktorí stoja za futbalovými klubmi Premier League v Anglicku

Bernard Arnault

Bernard Arnault vlastní majetok v hodnote 99,4 miliárd dolárov, pričom v rebríčkoch zaostáva iba za Jeffom Bezosom a Billom Gatesom. Francúzsky magnát, ktorý vlastní najväčšieho výrobcu luxusného tovaru na svete – LVMH, v spomínanom období získal 30,8 miliárd dolárov. V marci 2019 prekonal Warrena Buffetta a stal sa tretím najbohatším mužom. Arnault je tiež najbohatším jednotlivcom v Európe.

Mark Zuckerberg

Zdá sa, že po búrlivom škandále okolo firmy Cambridge Analytica v roku 2018, Facebook pomaly napravuje škody. Cena akcií sa navýšila, čo zakladateľovi Facebooku Markovi Zuckerbergovi umožnilo navýšiť jeho majetok o 22,3 miliárd dolárov. „Zuck“ má teraz majetok v hodnote 74,3 miliárd dolárov a od minulého roka sa v zozname najbohatších jednotlivcov sveta vyšplhal o tri miesta. V súčasnosti je na piatom mieste.

Bill Gates

Zakladateľ spoločnosti Microsoft je druhým najbohatším človekom na svete. Vďaka zvýšeniu hodnoty jeho majetku sa mu podarilo výrazne priblížiť k Jeffovi Bezosovi. Niektorí odborníci sa domnievajú, že do konca roka svoje prvenstvo v rebríčku späť získa. Bill Gates tento rok zarobil 16,6 miliárd dolárov a jeho bohatstvo sa ustálilo na hodnote 107 miliárd dolárov. Softvérový magnát pokračuje v úspešnom raste spoločnosti Microsoft, ktorej hodnota sa šplhá až k 1 biliónu dolárov.

Steve Ballmer

Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft je tento rok bohatší o 13,3 miliárd dolárov, čo predstavuje hodnotu 51,9 miliárd dolárov. Je zaujímavé, že Steve Ballmer vlastní viac akcií spoločnosti Microsoft ako ktorýkoľvek iný jednotlivec. ( Dôvodom je skutočnosť, že zakladateľ Bill Gates prisľúbil väčšinu svojich akcií charite ). V dôsledku silného rastu komerčného biznisu s cloudovými riešeniami tohto softvérového gigantu sa Ballmerovo bohatstvo naďalej zvyšuje.

„Porazení“ – 5 miliardárov, ktorí najviac stratili

Rupert Murdoch

Mediálny magnát prišiel za posledný rok o 10,8 miliárd dolárov; jeho majetok v súčanosti predstavuje 7,22 miliárd dolárov. Najväčší podiel bohatstva Ruperta Murdocha pochádza z mediálneho gigantu 21st Century Fox, ktorý v roku 2019 oficiálne prevzala spoločnosť Disney. A keďže došlo k rozdeleniu akcií spoločnosti, hodnota Murdochovho čistého majetku sa výrazne znížila.

Jeff Bezos

Pravdepodobne jedným z najviac rezonujúcich podnikateľských príbehov roku 2019 bol rozvod Jeffa Bezosa s 25-ročnou manželkou MacKenzie Bezosovou. Zakladateľ Amazonu sa musel rozlúčiť s jednou štvrtinou svojho majetku v rámci dohody o vysporiadaní, ktorá je označovaná za „najdrahší rozvod všetkých čias.“ Bezos je aj napriek poklesu o 10,4 miliárd dolárov naďalej najbohatším mužom na svete s hodnotou majetku vo výške 115 miliárd dolárov.

Hui Ka Yan

Čínsky realitný magnát prišiel o 7,98 miliárd dolárov a v súčasnosti má jeho bohatstvo hodnotu 24,3 miliárd dolárov. Hui Ka Yan je známy aj ako „Kráľ dlhov“, pretože jeho biznisové impérium Evergrande Group je realitná developerská spoločnosť s najväčším dlhom v Číne. Cena akcií Evergrande na Hongkongskej burze cenných papierov prepadla, a tým utrpelo aj Yanove bohatstvo.

Wang Jianlin

Jeho medzinárodná konglomerátna spoločnosť Wanda Group, ktorá obchoduje s aktívami na zníženie dlhu, v roku 2018 odpísala hodnotu 10,8 miliárd dolárov, čo je najviac na ázijskom trhu. Čínsky obchodný magnát v roku 2019 naďalej stráca bohatstvo a jeho hodnota klesla o 3,46 miliardy dolárov. Jianlin celkovo disponuje majetkom vo výške 14,1 miliárd dolárov.

Súvisiace: Top 10 svetových miliardárov od roku 2000 do roku 2019

Warren Buffett

Predseda predstavenstva spoločnosti Berkshire Hathaway za posledných 12 mesiacov prišiel o 3,3 miliardy dolárov; jeho bohatstvo teraz dosahuje 80,5 miliardy dolárov. Buffettovo bohatstvo zasiahla rana, keď jeho spoločnosť prišla o miliardy dolárov kvôli spomaleniu výroby v Kraft Heinz ( potravinársky koncern, ktorý získal v roku 2015 ). Buffett pre portál CNBC v júni poznamenal: „Urobil som chybu, keď som prevzal spoločnosť Kraft, pretože som zaplatil priveľa.” Napriek všetkému je štvrtým najbohatším človekom na svete a naviac prisľúbil darovať 3,6 miliardy dolárov charite.

Vzhľadom k nestabilite svetovej ekonomiky a narastajúcemu bilaterálnemu obchodnému napätiu by sa hodnota veľkých spoločností a bohatstvo najúspešnejších miliardárov na svete mohli do roku 2020 úplne zmeniť!

Zdroj: NYTimes, MSN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.