Múzeá zohrávajú významnú úlohu pri uchovávaní umenia a historických artefaktov. Okrem toho, že slúžia ako ochranné centrá, tieto neodmysliteľné inštitúcie existujú aj ako kultúrne strediská, priťahujú, vzdelávajú a bavia ľudí zo všetkých oblastí a zázemí.
Prirodzene, všetky múzeá by mali byť cenené rovnako, no niektoré sú predsa len populárnejšie ako ostatné. Aby sme získali predstavu o tom, ktoré múzeá patria medzi najvyhľadávanejšie na svete, musíme sa pozrieť na kľúčovú hodnotu, ktorou je každoročný počet návštevníkov.
Pomocou detailných údajov sme vytvorili zoznam najnavštevovanejších múzeí na svete a predstavujeme Vám ho od desiatky až po aktuálne vládnuceho kráľa svetových múzeí.
Najnavštevovanejšie múzeá na svete
10. Štátna Ermitáž
Ermitáž je jedným z najväčších múzeí na svete a je situovaná v Petrohrade, druhom najväčšom meste Ruska. Expozícia je prístupná pre verejnosť od roku 1852. Múzeum odvtedy zhromažďuje stálu zbierku viac ako 3 miliónov predmetov, ktorá zahŕňa starožitnosti, dekoratívne umenie a najkomplexnejší výber obrazov na svete.
Okrem prezentovaných umeleckých diel sa Ermitáž preslávila svojou bohatou architektúrou a interiérom, ktorý zobrazuje celý rad štýlov, vrátane gréckej renesancie, neoklasicizmu a alžbetínskeho baroka.
Štátna Ermitáž privíta ročne približne 4 220 000 návštevníkov.
Súvisiace: Skrytý svet súkromných múzeí
9. Národné palácové múzeum

Národné palácové múzeum v Tchaj-peji zastrešuje viac ako 700 000 imperiálnych artefaktov. Tieto objekty zahŕňajú keramiku, rezbárske diela, kaligrafiu a kováčske diela, a odzrkadľujú takmer 8 000 rokov čínskej histórie.
Vďaka jedinečnému politickému statusu Taiwanu sa táto zbierka nikdy nepresúva na pevninskú Čínu. Navyše iba veľmi zriedka organizuje zámorské výstavy a pre všetkých, ktorí si chcú prezrieť expozíciu, je preto nevyhnutné dostaviť sa priamo do múzea.
Národné palácové múzeum každoročne navštívi 4 435 000 ľudí.
8. Britská národná galéria
Britská národná galéria má v zbierke viac než 2 300 cenných artefaktov. Najzaujímavejšími sú diela ako „Slnečnice“ od Van Gogha, portrét „Manželia Arnolfiniovci“ od Jana van Eycka, či John Constable a jeho „The Hay Wain“. Národná galéria je nepochybne jedným z najobľúbenejších múzeí v Anglicku.
Podobne, ako mnohé ďalšie múzeá v Londýne, aj táto inštitúcia ponúka voľný vstup, čím sa stáva jednou z najdostupnejších encyklopedických zbierok na svete.
Britskú národnú galériu každoročne navštívi približne 5 229 190 ľudí.
7. National Gallery of Art
National Gallery of Art je múzeum umenia v National Mall vo Washingtone. Múzeum založil v roku 1938 americký kongres a v súčasnosti zahŕňa tri priestory, ktorými sú Západná budova, Východná budova a Záhrada sôch.
Západná budova zastrešuje európske majstrovské diela od stredoveku až po 19. storočie. Vo východnej budove sú zase uložené zbierky moderného umenia. V záhrade je nakoniec prezentovaný výber moderného a súčasného sochárstva.
Do National Gallery of Art každý rok prichádza približne 5 232 000 návštevníkov.
6. Tate Modern
Budova, v ktorej sa v súčasnosti nachádza svetová zbierka múzea Tate Modern, slúžila do roku 2000 ako stanica na výrobu elektrickej energie. Náznaky jej priemyselnej minulosti sú zjavné v unikátnom dizajne, ktorý okrem iného zahŕňa vysoký komín a masívnu turbínu.
Okrem ikonickej architektúry sa múzeum preslávilo svojím prístupom ku kurátorstvu umenia. Jeho zbierka moderného a súčasného umenia je kreatívne usporiadaná podľa vytýčenej témy, vrátane expozícií ako „Umelec a spoločnosť“, „V štúdiu“ a „Živé mestá“.
Múzeum Tate Modern privíta približne 5 656 000 návštevníkov ročne.
5. Britské múzeum
Britské múzeum zastrešuje niekoľko miliónov umeleckých objektov. Pri pohľade na takú obrovskú zbierku nie je žiadnym prekvapením, že sa zameranie inštitúcie od jej založenia v roku 1753 vyvíjalo rôznorodými smermi.
Predstavitelia múzea vysvetlili: „Pôvodná zbierka Britského múzea zahŕňala starožitnosti, mince a medaily, exempláre z prírodnej histórie a veľkú knižnicu. V súčasnosti pokrýva viac ako 8 miliónov objektov, ktoré sa zaoberajú históriou rôznorodých svetových kultúr – od kamenných nástrojov raného človeka až po grafiku dvadsiateho storočia.“
Britské múzeum do centra Londýna pritiahne približne 5 906 715 ľudí ročne.
4. Vatikánske múzeá
Vatikánske múzeá Musei Vaticani majú jedinečnú históriu. Tá začala v roku 1506, keď pápež Július II. získal súsošie „Laocoön a jeho synovia“. Odvtedy sa múzeá podstatne rozšírili a vystavovali diela zbierané pápežmi, ktoré v konečnom dôsledku naplnili 54 galérií.
Medzi ďalšie pozoruhodné umelecké diela Vatikánskych múzeí patrí freska „Aténska škola“ od Rafaela, či socha „Pieta“ a strop Sixtínskej kaplnky od Michelangela.
Vatikánske múzeá každoročne vítajú približne 6 427 280 návštevníkov.
3. Metropolitan Museum of Art
Metropolitan Museum of Art je bezkonkurenčne najobľúbenejším múzeom v New Yorku. Pri otvorení v roku 1870 síce nevlastnilo ani jeden umelecký predmet, inštitúcia však odvtedy zhromaždila zbierku pokrývajúcu 5 000 rokov histórie.
Komplexná zbierka múzea obsahuje obrazy, plastiky, kostýmy, hudobné nástroje a ďalšie artefakty. Expozície zobrazujú všetko od „prvých miest starého sveta až po diela našej doby“ a vystavené predmety ponúkajú osvietený pohľad na ľudskú históriu.
Metropolitan Museum of Art privíta viac ako 6 692 900 ľudí ročne.
2. Čínske národné múzeum
Riaditeľ Wang Chunfa opisuje Čínske národné múzeum ako „najvyšší palác histórie a umenia“ v krajine. Toto monumentálne múzeum vzniklo v roku 2003, zlúčením dvoch inštitúcií – Múzea čínskej revolúcie a Národného múzea čínskej histórie.
Múzeum má technicky iba 16 rokov, no napriek tomu sa už stalo jedným z najväčších a najpopulárnejších na svete. Vo svojej zbierke má 1 050 000 objektov, a uchováva pôsobivý počet vzácnych a hodnotných diel, ktoré priťahujú návštevníkov z celého sveta.
Čínske národné múzeum každoročne navštívi okolo 8 062 625 ľudí.
Súvisiace: Za $35 000 môžete mať Louvre len sami pre seba
1. Louvre
Musée du Louvre v Paríži je jednoznačne jedným z najväčších a najnavštevovanejších múzeí na svete. Komplex bol spočiatku pevnosťou, neskôr palácom a nakoniec bol v roku 1684 premenený na múzeum svetovej úrovne. Odvtedy láka verejnosť svojou zbierkou 38 000 umeleckých predmetov.
Diela v expozíciách Louvre pokrývajú celú škálu trendov a médií. Najzaujímavejšími pokladmi sú mramorové sochy „Méloská Venuša“ či „Niké Samotrácka“, ale za zmienku stoja aj ďalšie renesančné majstrovské diela. Ideálnymi príkladmi sú „Umierajúci otroci“ od Michelangela, „Svadba v Káne Galilejskej“ od Paola Veroneseho, a samozrejme Leonardo da Vinci a jeho oceňovaná „Mona Lisa“.
Múzeum Louvre v roku 2018 zaznamenalo bezprecedentných 10,2 milióna návštevníkov.
Zdroj: LonelyPlanet, CultureTrip