15 vecí, ktoré sa v kruhoch miliardárov zmenili v roku 2019

Donald Trump (napravo) a generálny riaditeľ akciovej spoločnosti LVMH, Bernard Arnault (naľavo).

• Čistá hodnota majetku miliardárov vo Francúzsku prudko stúpala
• Výška bohatstva čínskych miliardárov rapídne klesala
• Americkí miliardári boli vo veľkej miere nútení zápasiť s navrhovaným zákonom zavedenia dane z majetku
• Verejnosť začala pripisovať veľkú dôležitosť miliardárom, podľa ktorých je determinovaný spôsob získavania a míňania jej majetku

Na základe toho, v ktorej časti sveta žijete a akým spôsobom zvyšujete svoje bohatstvo, bol rok 2019 buď nesmierne prínosným, alebo práve naopak maximálne devastačným.

Napríklad francúzski miliardári zažili v priebehu uplynulého roka obrovský nárast svojho majetku, zatiaľ čo mesiace masových protestov a politických nepokojov niečo podobné pre miliardárov z Hong Kongu znemožnili. Medzitým boli nesmierne bohatí ľudia, ktorí svoj majetok získavajú kontroverznými spôsobmi, nútení vysporiadať sa s verejným nátlakom týkajúcim sa stále narastajúcej nerovnosti v príjmoch.

Pokračujte v čítaní a oboznámte sa tak so skutočnosťami, ktoré v predošlom roku výrazne menili život miliardárov.

1. Počet miliardárov sa zmenšuje

V období medzi rokmi 2018 a 2019 odstránil známy časopis Forbes zo svojho zoznamu miliardárov až 247 ľudí.

Niekoľko z nich, vrátane zakladateľov spoločností WeWork a SmileDirectClub, náhle v roku 2019 stratilo svoj miliardársky status, keď ich prvé verejné ponuky akcií nedopadli podľa očakávaní. Ďalší, ako napríklad zakladatelia značky Forever 21 a leteckej spoločnosti RyanAir, mohli konštantne pozorovať pokles hodnoty svojho majetku v priebehu niekoľkých rokov, a to prostredníctvom úpadku predaja svojich produktov.

2. Do klubu miliardárov sa v uplynulom roku zaradilo hneď niekoľko známych osobností

Magnátka sociálnych médií a dekoratívnej kozmetiky, Kylie Jenner, sa v marci 2019 dostala len ako 21-ročná na titulné stránky prestížneho časopisu Forbes ako „svetovo najmladšia miliardárka, ktorá sa k svojmu majetku dopracovala úplne sama“. Jenner, ktorá v auguste oslávila svoje 22. narodeniny, vybudovala za svoje skutočne krátke pôsobenie doslova „kozmetickú ríšu“ v hodnote až 1,2 miliardy dolárov. Verejnosti je predovšetkým známa z americkej reality show zameranej na život jej rodiny, v ktorej sa prvý krát objavila len ako 9-ročná. Po niekoľkých úspešných sériách tejto relácie vytvorila aj vlastnú reality show s názvom „Život Kylie“. Následne sa spoločne so sestrou Kendall podieľala na vytvorení módnej kolekcie a rovnako zarobila milióny dolárov aj prostredníctvom propagácie produktov na sociálnej sieti Instagram.

Hudobný umelec Jay-Z (ktorého hodnota majetku v júni 2019 bola presne miliarda dolárov), ex-manželka Jeffa Bezosa Mackenzie Bezosová, vdova Julia Flesher Kochová (s hodnotou majetku 42,7 miliardy dolárov), zakladateľky značky Proactiv, Katie Rodanová a Kathy Fieldsová (v marci 2019 s hodnotou majetku 1,5 miliardy dolárov), výkonný riaditeľ firmy Zoom Eric Yuan (v apríli 2019 s majetkom vo výške 3 miliárd dolárov) a výkonný riaditeľ aplikácie Slack, Stewart Butterfield (ktorého hodnota majetku v júni 2019 dosiahla 1,6 miliardy dolárov) sa taktiež v priebehu roka 2019 stali novými svetovými miliardármi.

Súvisiace: Počet miliardárov rapídne narastá! Za 5 rokov ich počet vzrástol až o 40%

3. V roku 2019 sa väčšina kandidátov na post amerického prezidenta radí k svetovým miliardárom

Michael Bloomberg.

Traja miliardári – bývalý profesionálny investičný manažér súkromných investičných fondov Tom Steyer, bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg a súčasný americký prezident Donald Trump – sa spoločne vrhli do nastávajúcého boja o post prezidenta Spojených štátov amerických na nastávajúce funkčné obdobie.

Kandidatúra nesmierne bohatých ľudí na vysoké štátne pozície je pritom fenoménom rovnako starým, ako je aj samotná krajina. Jeden z najbohatších prezidentov v americkej histórii bol George Washington. Jeho majetok v dobe výkonu funkcie bol nesmierne objemný a v roku 2017 by činil až 525 miliónov dolárov, čo je ale v porovnaní s Trumpovým súčasným majetkom v hodnote troch miliárd dolárov značný rozdiel.

Medzitým je však Bloomberg až 17x bohatší ako Trump, nakoľko hodnota jeho majetku dosahuje až 55,9 miliárd dolárov.

4. Vnímanie miliardárov verejnosťou sa zásadne zmenilo v ich neprospech

Elizabeth Warrenová počas prejavu v priebehu svojej predvolebnej kampane.

Kandidátka na prezidentskú funkciu a senátorka štátu Massachusetts, Elizabeth Warrenová, verejne vystupuje so svojou kritikou najbohatších ľudí Ameriky. Koná tak aj prostredníctvom satiry, či irónie, čo sa prejavuje napríklad predajom obľúbených hrnčekov „miliardárskych sĺz“, no taktiež aj ponúkaním „kalkulačky dane z majetku“, ktorá sa nachádza na jej webovej stránke.

Ako uviedol aj bývalý obchodný partner v spoločnosti Goldman Sachs a investičný manažér súkromných fondov, Michael Novogratz: „Tvrdá rétorika Warrenovej prináša do života mnohých amerických miliardárov nepokoj a strach. Až 97% ľudí z miliardárskych kruhov, ktorých poznám, je z nej naozaj vystrašených. Nepáči sa im a premýšľajú o nej ako o osobe, ktorá je príliš nepriateľsky zameraná proti bohatým. V konečnom dôsledku jej správanie smeruje až k akémusi fanatizmu v tejto oblasti.“

5. Americkí miliardári boli vo veľkej miere nútení zápasiť s navrhovanou daňou z majetku

Demokratický prezidentský kandidát senátor Bernie Sanders počas svojho prejavu na udalosti Street National Conference odohrávajúcej sa v Kongresovom centre vo Washingtone D.C. – dňa 28. októbra 2019.

Pravdepodobne najviac diskutovanou víziou senátorky Warrenovej je jej návrh na zavedenie dane z majetku. Práve to by sa totižto mohlo stať kameňom úrazu pre všetkých bohatých Američanov, ktorí by v dôsledku takéhoto zákonu boli nútení každoročne platiť federálnej vláde malé percento zo svojho majetku. Warrenová však nie je jediná, ktorá takýto návrh presadzuje.

V septembri 2019 predstavil Bernie Sanders ešte o niečo agresívnejší daňový plán týkajúci sa majetku obyvateľov.

Je však potrebné konštatovať, že aj keď má táto myšlienka nesmierne pozitívnu odozvu najmä medzi priemernými Američanmi, tento koncept nie je podporovaný iba nimi. Miliardári a multimilionári ako napríklad Mark Cuban, Marc Benioff, Ray Dalio a Abigail Disney taktiež verejne vyzvali vládu, aby dane zvýšila.

Táto požiadavka pritom vychádza predovšetkým z rozdielu medzi bohatými a chudobnými Američanmi, ktorý sa neustále prehlbuje. V roku 2018 dosiahla nerovnosť príjmov v Spojených štátoch amerických najvyššiu úroveň v poslednom viac než polstoročí. Podľa daňových analýz Kalifornskej univerzity, v roku 2018 mimoriadne bohatí obyvatelia Ameriky platili menšiu časť svojich daní ako priemerní Američania (vzhľadom na ich aktuálnu mzdu).

Zástancovia dane z majetku tvrdia, že daný nástroj by mohol zredukovať danú nerovnomernosť prostredníctvom financovania edukačnej reformy, reformy zdravotnej starostlivosti a taktiež aj infraštruktúry. Podľa názoru expertov je však presadenie takéhoto návrhu nemožné minimálne do roku 2025.

6. Rok 2019 nebol pre čínskych miliardárov tým najlepším

Bohatstvo Američanov a Francúzov predbehlo to čínske už v prvej polovici roka 2019 a to konkrétne s mierou rastu vo výške 35% a 17%. Spoločný majetok čínskych miliardárov sa však navýšil len o 15%.

Samozrejme, že sa objavili aj výnimky, ktoré v tomto prípade len potvrdzovali pravidlo. Išlo napríklad o svetovo najväčšieho producenta bravčového mäsa (a teda konkrétne prezidenta spoločnosti New HopeGroup – Liua Yonghaa), ktorého majetok sa v priebehu roka takmer zdvojnásobil a dosiahol hranicu 11 miliárd dolárov. Rovnako úspešným príkladom je aj prezident spoločnosti Muyuan Foodstuff – Qin Yinglin, ktorý sa v priebehu uplynulého roka mohol pochváliť najrýchlejšie sa rozrastajúcim bohatstvom.

7. Majetok miliardárov z Hong Kongu utrpel straty

Li Ka-shing, bývalý prezident spoločnosti CK Hutchison Holdings Ltd. a CK Asset Holdings Ltd. v pozícii účastníka na tlačovej konferencii, kde boli 16. marca 2018 vyhlásené ročné výsledky Hong Kongu, práve v tejto oblasti.

Pravdepodobne žiadna skupina miliardárov v roku 2019 neutrpela viac ako práve tá, ktorá sa nachádza v Hong Kongu. Ako uviedol aj zástupca vedúceho pracovníka spoločnosti Global Financial Services Market Intelligence, Chirag Thakral: „Najbohatší obyvatelia Hong Kongu disponujú najväčšími ziskami v čase, keď sú trhy na svojom vzostupe. No počas akýchkoľvek trhových zmien zaznamenávajú aj najväčšie straty.“

Mesiace masových protestov a občianskych nepokojov doslova vymazali až 15 miliárd dolárov z čistej hodnoty majetku desiatich najbohatších ľudí Hong Kongu a to len v období od júla do augusta. Dvom členom najbohatšej rodiny Kwakových, ktorí sú zároveň aj majiteľmi najväčšieho realitného developera v meste, sa hodnota majetku znížila len za toto krátke obdobie o viac než miliardu dolárov.

Medzitým, rovnako sa aj „Supermanovi“ Li Ka-shingovi znížila hodnota majetku až o tri miliardy dolárov. Dňa 15. augusta sa preto rozhodol využiť reklamné plochy v miestnych novinách a vyzval všetkých obyvateľov Hong Kongu na „zastavenie svojho hnevu a násilia v mene lásky“.

8. Na druhej strane zemegule bol však status miliardára nesmierne prínosným. Je možné konštatovať, že Severná Amerika sa v priebehu roka 2018 stala jediným svetovým regiónom, v ktorom sa objavilo viac miliardárov ako v predošlom roku

Podľa údajov prieskumnej spoločnosti Wealth-X sa na konci roka 2018 nachádzalo v Amerike 892 miliardárov, zatiaľ čo na konci roka 2017 ich bolo 884. Na základe získaných údajov spoločnosť konštatovala, že najväčšie zisky nadobudli miliardári najmä v Spojených štátoch vďaka silnému vplyvu finančného obvodu Wall Street.

9. Najbohatšia vrstva spoločnosti sa stala viac rodovo rozmanitejšou

MacKenzie Bezos.

V roku 2019 sa do zoznamu 30 najbohatších ľudí na svete podľa agentúry Bloomberg dostali aj dve nové miliardárky: MacKenzie Bezos a Julia Flesher Koch.

Bezos sa stala jednou z najbohatších žien na svete, po jej rozvode s výkonným riaditeľom spoločnosti Amazon – Jeffom Bezosom, ktorý sa uskutočnil v júli 2019. Bezos tak nadobudla 25% akcií spoločnosti Amazon, čo navýšilo hodnotu jej majetku o 35,8 miliárd dolárov.

Koch získala v už spomínanom rebríčku desiate miesto. Svoje imanie nadobudla po smrti jej manžela Davida Kocha z augusta tohto roku. Podiel v priemyselnom gigante Koch Industries, ktorý zdedila po svojom manželovi, jej tak vyniesol čistú hodnotu vo výške 61,7 miliárd dolárov.

10. Jedna vec sa však nezmenila: iba dvaja ľudia sa v zozname 400 najbohatších ľudí sveta objavili každý rok – a to už od jeho prvej publikácie v roku 1982

Philip Anschutz.

Jedine Philip Anschutz a William Herbert Hunt sa na zozname 400 najbohatších ľudí sveta, časopisu Forbes, objavujú pravidelne už od jeho prvého publikovania v roku 1982.

Anschut si nazbieral svoje bohatstvo vďaka obchodu s ropou, železničnému a telekomunikačnému priemyslu, obchodu s nehnuteľnosťami a zábavnému priemyslu, zatiaľ čo príjmy Hunta pozostávajú výhradne z ropného priemyslu. V roku 1982 bol Anschutz označený za siedmeho najbohatšieho Američana s odhadovanou hodnotou majetku vo výške „viac než jednej miliardy dolárov“, zatiaľ čo Hunt sa ocitol až na desiatom mieste s hodnotou majetku rovnako „cez miliardu dolárov“.V roku 2019 sa Anschutz ocitol na 41. mieste v rebríčku najbohatších Američanov s majetkom vo výške 11,5 miliardy dolárov a Hunt sa ocitol až na 333. mieste, so svojim bohatstvom v hodnote 2,6 miliardy dolárov.

11. Žiaden miliardár v roku 2019 nenavýšil svoj majetok tak rýchlo a úspešne ako francúzsky magnát v oblasti luxusu – Bernard Arnault, ktorý rok 2019 začínal s majetkom v hodnote 66 miliárd dolárov a zakončil ho so skoro dvojnásobne väčším objemom.

Bernard Arnault.

Arnaultovo bohatstvo rastie do väčších rozmerov a rýchlejšie ako majetok akéhokoľvek iného svetového miliardára.

Podľa dát agentúry Bloomberg hodnota jeho majetku sa zvýšila o 31,4 miliárd dolárov a to len od začiatku roka 2019. V marci toho roku prekonal svojim majetkom Warrena Buffetta a stal sa tak treťou najbohatšou osobou sveta. O niekoľko mesiacov neskôr predbehol aj Billa Gatesa a stal sa tak druhou najbohatšou osobou na svete. Na tejto priečke sa však neudržal príliš dlho a rýchlo tak klesol na svoje pôvodné tretie miesto. V októbri 2019 Arnault zarobil 5,1 miliardy dolárov len v priebehu 48 hodín po tom, čo ceny akcií jeho luxusného konglomerátu LVMH prudko vzrástli. Dokonca sa tak 16. decembra stal na niekoľko hodín najbohatším človekom na svete.

V súčasnosti je celková hodnota Arnaultovho majetku vo výške 102 miliárd dolárov, čo ho jednoznačne posúva na tretiu priečku v rebríčku najbohatších ľudí sveta. V rámci módneho priemyslu je však jednoznačne tým najbohatším.

Súvisiace: Najbohatší človek Európy – Bernault Arnault

12. Najväčšími ziskami sa môžu pochváliť francúzski miliardári

Francoise Bettencourt Meyersová počas návštevy francúzskeho premiéra Manuela Vallsa v ústredí značky L’Oréal v Clichy, nachádzajúcom sa na severnom okraji Paríža vo Francúzsku.

Osobný majetok francúzskych miliardárov sa v priebehu prvej polovice uplynulého roka navyšoval dvojnásobným tempom ako majetok amerických, či čínských miliardárov. Spoločná hodnota čistého majetku štrnástich francúzskych miliardárov medzi 31. decembrom a 17. júlom vzrástla až o 35%, zatiaľ čo majetok amerických miliardárov sa navýšil o 17% a majetok čínskych miliardárov iba o 15%.

Podľa spoločnosti Bloomberg však za úspechom francúzskych miliardárov stoja práve aj ich menej úspešní kolegovia z Číny. Dôvodom tak rapídneho vzrastu francúzskeho bohatstva je totižto fakt, že traja zo štrnástich Francúzov, nachádzajúcich sa na zozname 500 najbohatších ľudí na svete spoločnosti Bloomberg, nadobudli svoje bohatstvo vďaka predaju a distribúcii luxusnej dekoratívnej kozmetiky a produktov. Tento sektor sa v súčasnosti nachádza vo svojom rozkvete a to najmä vďaka stále vzrastajúcemu čínskemu dopytu po daných výrobkoch. Práve z neho tak ťažia najmä značky a spoločnosti ako Kering, vedené Francoisom Pinaultom, značka Francoise Bettencourt Meyersovej – L’Oréal a taktiež v neposlednom rade ťaží z daného dopytu aj samotný Arnault.

13. Miliardári sa stále vo väčšej miere pripravujú na globálny hospodársky pokles zmenou spôsobu, ktorým si svoj majetok rozmiestňujú

Aj napriek tomu, že mnohí finanční odborníci neodporúčajú zmenu portfólia v reakcii na očakávané zmeny na trhu, poniektorí majetní ľudia sa rozhodli presunúť svoje bohatstvo z dlhopisov na hotovosť, aby tak znížili potenciálne riziko, ktoré im v blízkej budúcnosti môže hroziť.

14. Verejnosť považuje miliardárov za stále väčší problém

Fľaštičky lieku proti bolesti OxyContin, ktoré boli vyrábané spoločnosťou Purdue Pharma L.D., nachádzajúce sa na poličke miestnej lekárne v Provo.

Neziskové organizácie, múzeá a univerzity v roku 2019 prerušili kontakty, partnerstvá a spoluprácu s rodinou Sackler. Stalo sa tak v súvislosti s predošlým konaním tejto rodiny, ktorá vlastnila výrobcu liekov Purdue Pharma. Práve táto spoločnosť totižto vyrábala liek OxyContin, ktorý bol nielen hlavným zdrojom bohatstva rodiny, no taktiež aj údajne overeným, účinným a nenávykovým liekom proti bolesti, ktorý bol pacientom vydávaný výhradne na lekársky predpis. Jediným problémom s týmto liekom bol fakt, že nebol tak neškodný, ako ho rodina a spoločnosť prezentovali. Jeho nežiaduce účinky a návykovosť spôsobovali pacientom problémy po celom kontinente, o čom rodina vedela, no aj napriek tomu nútila lekárov pokračovať v jeho predpisovaní. Pôsobenie tohto lieku malo v konečnom dôsledku za následok smrť vyše 72 000 Američanov a to len v roku 2017. Po odhalení týchto skutočností sa tak spoločnosť nevyhla súdnym sporom a odsúdeniu verejnosťou.

V septembri preto spoločnosť Purdue Pharma oznámila svoj bankrot a rodina súhlasila s vyplatením troch miliárd dolárov zo svojho majetku, aby urovnala tisícky súdnych sporov namierených proti spoločnosti.

15. Zmenil sa aj spôsob toho, akým miliardári míňajú svoje bohatstvo

Spoločnosť Home Depot v júli roka 2019 čelila verejnému pobúreniu a bojkotom po tom, čo jej spoluzakladateľ Bernie Marcus prisľúbil darovať časť svojho takmer šesť miliardového majetku na opätovnú prezidentskú kampaň Donalda Trumpa. Marcus bol pritom jedným z najväčších prispievateľov na prvotnú prezidentskú kampaň Trumpa už v roku 2016, kedy mu daroval až sedem miliónov dolárov, prostredníctvom nezávislých vonkajších skupín.

Zdroj: BI, Yahoo

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.