5 najbohatších Američanov čiernej pleti

Oprah Winfrey zarobila miliardy na svojom mediálnom impériu.

Každý jeden z piatich miliardárov na zozname dosiahol svoje bohatstvo vlastným úsilím, hoci v rôznych oblastiach: od sveta financií cez technológie, po zábavny priemysel.

Skutočnosť, že v klube amerických miliardárov je tak málo Afroameričanov len zvýrazňuje priepasť medzi Američanmi čiernej a bielej pleti a poukazuje na rozdielnosť príležitostí dostupných obom skupinám. Stať sa miliardárom v Amerike nie je určite pre nikoho jednoduché, no ako naznačuje tento zoznam, je to ešte o čosi zložitejšie, ak ste inej farby pleti.

Podľa konzultačnej spoločnosti McKinsey, priemerná čistá hodnota majetku bielej rodiny bola v roku 1992 o 100 000 dolárov vyššia ako u čiernej rodiny, a do roku 2016 bola biela rodina o 152 000 dolárov bohatšia ako tá čierna. McKinsey ďalej dodáva, že počas tohto obdobia sa bohatstvo priemernej bielej rodiny navýšilo o 50 000 dolárov, zatiaľ čo u priemernej čiernej rodiny sa vôbec nepohlo.

Tento problém sa netýka len amerických miliardárov. Iba 13 z 2 153 ľudí na zozname najbohatších ľudí sveta roku 2019, podľa časopisu Forbes, sú čiernej pleti, pričom rok predtým ich bolo len 11.

Čítajte ďalej a dozviete sa rebríček amerických miliardárov čiernej pleti zostavený podľa čistej hodnoty ich majetku.

5. Jay-Z premenil svoje zisky z hudby na miliardové bohatstvo vďaka rozumným investíciám.

Jay-Z.

Čistá hodnota majetku: 1 miliarda dolárov
Zdroj bohatstva: hudba, investície

Shawn Carter, známy ako Jay-Z, je síce prvým miliardárom medzi hip-hopermi, ale celý svoj majetok nezískal len vďaka úspešnej hudobnej kariére. Carter na svojich 14-tich No.1 albumoch zarobil približne 500 miliónov dolárov pred zdanením, no podľa časopisu Forbes značná časť jeho majetku pochádza z jeho podnikateľských aktivít. V roku 2007 predal spoločnosti Iconix svoju značku oblečenia za 204 miliónov dolárov. Okrem toho je spolumajiteľom značky koňaku D’Ussé a majiteľom spoločnosti Tidal, poskytujúcej hudobnú vysielaciu službu.

Jay-Z kúpil spoločnosť Tidal v roku 2015 za 56 miliónov dolárov. V roku 2017 od neho spoločnosť Sprint odkúpila 33-percentný podiel za 200 miliónov dolárov, čo zvýšilo hodnotu spoločnosti na závratných 600 miliónov dolárov. Podiel Jaya-Z v spoločnosti je podľa údajov časopisu Forbes momentálne ohodnotený na 100 miliónov dolárov.

Jay-Z ďalej vlastní súkromnú umeleckú zbierku v hodnote 70 miliónov dolárov, podiel v spoločnosti Uber v rovnakej hodnote a 50 miliónov dolárov v nehnuteľnostiach.

Súvisiace: Rebríček 15 najbohatších majiteľov NHL klubov a ich cesta k bohatstvu

4. Michael Jordan využil svoju basketbalovú slávu na vybudovanie najlepšie sa predávajúcej značky obuvi.

Bývalá basketbalová superstar, Michael Jordan, rozpráva na tlačovej konferencii pred NBA zápasom medzi Charlotte Hornets a Milwaukee Bucks v Paríži.

Čistá hodnota majetku: 1,9 miliardy dolárov
Zdroj bohatstva: šport, komerčné aktivity

56-ročný Jordan je najlepšie zarábajúcim atlétom všetkých čias, no nie vďaka jeho platu basketbalistu v tíme Chicago Bulls. Jordan počas svojej basketbalovej kariéry komerčnými aktivitami pre rôzne spoločnosti (pred zdanením) zarobil 1,4 miliardy dolárov. Jeho filmový debut, „Space Jam”, mu podľa spoločnosti IMDB priniesol zárobok v hodnote neuveriteľných 250 miliónov dolárov.

V roku 2010 si Jordan kúpil NBA tím Charlotte Hornets. Hornets sú možno podľa časopisu Forbes treťou NBA franšízou s najnižšom hodnotou, no so svojimi 1,05 miliardami dolárov tvoria najväčšiu časť Jordanovho bohatstva. Jordan takisto zarobil na rade tenisiek značky Nike Air Jordan, ktorá z neho podľa spoločnosti CNN Business urobila v roku 2015 miliardára.

3. Oprah Winfrey si vybudovala multimiliónovú mediálnu ríšu.

Oprah Winfrey sa usmieva na minuloročnom novembrovom podujatí, ktoré bolo poctou Nelsonovi Mandelovi.

Čistá hodnota majetku: 2,7 miliardy dolárov
Zdroj bohatstva: média

Winfrey sa narodila slobodnej matke na mississippskom vidieku. Svoju kariéru odštartovala v správach, no slávu dosiahla ako hostiteľka vlastnej televiznej šou „Oprah Winfrey Show.“ Časopis Forbes odhaduje, že Winfrey úspešne investovala svoj podiel na zisku z televíznej šou a obohatila sa tak o 2 miliardy dolárov. Miliardárkou sa podľa novín Los Angeles Times stala v roku 2003.

66-ročná Winfrey takisto využila úspech svojej televíznej šou na vybudovanie mediálneho impéria, čím si na svoj účet podľa časopisu Forbes pripísala ďalších 2,6 miliardy dolárov. Vo svojej televíznej sieti OWN ďalej vlastní 25,5% , takisto má 8% podiel v spoločnosti WW International a dohodu o tvorbe obsahu so spoločnosťou Apple TV+.

Oprah navyše prepožičala svoj hlas postavám v rozprávkach Šarlotina pavučinka, Pán včielka a Princezná a žaba, a zahrala si napríklad vo filmoch Komorník či Selma.

2. David Steward zbohatol na poskytovaní internetových služieb dôležitým klientom ako napr. Verizon, Citi či federálna vláda USA.

Príhovor Davida Stewarda počas otvorenia komunitného centra vo Fergusone, Missouri v roku 2017.

Čistá hodnota majetku: 3,5 miliardy dolárov
Zdroj bohatstva: informačné a technologické služby

Steward založil spoločnosť World Wide Technology poskytujúcu IT služby, ktorá podľa časopisu Forbes zarobila formou predajov cez 11 miliárd dolárov. 68-ročný Steward je aktuálne predsedom predstavenstva spoločnosti ako aj jej majoritným vlastníkom.

Súvisiace: Počet miliardárov rapídne narastá! Za 5 rokov ich počet vzrástol až o 40%

1. Investor Robert F. Smith je najbohatším Američanom čiernej pleti.

Robert F. Smith.

Čistá hodnota majetku: 5 miliárd dolárov
Zdroj bohatstva: fondy privátneho kapitálu

Bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Goldman Sachs, Robert F. Smith, si vybudoval multimiliardové impérium prostredníctvom svojej spoločnosti Vista Equity Partners, ktorá je s viac ako 46 miliardami dolárov v aktívach a ročným výnosom 22% jednou z najúspešnejších firiem z oblasti privátneho kapitálu v USA.

Smith sa stal prvým Afroameričanom, ktorý podpísal listinu aliancie miliardárov s názvom „Giving Pledge“, ktorou sa zaviazal rozdať väčšiu časť svojho majetku. Smith je aj bez toho najznámejší práve svojou filantropiou. V máji roku 2019 počas svojho príhovoru k historicky prvým promujúcim študentom čiernej pleti na Vysokej škole Morehouse daroval týmto študentom 34 miliónov dolárov na vyplatenie ich študentských pôžičiek. Smith neskôr navýšil sumu tak, aby pokryla aj výdavky rodičov týchto študentov, ktoré súviseli s ich vzdelaním.

Zdroj: MSN, Yahoo

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.