5 obľúbených technologicky špičkových vodných hračiek

Ako Ratty slávne vo filme Vietor vo vŕbach povedal: „Nie je nič – absolútne nič – čo sa oplatí robiť viac, ako sa jednoducho vyšantiť na lodiach.“ A pri pohľade na rôzne prístavy plné plachetníc a jácht ukotvených na mnohých miestach na akomkoľvek pobreží každého kontinentu, by mnohí z Vás oprávnene súhlasili.

Rovnako súhlasím aj ja, aj keď moja technická hlava stojí pevne na svojom mieste. V dizajne lodí sa práve teraz odohráva veľa zaujímavých pokrokov – od spojených kabín cez materiálne inovácie až po hybridizáciu pohonných jednotiek. Existuje však aj fantastický vývoj výstroja zameraného nielen pre tých, ktorí sa zaoberajú plachtením, ale aj pre tých, ktorí majú záujem o šantenie na vlnách či pod nimi.

FlyNano

Zoberme si napríklad jednoducho šialený prístroj FlyNano. Toto plavidlo v hodnote 25 000 eur (okolo 28 000 dolárov) je akýmsi úžasným hybridom medzi prúdovými skútrami a hydroplánmi. Pokojne by sme ho mohli považovať za niečo podobné najnovšiemu vybaveniu Jamesa Bonda z Pobočky Q. FlyNano s hmotnosťou iba 70 kilogramov (154 libier) je super ľahký osobný elektrický prístroj s výkonom 32 kW. Na jedno nabitie batérie dokáže dostať do vzduchu jedného pilota (s váhou maximálne 100 kilogramov) na dobu 15 minút. Vďaka tomu, že má najvyšší pomer výkonu a hmotnosti zo všetkých dostupných elektrických ultraľahkých plavidiel, dosiahnete rýchlosť až 120 km/h (75 míľ/h), a budete sa môcť kĺzať nad vodou vo výške kdekoľvek medzi 30 až 150 metrov ( 98 stôp až 492 stôp). A tá najlepšia časť? Na takéto lietanie, nepotrebujete žiaden preukaz pilota, takže môžete skočiť rovno na to (len buďte opatrní).

Súvisiace: 9 unikátnych vymožeností, ktoré Vám ponúknu najluxusnejšie jachty sveta

Fliteboard-eFoil

Ak je FlyNano na Váš vkus trochu odvážny, prečo nevyskúšať zariadenie Fliteboard eFoil (zobrazené vyššie a na úvodnom obrázku): elektrickú surfovaciu dosku kombinovanú so vznášadlom? Táto doska (stojí 9 995 eur alebo približne 11 200 dolárov) nielen ľahko kĺže medzi vlnami, ale Vás aj dvíha vysoko nad hladinu, aby ste mali vynikajúci výhľad, rýchlosť a kontrolu pri surfovaní, a vďaka elektrickému pohonu prakticky v úplnej tichosti.

Doska je vyrobená z dreva paulownia, nehrdzavejúcej ocele a hliníka, môže dosahovať maximálnu rýchlosť 36 kilometrov za hodinu a má dosah 28 kilometrov. Prevádzková doba je zhruba hodinu, kým ju znova budete musieť dobiť. Pokiaľ ide o ovládacie prvky, pri státí nastavujete rýchlosť pomocou elegantného vodotesného Bluetooth ovládača. Riadenie zariadenia je však len na Vás.

2PRT Modular

Tradičné surferské typy by mohli mať záujem o novú dosku od priemyselného dizajnéra a majstrovského vyrezávača surfových dosiek – Thomasa Meyerhoffera. Zariadenie 2PRT Modular rieši niektoré z problémov súvisiacich s tradičným surfovaním, ako je napríklad preprava dosiek v rôznych podmienkach. Meyerhoffer prišiel s kompaktnejším dizajnom, ktorý umožňuje to, že môžete zabaliť svoju dosku na oveľa lepšie prepraviteľnú veľkosť. Okrem toho môžu používatelia spárovať „nos“ s rôznymi tvarmi „chvostov“ a vytvoriť tak ideálnu surfovú dosku za chodu pre rôzne podmienky a schopnosti jazdca. Prvý set bude v predaji za 1600 dolárov a bude obsahovať jeden nos a dva chvosty, spolu s možnosťou kúpy cestovnej tašky, ktorá sa predáva samostatne.

Nemo od Blu3

Ak sa radi potápate pod hladinou a plávate s úžasnými morskými živočíchmi bez potreby ťažkopádneho a mohutného potápačského prístroja, tak na jar pre Vás spoločnosť Blu3 uviedla nový prístroj Nemo, ktorého názov výstižne poukazuje na to, že Vám umožní potápať sa pod vodou až do hĺbky 3 metrov. Stačí Vám použiť iba dýchaciu trubicu pripojenú k systému prívodu vzduchu, ktorý sa vznáša nad Vami na hladine. A ako sa to líši od tradičných povrchových vzduchových zariadení? Prístroj Nemo je lepšie prenosnejší a viac prívetivejší pri používaní. Má veľkosť približne ako hriankovač, no napriek tomu vydrží ísť viac ako hodinu a tak máte dosť času na preskúmanie morského života.

Súvisiace: 5 najlepších jácht pre párty na mori

Séria Yulex od firmy Patagonia

Tí z Vás, ktorým sa zapáčili vyššie uvedené novinky, no zároveň vo vode cítia chlad, mali by ste vyskúšať najnovšie technológie v sade potápačských oblekov – sériu Yulex od firmy Patagonia ( 450 libier alebo 546 dolárov za úplný oblek s predným zipsom a kapucňou ). Keďže firma je jednoznačne ekologická, obleky Yulex sú vyrábané z rastlinného extraktu a nie z neoprénu. Samotný potápačský oblek Yulex je z prírodnej odolnej antialergickej gumy, ktorá je vyrobená z kríka guayule, a má certifikácie „Forest Stewardship Council“ a „Rainforest Alliance“. A okrem toho má skvelé vlastnosti: Potápačský oblek R4 je napríklad vhodný pre najchladnejšie podmienky medzi 3 – 9 °C (37,4 – 48,2 °F). Firma Patagonia v tejto sezóne ešte vylepšila svoje obleky Yulex, takže sú ešte pružnejšie, ľahšie a pohodlnejšie ako predtým a navyše všetky vonkajšie švy sú trojito zlepené a vnútorne podlepené, aby boli odolnejšie. Dokonca aj tepelná podšívka je vyrobená zo 100% recyklovaného polyesterového vlákna.

Teraz by ste si mali vybrať len to, na ktoré svetové pobrežie sa vydáte, aby ste tieto vodné doplnky vyskúšali.

Zdroj: NewAtlas, BI

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.