5 tipov pre fotografovanie na safari

Davy nadšených turistov sa každý rok vydávajú na safari s nádejou, že sa im pomocou špičkového fotoaparátu podarí zachytiť kompozíciu, ktorá vyrazí dych ich priateľom a známym. Zhotovenie dokonalej fotografie však nie je výhradne otázkou šťastia. Svoje šance môžete výrazne zvýšiť pomocou dôsledného plánovania. Ponúkame Vám niekoľko odporúčaní, ktoré Vám pomôžu vyťažiť čo najviac z jedinečnej exkurzie do neskrotenej divočiny.

Vyrušený leopard upiera zrak na fotografa v prírodnej rezervácii Masai Mara v Keni.

Zvoľte si vhodné vybavenie

Na safari by ste si mali vziať fotoaparát s príslušenstvom, ktoré Vám umožní priblížiť sa k Vášmu vytúženému objektu bez toho, aby ste museli čeliť nadmernej hmotnosti Vašej aparatúry. Najlepšie spravíte, keď si so sebou vezmete dva vymeniteľné objektívy. Prvým z nich by mal byť objektív s ohniskovou vzdialenosťou 200 až 400 milimetrov, pomocou ktorého sa môžete zamerať na detaily aj z väčšej vzdialenosti. Druhým by mal byť širokouhlý objektív prispôsobený na fotografovanie krajiniek. V ideálnom prípade by ste si mohli zobrať rovno dva fotoaparáty – jeden s teleobjektívom, druhý so širokouhlým nastavením. Bolo by skutočne nepríjemné, keby ste zmeškali svoju životnú príležitosť iba preto, že by ste sa rozhodli zmeniť si objektív bezprostredne pred útokom leva na jeho korisť.

Nezabúdajte ani na prašné prostredie, ktoré môže fatálne poškodiť odkrytý senzor Vášho fotoaparátu. Statív by ste mali pravdepodobne nechať doma, keďže iba zvýši hmotnosť Vašej batožiny a bude zaberať cenný priestor vo vozidle, ktorým sa budete prepravovať po savane. Nezabudnite si však pribaliť zásobné batérie a pamäťové karty. Počas exkurzie nebudete mať možnosť nabíjať svoje zariadenie a veľmi pravdepodobne ani sťahovať snímky z fotoaparátu do počítača. Nech si však vezmete akýkoľvek kvalitný fotoaparát, je dôležité, aby ste ho dokonale poznali. Keď sa veci okolo Vás dajú do pohybu, nebudete mať čas zoznamovať sa s nastaveniami nového prístroja.

Sprievodca z rezortu Ol Donyo Lodge skúma pohorie Chyulu pomocou ďalekohľadu.

Cestujte s profesionálom

Môže Vám pripadať lákavé ušetriť nejaké peniaze a zorganizovať safari svojpomocne. Nič sa však nevyrovná skúsenosti, ktorú Vám sprostredkuje profesionálny sprievodca. Kvalitní turistickí poradcovia Vám často odporučia malú alebo súkromnú exkurziu, počas ktorej sa nebudete musieť obávať, že kvôli preplnenému autu sa vôbec nedostanete k oknu a nestihnete si vyfotografovať jedinečnú scenériu. Dobrý sprievodca navyše disponuje rozsiahlymi znalosťami o okolitej prírode a bude schopný prispôsobiť Vašu trasu a harmonogram tak, aby ste zachytili tie správne momenty. Ak sa na safari vyberiete bez profesionála, alebo s neskúseným sprievodcom, povedie to jedine k premeškaným príležitostiam a podpriemerným fotografiám.

Východ slnka nad pohoriami v prírodnej rezervácii Loisaba v regióne Laikipia, Keňa.

Kľúčom k úspechu je svetlo

Kritickým prvkom pri zhotovovaní dokonalej fotografie sú svetelné podmienky. Fotografovanie v prírode nie je výnimkou. V tomto prípade vôbec nezáleží na cene a kvalite Vášho vybavenia. Ak nebudete dbať na správne svetlo, Vaše snímky budú fádne a nezaujímavé. Pripravte sa na to, že ak budete chcieť vyťažiť zo svojej výpravy čo možno najlepšie fotografie, budete musieť obetovať niekoľko hodín zo svojho spánku. Ak sa vyberiete do terénu ešte pred východom slnka, naskytne sa Vám možnosť pozorovať divé zvieratá ešte predtým, ako sa stiahnu do úkrytu pred horúcim slnkom nadchádzajúceho dňa. Rovnako vhodným časom na fotografovanie je aj súmrak. Mnohé zvieratá sa budú prebúdzať zo svojho poobedňajšieho odpočinku a slnko nachádzajúce sa tesne nad horizontom ideálne osvetlí každú kompozíciu.

Levíčatá sa hrajú v tieni počas horúceho dňa v rezervácii Masai Mara, Keňa.

Buďte trpezliví

Povedzme, že ste práve odfotografovali stádo slonov. Zhotovili ste fotografie z niekoľkých rôznych uhlov a teraz máte chuť vydať sa ďalej, za ďalšími dobrodružstvami. Pamätajte však na to, že trpezlivosť sa vypláca. Ak si chcete priniesť domov skutočne pozoruhodné snímky, mali by ste stráviť v prítomnosti zvierat dostatočné množstvo času. Až po niekoľkých chvíľach si totiž naozaj začnete uvedomovať význam jednotlivých prvkov v rámci ich správania a budete schopní posúdiť, aké vzťahy panujú v danej skupine živočíchov. Takýmto pozorovaním si vydláždite cestu k úchvatným záberom.

Plameniaky nad jazerom Nakuru. Snímka bola zhotovená v rámci leteckej exkurzie s názvom agentúry Scenic Air Safari medzi rezerváciami Masai Mara a Loisaba v Keni.

Hľadajte nové uhly pohľadu

Väčšina dobrodruhov objavuje krásy afrického kontinentu pomocou motorového vozidla. Existujú však aj ďalšie možnosti. Počas pešej exkurzie sa Vám naskytnú možnosti a pohľady, ktoré veľmi ľahko prehliadnete z kabíny terénneho automobilu. Vhodnou alternatívou sú aj výlety bicyklom, ktorých pridaná hodnota tkvie vo fyzickej aktivite. Na druhej strane však nie sú ideálnou možnosťou pre fotografovanie, keďže tento spôsob prepravy sa neznáša s výbavou fotografa. Ak by ste radi zvolili skutočne nový uhol pohľadu na africkú savanu, využite služby ako Scenic Air Safari. Jedná sa o jedinú organizáciu svojho druhu, ktorá ponúka klientom lety naprieč africkými pláňami. Takýmto spôsobom získate novú perspektívu na okolitú krajinu a prostredie voľne žijúcich zvierat. Agentúra Scenic Air Safari Vám navyše môže sprostredkovať sprievodcov v podobe odborníkov na ohrozené druhy živočíchov. Tí Vám poskytnú hodnotné informácie o správaní pozorovaných zvierat a vysvetlia Vám, aké opatrenia sa realizujú s cieľom ochrany vymierajúcich druhov a ich životného prostredia.

Zdroj: Digital Photography School, G Adventures

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.