
Tak ako sa mnohým počas pandémie koronavírusu zväčšili pásy v dôsledku zvýšenej konzumácie jedál, pribudlo mnohým aj na Instagrame veľa účtov, ktoré začali sledovať. Čas strávený v digitálnom priestore, predovšetkým na sociálnych sieťach, nepochybne vzrástol a rovnako ako naše pribúdajúce kilá to má nepriaznivý dopad na naše fyzické aj psychické zdravie. Pokiaľ ešte váhate, či obmedziť hodiny strávené prehliadaním rôznych sociálnych účtov, pozrite si dokument “The Social Dilemma” (Sociálna dilema) z roku 2020, ktorý detailne opisuje spôsob, akým si nás sociálne siete zotročujú a vytvárajú nezdravú závislosť. Presvedčiť vás môže aj ktorýkoľvek z najnovších dokumentov od Adama Curtisa.
Instagram má však aj jedno nepopierateľné pozitívum – dokáže nás vziať na magické a inšpiratívne miesta, kam by sme sa nikdy sami nedostali. K tomu je potrebné sledovať ten správny instagramový účet. My vám prinášame 5 najinšpiratívnejších.
Prado Museum
(@museoprado)
Jedno z najväčších múzeí v Európe dáva príležitosť príjemne a rozumne stráviť váš čas v digitálnom priestore. Môžete ísť na prednášky, (ktoré sú síce v španielčine, ale prečo nie), prezrieť si rozsiahlu zbierku výtvarného umenia od majstrov ako Hieronymus Bosch či Goya. No príspevkom, ktorý patrí k najzaujímavejším, je ten, ktorý zachytáva hviezdnych tanečníkov flamenca tancujúcich pred majstrovskými obrazmi z dielne Velázqueza a Goyu. Toto predstavenie by nebolo možné sledovať na vlastné oči a prináša neuveriteľnú divokosť a hĺbku do španielskej kultúry aj umenia.
New York Public Library Picture Collection
(@nyplpicturecollection)
Knihy nie sú tým jediným, čo sa nachádza vo verejnej knižnici New York Public Library. Jej zbierka Picture Collection je archívom viac ako 1 milióna originálnych fotografií, výtlačkov, plagátov, pohladníc a ilustrácií z kníh, magazínov a novín. Všetky sú zoradené do viac ako 12000 kategórií a na instagramovom účte môžete nájsť tie najzaujímavejšie z nich. Najnovší príspevok napríklad ukazuje konštrukciu a plastový povrch ľavej ruky Sochy slobody, odfotenú v parížskom štúdiu Frédérica-Auguste Bartholdiho. Ďalší príspevok je venovaný vtáčim hniezdam, zachyteným krásnymi ilustráciami, vrátane takého hniezda, ktoré vyzerá, akoby bolo urobené z ocele a vlny.
Art Handler Magazine
(@arthandlermag)
Ľudia, ktorí balia, zasielajú a inštalujú umenie v galériách a múzeách, tvoria skupinu talentovaných a šikovných pracovníkov, ktorí sú často neviditeľní alebo prehliadaní.
Instagramový účet Art Handler magazine oslavuje “každodennú drinu, ktorá umocňuje umeleckú vzácnú a pôvabnú scénu.” Magazín, ktorý je dostupný online, sa venuje rôznym témam od kompenzácie, práce na živnosť, po umelecké témy. Na Instagrame rozbehli vtipy o osvedčení pre vysokozdvižné vozíky, ale aj tvoria umenie pomocou elektrického náradia a odvážnych stavebných techník. No pokrývajú aj serióznejšie témy ako napríklad bezpečnosť na pracovisku.
Ancient Art Archive
(@ancientartarchive)
Tento instagramový účet založil fotograf pre National Geographic, Stephen Alvarez, ktorý tu dokumentuje maľby a znaky urobené našimi starovekými predkami v rôznych kútoch sveta. Najnovší príspevok ukazuje zaujímavé maľby, vrátane petroglyfového bludiska a dvojhlavého hada vyrytého do dnes už národnej pamiatky s názvom Vermilion Cliffs National Monument v Arizone. Ďalší príspevok je z jaskyne Chauvet vo Francúzsku a ukazuje jemné stvárnenie koní. V tejto jaskyni sa nachádza najväčšie nálezisko prehistorického umenia z vrchného paleolitu s kresbami starými 36000 rokov. A je úžasné, že si ich môžete pozrieť aj na Instagrame.
Súvisiace: Čo potrebujete aktuálne vedieť o obchodovaní s umením
Brent Hayes Edwards
(@brenthayesedwards)
Brent Hayes Edwards je profesorom angličtiny a komparatívnej literatúry na Univerzite Columbia a jeho príspevky sú vlastne rozšírením jeho prednášok, no zároveň sú veľmi kreatívne. Počas lockdownu začal Edwards tvoriť koláže, ktoré sám označil ako “staromódne strihanie a vkladanie”. Pravdou je, že mu to ide veľmi dobre. Jedna z jeho koláží predstavuje starú čitáreň v newyorskej verejnej knižnici a Edward tu sedí medzi najväčšími hudobníkmi a učencami. Ďalšia zobrazuje pochodujúcu kapelu černochov, hrajúcich na trombónoch a tubách. Jeho práca sa už objavila aj v instagramovom príspevku účtu Black Collagists (@blackcollagists). Pri tej príležitosti napísal, že “Koláž je umením intervalov”, odkazujúc tak na juxtapozíciu času a priestoru v dvoch rôznych obrazoch. Koláž však tieto vzdialenosti skracuje, a tak „sú jej dôsledky„ hlboko spoločenské “, presne tak, ako to kedysi Romare Bearden odporúčal všetkým afroamerickým umelcom“.
Zdroj: NYTimes