6 architektonických atrakcií v New Yorku, ktoré by ste si nemali nechať ujsť

New York absolvoval snáď viac zmien vizáže než jeho slávni obyvatelia, ako napríklad Madonna či Lady Gaga. Toto mesto je plné architektonických pamiatok, ktoré si zaslúžia pozornosť pri každej návšteve „Veľkého jablka“.

Keď sa pozriete na výhľad z Empire State Building a prejdete sa Central Parkom, nezabudnite sa zastaviť aj pri týchto klasických atrakciách:

Flatiron Building

S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o najčastejšie fotografovanú budovu na Manhattane, ktorej konkuruje už iba samotný Empire State Building či Socha slobody. Flatiron Building je skrátka bezkonkurenčnou ikonou New Yorku.

Budovu navrhol americký staviteľ mrakodrapov Daniel Burnham z Chicaga. Jej lokalizácia na križovatke ulíc Fifth Avenue, Broadway a East 22nd Street podnietila trojuholníkový pôdorys tejto stavby a nakoniec prispela k skutočnosti, že Flatiron Building sa vyskytuje v takmer každom hollywoodskom filme či televíznom programe nakrúcanom v centre New Yorku.

Objekt je postavený v kombinácii renesančného palácového štýlu a štýlu Beaux-Arts. Budova bola dokončená v roku 1902 a v tom čase bola vďaka svojim 20 poschodiam najvyšším mrakodrapom v meste.

Newyorská verejná knižnica – Stephen A. Schwarzman Building

Budovu verejnej knižnice postavila firma Carrere & Hastings a otvorená bola v roku 1911. Rozľahlý komplex známy ako Stephen A. Schwarzman Building je ladený do štýlu Beaux-Arts a v súčasnosti vo veľkej miere pôsobí ako výskumné centrum. Keď však vstúpite do majestátneho a tichého interiéru, ktorý bol zrenovovaný v roku 1998, alebo navštívite jednu z čitární so stropmi vysokými až 16 metrov, z prehliadky budovy si nepochybne odnesiete dych vyrážajúci zážitok. Mramorová fasáda knižnice a dva levy sediace po stranách hlavného vchodu sú takmer takými populárnymi objektmi fotografov ako prestížne priečelie budovy banky HSBC v centrálnej štvrti Hongkongu.

Katedrála svätého Patrika

Tento neogotický katolícky kostol sa vzdorovito týči v samotnom srdci mestskej časti Manhattan – priamo na ulici Fifth Avenue, oproti námestiu Rockefeller Plaza. Za návrh a konštrukciu chrámu sú zodpovední architekti James Renwick Jr. a William Rodrigue, pričom Katedrála svätého Patrika je najväčším kostolom svojho druhu v Severnej Amerike. Objekt bol pôvodne dokončený v roku 1879, jeho charakteristické veže boli na kostol pridané v roku 1888 a celá budova bola zrekonštruovaná v roku 2015.

Hearst Tower

Snáď žiadna budova nespája minulosť s prítomnosťou tak intenzívne ako Hearst Tower neďaleko veľkej dopravnej križovatky Columbus Circle. Jedná sa o sídlo spoločnosti Hearst Communications, ktorá vlastní publikácie ako Cosmopolitan či Elle. Vydavateľský magnát William Randolph Hearst poveril výstavbou mrakodrapu na Manhattane architekta Josepha Urbana, avšak následnú realizáciu projektu výrazne spomalil nástup Veľkej hospodárskej krízy.

Urban tak v roku 1928 dokončil základňu mrakodrapu v štýle Art Moderne, na ktorú Norman Foster v roku 2004 pridal modernú 40-poschodovú nadstavbu s diagonálnou konštrukciou obrovských okien. Výsledkom je unikátny architektonický komplex, ktorý je prienikom starých a nových prvkov. Mrakodrap Hearst Tower bol okrem toho ocenený ako prvá zelená kancelárska budova na území New Yorku.

Súvisiace: 10 najnavštevovanejších múzeí na svete

Stanica World Trade Center

Keď španielsky architekt Santiago Calatrava v roku 2016 otvoril svoj komplex známy ako World Trade Center Transportation Hub, celá udalosť bola sprevádzaná patričnou vlnou nadšenia a rovnako aj kritiky. Výstavba novej stanice verejnej dopravy totiž trvala 12 rokov a vyžiadala si 4,4 miliardy dolárov.

Napriek tomu však nemožno poprieť, že Calatrava postavil túto budovu v štýle charakteristickom pre svoju tvorbu. Vstup do stanice – nazývaný ako Oculus – pripomína bielu rybiu kostru so špicatými rebrami a elegantným bielym povrchom, pričom celá konštrukcia vyzerá ako krídla vtáka pred odletom. Netradičná architektúra strechy je popretkávaná lúčmi svetla zvnútra objektu, vďaka čomu sa z cesty na vlak či na trajekt stáva ohromujúci umelecký zážitok.

Whitneyho múzeum amerického umenia

View this post on Instagram

fallin’ in love with cities, not people

A post shared by Coco (@tpegalcoco) on

Kroky umelecky založených návštevníkov New Yorku obvykle smerujú do Múzea moderného umenia či Guggenheimovho múzea. Za zmienku však stojí aj najnovší prírastok na newyorskej muzeálnej scéne, ktorým je Whitneyho múzeum amerického umenia. Svojim návštevníkom ponúka osem poschodí výstavných priestorov bez akýchkoľvek stĺpov a podporných pilierov, v dôsledku čoho predstavuje vôbec najväčší expozičný priestor v meste.

Whitneyho múzeum amerického umenia navrhol uznávaný taliansky architekt Renzo Piano a v skutočnosti sa nejedná o novú inštitúciu. Múzeum sa do štvrte Meatpacking District v centre Manhattanu presťahovalo zo svojej pôvodnej adresy v oblasti Upper East Side už v roku 2015. Priestorný a prívetivý interiér budovy zahŕňa divadelnú sálu, knižnicu a čitáreň. Objekt je korunovaný kaviarňou, ktorá ponúka výhľad na rieku Hudson a mestskú štvrť Greenwich Village.

Zdroj: Curbed, LonelyPlanet

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.