Sidewalk Labs je jednou z najtajomnejších iniciatív zastrešovaných skupinou Alphabet (a predtým Google). Táto spoločnosť tvrdí, že „vymýšľa, navrhuje, testuje a stavia mestské inovácie, aby pomohla mestám čeliť ich najväčším výzvam“. Inak povedané, Sidewalk Labs chce vytvoriť inteligentné mesto budúcnosti. Spoločnosť v roku 2017 získala povolenie na vybudovanie svojho prvého „mesta“ – modernej pobrežnej štvrte Quayside na juhovýchod od centra Toronta.
Vzhľad tohto developerského projektu bol až donedávna takmer úplne neznámy. Inovačná spoločnosť Sidewalk Labs potom zdieľala na verejnosti svoje počiatočné vizualizácie a plány pre developerský projekt Quayside, ktoré boli vyvinuté v spolupráci s architektonickými štúdiami Snøhetta a Heatherwick Studio. Tieto plány však boli zverejnené niekoľko mesiacov pred plánovaným termínom. Hovorca spoločnosti Sidewalk Labs priznal, že dokumenty boli na verejnosť skutočne vypustené predčasne (v polovici februára ich publikoval portál Toronto Star).
V konečnom dôsledku to znamená, že Vám predstavíme dizajn futuristickej štvrti Quayside, ale prezentované materiály by ste mali považovať iba za koncept. Tento dizajn zatiaľ dokonca nebol schválený ani samotnou spoločnosťou Alphabet, pričom následne by si vyžadoval povolenie mesta Toronto a ďalších regulačných orgánov. Napriek tomu sa môžeme aspoň letmo pozrieť na to, ako vyzerá jeden z najočakávanejších inteligentných mestských projektov súčasnosti. Zoznámte sa s najprekvapivejšími detailmi z teraz už verejných plánov štvrte Quayside.
Je postavená z dreva
Sidewalk Labs plánuje v štvrti Quayside postaviť viacero výškových budov, pričom niektoré z nich budú mať až 30 poschodí. To bude zahŕňať dokopy 3 000 obytných jednotiek, z ktorých viac ako jedna tretina je označená ako cenovo dostupné bývanie. Developerská spoločnosť okrem toho tvrdí, že výstavba týchto budov vytvorí priestor až pre 3 900 potenciálnych pracovných miest. Najdôležitejšou je totiž skutočnosť, že tieto multifunkčné komplexy nebudú postavené z betónu a ocele, ale z dreva. Takže Quayside síce bude jednou z najviac technologicky prepojených mestských oblastí na svete, zároveň bude postavená z materiálu, ktorý sa spája s lesom, nie so serverovými miestnosťami.
Treba poznamenať, že drevo je v súčasnosti skutočne obľúbeným stavebným materiálom a práve Kanada je hnacou silou trendu využívania tohto materiálu pri konštrukcii moderných objektov. Sidewalk Labs navrhuje, že o dodanie potrebného materiálu by sa mohla postarať spoločnosť v Toronte.
Súvisiace: Spojené arabské emiráty stavajú mesto budúcnosti za $354 miliónov
Je modulárna
Spravovať budovu je nepochybne náročné, no ešte ťažšie je dlhodobo manažovať mesto – a to obzvlášť také, ktoré sa musí prispôsobovať neustále sa vyvíjajúcim požiadavkám na poli technológie, od internetového pripojenia až k mestskej infraštruktúre. Sidewalk Labs naznačuje, že všetky budovy v areáli Quayside budú z architektonického hľadiska modulárne, čo znamená, že technicky vzaté budú najväčšou stavbou z Lega, akú ste kedy videli. Jej súčasťou budú aj prefabrikované drevené nosníky v budovách a šesťuholníková dlažba, ktorú bude možné kedykoľvek ľahko vymeniť.
Je technologicky vyspelá a zelená
Solárna energia. Geotermálne teplo. Konektory s optickými vláknami. Bezdrôtový 5G internet pre každého. Inteligentné obrubníky, ktoré pomocou senzorov registrujú prítomnosť vozidiel a sľubujú výrazné zjednodušenie cestnej premávky. V novej štvrti bude k dispozícii kompostovanie a recyklácia prostredníctvom „inteligentného užívateľského rozhrania správy odpadu“, ktorá zo skládky presmeruje až 80% odpadového materiálu. Na dizajn tejto futuristickej zelenej technológie sa môžete pozrieť naživo v kanceláriách spoločnosti Sidewalk Labs.
Spoločnosť tiež uvádza, že údaje zhromaždené v rámci celej tejto infraštruktúry budú následne zbavené identifikačných údajov a sprístupnené verejnosti. Je však otázne, do akej miery môže byť zaručená anonymita týchto dát, keďže väčšina údajov mestských subjektov a online dát môže byť pomerne ľahko de-anonymizovaná. Iba v priebehu minulého roka projekt Quayside opustili dvaja konzultanti v oblasti ochrany súkromia.
Má podzemie spravované robotmi
Ulice inovatívneho mesta nebudú preplnené smetiarskymi autami a vozidlami kuriérskych služieb. Spoločnosť Sidewalk Labs navrhuje, aby sa o niektoré spotrebiteľské služby starala sieť podzemných tunelov prevádzkovaná umelou inteligenciou. To by zahŕňalo vytvorenie robotov, ktoré budú zhromažďovať a riadiť odpad a doručovať zásielky spotrebiteľom. Podľa počiatočných konceptov sa zdá, že takýmto spôsobom by Vám v budúcnosti mohla doraziť aj pizza.
Umiestňovanie služieb do podzemných priestorov však nie je úplne novým nápadom – podzemnými zberňami odpadu sú vybavené aj atrakcie ako Disneyworld či Roosevelt Island. Mestský projektant Georges-Eugène Haussmann dokonca po prvýkrát navrhol túto myšlienku v Paríži už okolo roku 1800. Avšak automatizácia tohto systému pomocou robotov a kombinácia s ďalšími donáškovými službami by mohla výrazne znížiť objem premávky nad zemou.
Vytiahne Vás von – dokonca aj v chlade
Toronto sa zásadne nepreslávilo svojím teplým podnebím. Teploty v zime iba obvykle vystupujú nad -1°C. Avšak spoločnosť Sidewalk Labs je napriek tomu odhodlaná tlačiť verejnosť na vzduch po celý rok. V návrhu architektov sú prezentované vyhrievané cyklistické chodníky, podobné tým, ktoré sa aktuálne testujú v Holandsku – topia ľad, takže ľudia môžu jazdiť na bicykli aj v zime. Budovy v novej štvrti by okrem toho mali byť vybavené obrovskými „pršiplášťami“, ktoré nad verejnými priestormi vytvárajú priehľadné kupolovité stany. Podľa vyjadrení developera je však tento dizajn zatiaľ iba vo fáze testovania, ale v prípade aplikácie by umožňoval prevádzku vonkajších kaviarní a poľnohospodárskych trhov v priebehu celého roka.
Sidewalk Labs požičia mestu na časť projektu
Snáď najpozoruhodnejšou stránkou projektu je to, aký typ spolupráce navrhuje spoločnosť Sidewalk Labs mestu Toronto v rámci budovania svojej Mekky technológie. Plány spoločnosti, ktoré Vám tu prezentujeme, sa vzťahujú iba na pozemok s rozlohou 5 hektárov na pobreží, na juh od centra mesta. Ale v uniknutých projektoch sa uvádza, že Sidewalk naznačuje možnosť zahrnúť do modernizácie celých 140 hektárov východného nábrežia v Toronte. Takto by teoreticky celá oblasť mala prístup k prevratnému vybaveniu, vrátane vyhrievaných cyklotrás či budov s drevenou architektúrou. Zdá sa, že ambície architektov v Sidewalk Labs nemajú hranice.
Súvisiace: Technologické firmy investujú stovky miliónov do rozvoja miest
Sidewalk Labs však na druhej strane zaplatí iba za prvých 5 hektárov v Quayside – a ani to nie úplne sama. Spoločnosť bude samozrejme hradiť výstavbu svojich budov, ako by to urobil každý správny developer. Hovorca organizácie dokonca potvrdil, že o následnú správu a prenájom týchto nehnuteľností by zodpovedal ďalší zmluvný partner alebo nezisková organizácia. Väčšina konceptu sa však spolieha na rôzne druhy ďalších infraštruktúrnych vylepšení vrátane kanalizácie, ktorých cena by sa mohla vyšplhať až na úroveň 6 miliárd dolárov, čo by mesto muselo hradiť na vlastnú päsť.
Spoločnosť Sidewalk Labs ponúkala hradiť tieto náklady vo forme pôžičky, pričom Toronto bude musieť developerovi vrátiť peniaze v budúcnosti. Spoločnosť Sidewalk Labs tvrdí, že zvýšené dane z nehnuteľností, podnietené novým projektom, budú generovať peniaze pre Toronto, a tie budú môcť byť použité na splácanie úveru v priebehu mnohých rokov bez toho, aby to znamenalo dodatočné daňové zaťaženie pre samotné mesto.
V súčasnosti existuje ešte mnoho detailov, ktoré je potrebné doladiť. Ak by však spoločnosť Sidewalk Labs dostala zelenú, jej predstavitelia odhadujú, že miniatúrne mesto, ktoré tu vidíte, by mohlo byť postavené do piatich až šiestich rokov.
Zdroj: ZDNet