6 jednoduchých spôsobov ako prekonať jet lag

Väčšina zamestnaní si nevyžaduje účasť na schôdzach o jednej hodine ráno, neprichádza s potrebou viesť prezentácie o druhej po polnoci, alebo sa zúčastňovať konferenčných hovorov ešte pred svitaním.

Avšak cestujúci podnikatelia, ktorí často prekračujú časové pásma, musia obvykle plniť tieto úlohy v čase, ktorý ich organizmu pripadá ako noc. Jedná sa o brutálny fakt zo života cestujúcich odborníkov po celom svete, ktorí po prílete na nové miesto často nemajú na aklimatizáciu ani jeden celý deň predtým, ako musia začať produktívne pracovať.

Našťastie existujú spôsoby, akými je možné bojovať proti vyčerpaniu, ktoré sprevádza syndróm známy ako pásmová choroba (tzv. „jet lag“). Najbližšie tak už budete môcť fungovať hneď po príchode, kamkoľvek pocestujete.

Plánujte vopred

Keď poznáte čas a cieľ Vašej cesty, na let sa môžete začať pripravovať už niekoľko dní dopredu. Ak poletíte smerom na východ, začnite vstávať a chodiť do postele o niečo skôr. Ak smerujete na západ, choďte spávať o niekoľko hodín neskôr. Biologické hodiny Vášho tela budú na časový šok pripravené.

Nastavte si časové pásmo

Ak je to možné, pri krátkych cestách sa snažte držať čo najbližšie svojho tradičného spánkového režimu. Pri dlhých pobytoch v zahraničí – najmä viac ako tri dni – si nastavte aktuálne časové pásmo na hodinkách, počítači, Kindle, tablete či akomkoľvek elektronickom zariadení. Tento detail Vám bude zmenu času neustále pripomínať, čo prospeje Vašej aklimatizácii.

Vyhľadávajte svetlo

Cestovanie je vyčerpávajúce. Najlepším spôsobom, ako sa regenerovať po pásmovej chorobe, je prísť na miesto určenia skôr, než treba ísť spať. Bez ohľadu na posun času sa tak bude tento cyklus zhodovať s miestom, odkiaľ ste odišli. Odborníci odporúčajú doraziť skoro večer a ísť spať až okolo desiatej hodiny miestneho času.

Počas dňa by ste sa mali snažiť optimalizovať čas na svetle, aby ste prispôsobili svoje biologické hodiny. Keď cestujete na východ, vyhľadávajte jasné svetlo v skorých ranných hodinách a vyhnite sa jasnému svetlu v noci. Smerom na západ sa vystavte svetlu vo večerných hodinách a vyhnite sa jasnému svetlu ráno.

Súvisiace: Jesť alebo nejesť v lietadle? Aký to má na nás vplyv…

Hýbte sa skoro ráno

Zmenu časového pásma Vám pomôže prekonať aj fyzická aktivita. Vy sa práve zobudíte, ale Vaše telo si myslí, že je uprostred noci? Vytrénujte ho, aby sa prebralo. Zatnite zuby a choďte si zabehať na rannom slnku. Vaše telo sa veľmi rýchlo nastaví na miestny čas. Necvičte však príliš neskoro, inak by ste mohli mať problém zaspať.

Vyhnite sa týmto nápojom

Môže sa to zdať paradoxné, ale vyhnite sa káve. A tiež čaju a sódam, ktoré Vám síce pomôžu udržať sa na nohách, ale zároveň Vás dehydratujú, v dôsledku čoho sa Vám bude ťažšie zaspávať, keď to budete potrebovať. Úplne as vyhnite kofeínu a z dlhodobého hľadiska budete omnoho menej unavený.

Ako je to s alkoholom? Pohárik pred spaním sa môže javiť ako dobrý nápad, ale alkohol vo všeobecnosti dehydratuje. A dehydratácia je hlavným prispievateľom k pásmovej chorobe. Kým si na nové časové pásmo poriadne nezvyknete, radšej voľte starú dobrú vodu.

Majte na mysli vybavenie

Jet lag častokrát spôsobuje, že sa budíme o druhej alebo tretej hodine v noci, pripravení začať s novým dňom. Cestujte vybavený komfortnými slúchadlami a spacími maskami, ktorými vytesníte zvuky a svetlá hotela, a vyhnete sa takýmto nežiadúcim priskorým ranným prebudeniam.

Zdroj: SkyScanner, Wikipedia

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.