
Keď sa stretneme s pojmom komorník, vo veľkej väčšine prípadov si predstavíme postavu Alfréda z filmu Batman alebo Carsona zo seriálu Downton Abbey. Komorník má v našich predstavách autoritatívne šediny, britský prízvuk a dokonale vyberané spôsoby. Skutočnosť je však iná.
David Youdovin je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Hire Society, ktorá bohatým rodinám pomáha najímať si pomoc do domácnosti. Po ukončení štúdia pracoval v odvetví hotelierstva a pohostinstva. Tvrdí, že zamestnanie ho síce napĺňalo, ale zďaleka sa nemohol chváliť lukratívnou kariérou.
Nakoniec si uvedomil, že napriek láske k svojej práci sa mu v tejto oblasti nikdy nepodarí spraviť dieru do sveta a zarábať šesťciferné sumy. Rozhodol sa zmeniť smerovanie svojho života a zamestnal sa vo finančnom sektore. V lete roku 2005 sa už zo všetkých síl snažil napredovať na korporátnej scéne na Wall Street.
Jeho postoj ku kariére sa však zmenil v okamihu, keď ho priateľ požiadal o pomoc pri organizovaní luxusného súkromného večierku pre prominentnú rodinu v newyorskej štvrti Hamptons. Prijal tak pracovnú ponuku, o ktorej si myslel, že bude predstavovať príjemné víkendové rozptýlenie od hektického života v meste. Čoskoro sa však ocitol na prahu novej kariérnej cesty a stal sa komorníkom bohatých.

Večierok zožal úspech a Youdovin bol na konci víkendu rozhodnutý, že zanechá svoju prácu na Wall Street a namiesto toho sa stane komorníkom a správcom sídla jednej z najbohatších rodín na svete. Túto funkciu vykonával v priebehu nasledujúceho roka a pol. Následne sa osamostatnil a založil si vlastnú personálnu a náborovú agentúru, ktorá v súčasnosti sprostredkuváva pracovné vzťahy medzi bohatými rodinami a domácim personálom.
David Youdovin sa s nami podelil o sedem prekvapivých faktov, ktoré sa dozvedel počas práce pre miliardársku rodinu.
1. Rodina je všetkým
„Nemá zmysel zhromažďovať obrovský majetok, ak nemáte blízkych ľudí, s ktorými by ste sa oňho podelili. Rodina bola pre môjho zamestnávateľa vždy na prvom mieste.“
2. Bez zdravia nie ste ničím
„Môj zamestnávateľ sa vo veľkej miere staral o svoje zdravie a životný štýl. Rovnakú pozornosť venoval zdravotnému stavu svojej rodiny a priateľov. Na plný úväzok zamestnával tím lekárov a sestier, ktorý bol k dispozícii jeho rodine za každých okolností. Okrem toho bol patrónom niekoľkých medicínskych zariadení, ktoré niesli jeho meno.
Naučil ma, že okrem základnej mzdy je vhodné poskytovať svojmu personálu plný balíček výhod. Takýmto spôsobom bol schopný vytvoriť kultúru zdravia a vernosti.“
3. Ľudia sú stále iba ľuďmi, bez ohľadu na výšku ich majetku
„Vďaka svojej pozícii som mal možnosť stretávať širokú škálu ľudí. Uvedomil som si, že ak pristupujete k ľuďom s rešpektom a úctou, budú sa rovnako správať aj oni k Vám. A to nezávisle od ich postavenia, titulu či objemu bankového účtu.“
Súvisiace: Ako jedna z najbohatších amerických dynastií stratila celý svoj majetok
4. Každý usporený dolár sa počíta
„Výška majetku môjho zamestnávateľa dosahovala desaťciferné hodnoty. Napriek tomu nepremeškal žiadnu príležitosť ušetriť peniaze a zjednávať cenu kupovaných produktov. Jedného dňa listoval v denníku Sunday Times a vystrihol z neho zľavový kupón, ktorý následne nechal personálu, aby bol použitý pri nákupoch. Je veľavravnou záležitosťou, ak si miliardár dá námahu s tým, aby ušetril 50 centov na nákupe čistiaceho prostriedku.“

5. Žite, aby ste dávali
„Napriek snahe o šetrenie peňazí v každej situácii, môj zamestnávateľ patril medzi najštedrejších ľudí, ktorých som mal tú česť spoznať. Mnohí ľudia zastávajú názor, že domáci personál a služobníctvo bohatých ľudí pracuje za minimálne mzdy, nemôže si dovoliť žiadnu kvalitu života, býva v suteréne honosného domu a je pripravené starať sa o potreby svojich pánov 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Opak je však pravdou. Tieto pracovné pozície sú zvyčajne veľmi prestížne, zahŕňajú vysoké mzdy, zdravotné poistenie, dôchodkové plány, platené voľno, štedré bonusy k výplate, luxusné ubytovanie, priestor pre kariérny rast a ďalšie výhody.
Vysokú prioritu v živote bohatých ľudí má aj filantropia. Bol som svedkom toho, ako môj zamestnávateľ ročne daroval desiatky miliónov nemocniciam, environmentálnym projektom, organizáciám presadzujúcim ľudské práva, kultúrnym inštitúciám a na rozvoj umenia.“
6. Život je krásny, a rovnako aj umenie
„Zo začiatku som vedel o umení veľmi málo. Počas výkonu svojej funkcie som však spolupracoval so súkromnými kurátormi a odborníkmi na osvetľovanie či umiestňovanie umeleckých diel v interiéri. Spolu s nimi som sa podieľal na spravovaní úžasnej zbierky súčasného umenia, ktorú vlastnila rodina môjho zamestnávateľa. Táto skúsenosť ma naučila oceniť skutočnú hodnotu umenia.“
7. Služba v domácnosti nie je podradnou prácou
„Sektor služieb v domácnosti prešiel zásadnou evolúciou a často láka najlepších zamestnancov z luxusných hotelov, reštaurácií a ďalších inštitúcií. Predstavuje dynamické spojenie všestranných a energických ľudí, ktorí sú ochotní a pripravení prevziať zodpovednosť za širokú škálu povinností. Veľmi často sa vyznačujú entuziastickým zanietením pre svoje remeslo. Ak nedisponujú dostatočnými skúsenosťami a zručnosťami, zamestnávatelia sú často ochotní financovať ich dodatočné vzdelávanie, vrátane kurzov varenia a rôznych seminárov.
Mnohí ľudia si myslia, že starostlivosť o domácnosť a pozemok je základnou zručnosťou, ktorú zvláda každý, kto býva vo vlastnom dome. Schopnosti potrebné pri tomto zamestnaní však presahujú všetky moje bývalé očakávania a veľmi často dosahujú štandardy, ktoré sa uplatňujú pri spravovaní 5-hviezdičkových hotelov.“
Zdroj: Yahoo, NYTimes