7 luxusných módnych značiek, na čele ktorých stoja ženy

Zatiaľ čo vo vedúcich pozíciách mnohých luxusných značiek je možné nájsť výhradne mužov, predsa len existuje aj niekoľko renomovaných módnych spoločností, na čele ktorých stoja ženy.

Ide napríklad o Silviu Venturini Fendi, ktorá pracuje v radoch rodinnej značky už od roku 1994 a najznámejšou sa stala vďaka jej dizajnu ikonických tzv. „baguette“ kabeliek, ktoré sú v súčasnosti ponúkané na predaj za približne 8 000 eur. Po minuloročnej smrti velikána Karla Lagerfelda navyše prevzala vedenie nad kreatívnym oddelením a v súčasnosti je tak jediným členom z rodiny Fendiovcov, ktorý v danej spoločnosti ešte stále pracuje.

Rovnako vhodným príkladom je aj Claire Waight Kellerová, ktorá sa len niekoľko mesiacov po vymenovaní do funkcie kreatívnej riaditeľky značky Givenchy v roku 2017 stala nesmierne známou ako návrhárka svadobných šiat Meghan Markleovej, ktoré si herečka obliekla na svoju kráľovskú svadbu s princom Harrym. Podobne aj Sarah Burtonová, ktorá prevzala vedenie módnej značky Alexander McQueen po smrti jej rovnomenného zakladateľa v roku 2010, sa stala celosvetovo známou vďaka návrhu svadobných šiat jednej z terajších členiek kráľovskej rodiny. Konkrétne sa jednalo o Kate Middletonovú a jej šaty z roku 2011.

No spomedzi všetkých žien, ktoré luxusné značky riadia a koordinujú, je pravdepodobne najpozoruhodnejšou Miuccia Prada, ktorá vedie rodinnú značku už od roku 1978. V priebehu tohto mesiaca pritom opätovne rozvírila vlny módneho priemyslu. Tentokrát sa jej to podarilo prehlásením, že návrhár Raf Simons sa stáva spoluriaditeľom kreatívneho oddelenia. Podľa mnohých odborníkov to totižto môže radikálne zmeniť módny priemysel.

Prada – Miuccia Prada

Miuccia Prada na dámskej módnej prehliadke jarnej a letnej kolekcie značky Miu Miu 2020.

Značka Prada bola založená starým otcom Miuccie v roku 1913 ako spoločnosť na výrobu kožených produktov.

V priebehu času sa však Prada stala jednou z najlepších luxusných módnych značiek na svete. Miuccia Prada nad ňou prebrala kontrolu v roku 1978 a už v roku 1989 predstavila svoju vôbec prvú kolekciu, čomu nasledovalo založenie jej vlastnej módnej značky Miu Miu v roku 1992.

V priebehu minulého jari pritom Miuccia oznámila, že do kreatívneho tímu spoločnosti pribudne aj návrhár Raf Simons, s ktorým sa tak o riaditeľskú stoličku daného oddelenia bude deliť.

Súvisiace: Ako Karl Lagerfeld spravil zo značky Chanel podnik s hodnotou $10 miliárd

Rodarte – Kate a Laura Mulleavyové

Táto značka bola založená v roku 2005 sestrami Kate a Laurou Mulleaovými, ktoré sú známe svojim perfekcionizmom a neskutočným zmyslom pre detail. Dôkazom toho je fakt, že výroba iba jedných šiat z jednej z prvých kolekcií trvala celkovo viac ako 150 hodín. Ako Sally Singerová z prestížneho módneho časopisu Vogue uviedla: „Ich oblečenie je jednoducho predurčené na nosenie. Nesmie byť preto využívané len na rôzne fotenia. Nie sú to kostýmy.“

Rovnako je potrebné uviesť, že viaceré kolekcie danej značky boli vystavené v najstaršom a najväčšom múzeu USA s názvom Institute of the Metropolitan Museum of Art, no taktiež aj v múzeách umenia Los Angeles County Museum of Art a Fashion Institute of Technology Museum v New Yorku.

Alexander McQueen – Sarah Burtonová

Po smrti Alexandra McQueena v roku 2010 sa práve Sarah Burtonová stala kreatívnou riaditeľkou značky pomenovanej po svojom zakladateľovi. Celosvetovú pozornosť si však získala až v momente, keď sa verejnosť dozvedela o tom, že za návrhom očarujúcich svadobných šiat Kate Middletonovej z roku 2011 stála práve ona. Rovnako však pritom navrhla aj šaty pre družičku kráľovskej svadby Pippy Middletonovej a taktiež aj róbu Kate Middletonovej, ktorú vojvodkyňa z Cambridgea predstavila na svojej svadobnej recepcii.

V roku 2019 získala Burtonová ocenenie Americkej rady módnych návrhárov a taktiež obsadila prvé miesto v kategórii „Návrhár roka“, ktoré bolo vyhlásené v rámci Britských módnych cien v roku 2011. Vďaka jej obrovskému vplyvu na britský módny priemysel sa v nasledujúcom roku stala aj držiteľkou Rádu britského impéria.

Chloé – Natacha Ramsay-Leviová

Natacha Ramsay-Leviová bola kreatívnou riaditeľkou spoločnosti Chloé už od roku 2017. V tom istom roku pritom odprezentovala aj svoju prvú Chloé kolekciu. Je pritom potrebné spomenúť, že práve túto udalosť označil redaktor módneho časopisu Business of Fashion Tim Blanks za „úchvatnú premiéru návrhárky“.

Natacha však v oblasti módy pôsobila aj pred rokom 2017. Konkrétne pracovala pre Nicolasa Ghesquière v spoločnosti Balenciaga. Avšak po tom, čo sa Nicolas rozhodol odísť a stal sa kreatívnym riaditeľom značky Louis Vuitton, Natacha sa taktiež rozhodla pre zmenu a stala sa dizajnovou riaditeľkou tej istej značky. Túto pozíciu si pritom udržala až do doby, kedy sa rozhodla pre prácu v značke Chloé.

Chanel – Virginie Viard

Po minuloročnej smrti známeho Karla Lagerfielda sa práve Virgine Viard stala jeho následníčkou v pozícii umeleckej vedúcej značky Chanel.

V spoločnosti však začala pôsobiť už v roku 1987, no v danej dobe iba ako stážistka, ktorá sa priúčala umeniu vyšívania. V priebehu času sa však stala známou ako „pravá ruka Lagerfelda“. Po jeho smrti sa tak stala vôbec prvou ženou, ktorá stojí na čele tejto značky, nerátajúc jej zakladateľku Gabrielle Chanel.

Súvisiace: 10 najpopulárnejších luxusných módnych značiek

Fendi – Silvia Venturini Fendi

Silvia Venturini Fendi je kreatívnou riaditeľkou značky Fendi. Predtým zastávala rovnakú pozíciu, avšak iba pre sekciu doplnkov a taktiež pánskej a detskej módy. Veci sa však rýchlo zmenili v dôsledku smrti bývalého kreatívneho riaditeľa celej spoločnosti Karla Lagerfelda v roku 2019, kedy sa stala jeho právoplatnou následníčkou.

V súčasnosti je tak jediným členom rodiny Fendiovcov, ktorý ešte stále v spoločnosti pracuje a zároveň v nej pôsobí už od roku 1995. Jej meno je však známe aj vďaka návrhu ikonických kabeliek typu „baguette“, ktoré predstavujú malé a kompaktné dámske kabelky. Vďaka svojej popularite sú dnes ponúkané na predaj za približne 8 000 eur.

Zdroj: BusinessofFashion

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.