7 úžasných prírodných krás Stredného Východu

Ak zatvoríte oči a predstavíte si Blízky Východ, s najväčšou pravdepodobnosťou si vybavíte pusté duny šľahané divokým vetrom. Zatiaľ čo v tomto regióne určite nájdete neuveriteľné plochy plné piesku hodné Vašej návštevy ( niektoré z nich Vám predstavíme nižšie), Blízky Východ je tiež domovom mimoriadne slaného jazera, zaujímavo sfarbených údolí a geologických útvarov tak fantastických, že sa budete cítiť ako v rozprávke – alebo ako keby ste úplne opustili povrch Zeme. Predstavujeme Vám niekoľko z najpozoruhodnejších prírodných krás Blízkeho Východu.

Rozprávkové veže v Turecku

Na území dnešného Turecka kedysi dávno stála majestátna sopka, ktorá jedného dňa začala chrliť popol po celom okolí. Tak začína príbeh za očarujúcimi rozprávkovými komínmi Kapadócie. Sopečný popol sa v priebehu vekov premenil na tufovú pórovitú horninu tvorenú sopečnými úlomkami a zhutneným popolom. Ukázalo sa, že takto vzniknutá hornina vôbec nebola obzvlášť odolná. Čas a príroda si vyžiadali svoju daň a tufové nánosy po odstránení odkryli po celej krajine vežovité piliere silnejších hornín, medzi ktorými by ste našli napríklad čadič.

Soľné stĺpy, skalnaté sochy a dúhové údolie v Iráne

Jedinými mrakodrapmi, ktoré nájdete na ostrove Hormuz, sú skalnaté úpätia a soľné stĺpy, ktoré vznikli prenikaním veľkého množstva kamennej soli na povrch planéty.

Tento malý geologický klenot, ktorý sa nachádza v Perzskom zálive, je dôkazom skutočnosti, že pozoruhodné veci sú naozaj dostupné iba v malých množstvách. Ostrov Hormuz na území Iránu sa rozprestiera iba na ploche 41 kilometrov štvorcových, ale takmer každý centimeter tejto jedinečnej lokácie rozpráva príbeh o jej vzniku. Jedinými mrakodrapmi, ktoré tu nájdete, sú prírodné geomorfologické útvary najrôznejších tvarov a pozoruhodné soľné formácie, ktoré vznikli pretláčaním ložísk kamennej soli na zemský povrch.

Hlbšie objavovanie ostrova Vás zavedie do akejsi geologickej galérie, v ktorej budete mať možnosť obdivovať niektoré z najväčších umeleckých diel Zeme. Údolie sôch je domovom skalných útvarov zvetraných do fantastických tvarov a takzvané Dúhové údolie je zdobené červenými, oranžovými, bielymi, modrými a fialovými odtieňmi prirodzene sa vyskytujúcich minerálov.

Súvisiace: 10 malých destinácií, ktoré sú plné prírodnej krásy a zaujímavých aktivít

Oáza v saudskej púšti

Úžasné kamenné stĺpy a skalnaté útesy kaňonu, ktorý pretína náhornú plošinu Jebel Qaraqir, úplne zatieňujú návštevníkov aj autá.

Náhorná plošina Jebel Qaraqir sa preslávila pozoruhodnými kaňonmi, útesmi a skalnatými vežami, ktoré sú ako vystrihnuté z dobrodružných filmov. Tieto prvky miestnej krajiny sú síce pôsobivé už sami o sebe, ale táto dramatická saudskoarabská púštna scenéria má aj napriek tomu ešte jedného neočakávaného víťaza. Jedná sa o potok vytekajúci z vysokohorského jazera, ktorý šíri vodu po planine a sfarbuje ju do prekvapujúcich odtieňov zelenej farby – v podobe tráv, kríkov a paliem. Kontrast tejto neočakávanej vegetácie s oranžovými a žltými farbami pieskovcového kaňonu je zárukou nezabudnuteľného zážitku.

Najhlbšie položené soľné jazero na svete

Vysoký obsah soli v Mŕtvom mori spôsobuje, že ľudské telo sa v ňom prirodzene vznáša.

Toto celosvetovo známe vnútrozemské more sa nachádza na najnižšie položenom bode na Zemi a hraničí s Jordánskom, Izraelom a palestínskymi teritóriami. Jeho mimoriadne vysoký obsah soli spôsobuje, že ľudské telo sa prirodzene vznáša na hladine a blahodárne látky z Mŕtveho mora pôsobia na viaceré stránky nášho organizmu. Vysoká salinita je zároveň dôvodom, prečo tu nežijú ryby, rastliny ani ďalšie vodné živočíchy – samozrejme s výnimkou niekoľkých druhov baktérií a mikrobiálnych húb, ktoré sú schopné prežívať v prostredí s extrémnym obsahom solí.

Treba však poznamenať, že do Mŕtveho mora v súčasnosti prúdi sladká voda –  zatiaľ iba v obmedzenom objeme – z podzemných riek a prírodných prameňov, ktoré sa nachádzajú na dne a v okolí jazera. Veľké množstvo soli a minerálnych látok okrem toho ostáva v tuhej forme priamo na brehu jazera najmä v priebehu letných mesiacov, keď sa obrovské objemy vody vyparujú v dôsledku rozpáleného slnka Stredného Východu.

Neustále rastúca jaskyňa v Libanone

Jaskyňa Jeita je obľúbenou zastávkou všetkých návštevníkov prichádzajúcich do Bejrútu. Ak máte v pláne plavbu loďou, vopred sa informujte o hladine vody v jaskyni.

Jaskyňa Jeita je nepochybne jedným z prírodných úkazov, ktorých hodnotu by ste nemali posudzovať na základe exteriéru. Akonáhle vstúpite do jaskyne situovanej severne od Bejrútu, okamžite pochopíte, prečo je tento krasový jaskynný systém mimoriadne vyhľadávanou turistickou atrakciou. V podzemí sa Vám naskytne pohľad na terasy, stĺpy a oblúky z prírodného kameňa v katedrálnej atmosfére, ktorá bude umocnená majestátnymi stalagmitmi a stalaktitmi horných častí jaskynného systému.

Okrem študovania geomorfologických skvostov je obrovským lákadlom aj plavba podzemnou riekou – samozrejme iba v prípade, že to bude dovoľovať aktuálna hladina vody. Systém dolných jaskýň Vás zavedie až k neuveriteľne tichému podzemnému svetu, kde si budete môcť užiť pohľad na obrovský vápencový stalagmit pripomínajúci šikmú vežu v Pise. Niektoré z prítomných jaskynných útvarov vznikli už v priebehu doby kamennej, kým ďalšie sa rozrastajú aj v súčasnosti. Keď sa však budete pozerať na ich odraz v pokojnej vodnej hladine, neubránite sa úžasu nad krásami prírodného sveta.

Mars na Strednom východe

Jordánska púšť Wadi Rum je obrovskou pustinou, ktorá je prerušovaná iba obrovskými pieskovcovými piliermi a farebnými stanmi beduínskych pastierov kôz.

Staroveké pieskovcové stĺpy, ktoré spájajú červené púštne duny s nekonečne modrou oblohou sú charakteristické pre vznešené prostredie púšte Wadi Rum, ktorá predstavuje najväčšie údolie Jordánska. Prejdite sa medzi obrovskými skalnatými masívmi, ktoré boli otesávané a tvarované dlhými tisícročiami vetra, pieskových búrok a záplav. Nie je vylúčené, že pri tomto zážitku budete mať pocit, akoby ste cestovali na inú planétu. Táto krajina podobná Marsu v skutočnosti pôsobí až tak mimozemsky, že dokonca hrala hlavnú úlohu vo filme Marťan a stvárnila úlohu fiktívneho mesiaca s názvom Jedha vo filme Rogue One: Star Wars Story.

Súvisiace: Zašlá sláva soľného jazera Urmia v Iráne

Prázdna štvrť v Ománe

Rub al Khali, alebo „Prázdna štvrť“, je názov najväčšej súvislej pieskovej púšte na svete, ktorá zasahuje na územie Ománu.

Táto destinácia si získala titul najväčšej súvislej pieskovej púšte na svete, pričom ohromujúca veľkosť a nehostinné podmienky jej vyslúžili názov Rub al Khali, teda „Prázdna štvrť“. Piesok púšte Rub al Khali pokrýva viac než 660 000 kilometrov štvorcových a rozprestiera sa tak na takmer jednej štvrtine celého Arabského polostrova. 80% púšte pritom leží na území Saudskej Arábie, kým zvyšných 20% je rozdelených medzi Omán, Spojené arabské emiráty a Jemen.

Charakteristický piesok sfarbený do červena sem bol pravdepodobne naviaty silnými vnútrozemskými vetrami a je možné, že svetlejšie až biele druhy piesku pochádzajú až z pobrežia Perzského zálivu. Silné vetry formujú pieskové duny do rôznych foriem aj v súčasnosti – okrem iných tu nájdete unikátne hviezdicovité duny alebo duny v tvare polmesiaca, ktoré sa nazývajú tradičným pomenovaním barchan.

Zdroj: TheCultureTrip, MSN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.