730 metrová veža pokrytá stromami by sa mohla stať najvyššou a najudržateľnejšou budovou New Yorku
Pokrytá je viac ako 10 000 rastlinami.V súčasnosti žije Rooseveltov ostrov takmer doslova v tieni prudko stúpajúcej panorámy Manhattanu. To by sa však mohlo zmeniť. Architektonická firma Rescubika Creations totižto len nedávno odhalila návrh novej ostrovnej veže, ktorá by zo Svetového obchodného centra urobila doslova trpaslíka. Navyše by sa stala najvyššou budovou celej krajiny.
Francúzska skupina si nový rezidenčný mrakodrap predstavuje usadený medzi konzolovým mostom Queensboro Bridge a južným koncom ostrova. Ak sa projekt skutočne dočká svojej realizácie, potom bude vznešená 160-poschodová budova merať rekordných 737 metrov.
Pôjde teda o dvakrát vyššiu budovu, než akou je mrakodrap Chrysler Building a o 113 metrov vyššiu budovu, než akou je Svetové obchodné centrum (ktoré je v súčasnosti najvyššou americkou budovou s výškou približne 541 metrov). Navyše by získala titul druhej najvyššej budovy na svete, nakoľko by bola len o niekoľko metrov nižšia, ako dubajská budova Burj Khalifa s výškou 828 metrov.
Je však ohromujúce, že výška by v prípade tejto budovy nebola tým najpozoruhodnejším prvkom. Projekt s názvom Mandragore dostal svoje pomenovanie po rastline mandragory, nakoľko je metaforicky, no rovnako aj doslova, celý zelený. Vďaka tomu bude ním navrhovaná budova „pohlcovať uhlík“ a rovnako bude schopná zachytávať obrovské množstvo emisií. Tým sa stane súčasťou boja proti skleníkovým efektom a rovnako pomôže dosiahnuť stav uhlíkovej neutrality, ktorý má byť nastolený najneskôr do roku 2050.
Pýtate sa ako? Futuristický dizajn zahŕňa drevené stavebné materiály spoločne s 8 300 kríkmi, 1 600 stromami a živými stenami s výmerou 7 710 metrov štvorcových. Tento živý a organický komponent budovy nielen, že vytvára ohromujúci vizuálny efekt, no rovnako bude efektívnym nástrojom na absorbovanie uhlíka. Štruktúra taktiež obsahuje takmer 2 136 metrov štvorcových solárnych panelov a 36 veterných turbín, ktoré sa zaslúžia o produkciu čistej energie.
Súvisiace: New York bude mať najvyššiu vyhliadkovú plošinu na západnej pologuli
V snahe vyrovnať sa s extrémnymi klimatickými podmienkami mesta bude súčasťou budovy Mandragore aj sieť podzemného potrubia, ktoré bude zachytávať teplý a studený vzduch a následne ho cirkulovať v priestoroch budovy. Architektonická firma taktiež navrhuje zakomponovanie takzvaných „domácich kancelárií“ do každého z apartmánov budovy, a to za cieľom zmiernenia potreby dochádzania za prácou (nakoľko sa tým logicky zredukujú aj zamestnancami produkované emisie). Vzhľadom na to, že vďaka pandémii už teraz pracuje väčšina mesta z domu, ide o návrh, ktorý sa pravdepodobne ujme.
Zatiaľ čo projekt Mandragore je v súčasnosti stále iba konceptom, je zrejmé, že jeho realizácia by rozhodne pomohla New Yorku naplniť ciele vytýčené v dokumente s názvom Climate Mobilization Act (ktorý sa týka zredukovania skleníkových plynov o 30% do roku 2030). Navyše je faktom, že práve vďaka nemu by Rooseveltov ostrov konečne vystúpil z tieňa Manhattanu.
Zdroj: DesignBoom