Bohatí rodičia platia konzultantom, aby pretlačili svoje deti na elitné univerzity

Herečka Lori Loughlinová bola obvinená v rámci škandálu z úplatkárstva na univerzite.

Federálny vyšetrovací úrad FBI nedávno identifikoval desiatky ľudí, ktorí boli následne obvinení v rámci škandálu poskytovania úplatkov za cieľom pretlačenia svojich potomkov na prestížne americké univerzity. Medzi obvinenými jedincami sa ocitli hollywoodski herci, vysokoškolskí športoví tréneri, podnikateľskí lídri a generálni riaditelia v oblasti financií, nehnuteľností a ďalších priemyselných odvetví.

Až tridsaťtri rodičov bolo obvinených z toho, že súhrnne zaplatili pozoruhodných 25 miliónov dolárov Williamovi Singerovi, ktorý je majiteľom agentúry Edge College & Career Network, v dôsledku čoho sa mali zvýšiť šance ich detí na prijatie na niektorú z elitných univerzít v krajine.

Jednotlivé úplatky sa údajne pohybovali až do sumy 6,5 ​​milióna dolárov, a vo všeobecnosti boli súčasťou dvoch nelegálnych schém. V prvom prípade sa deti prominentných úplatkárov takýmto spôsobom stali na papieri sľubnými športovcami, vďaka čomu sa podstatne zvýšili ich šance na športovo orientovaných univerzitách. V rámci druhej schémy bolo manipulované so štandardizovanými testami SAT a ACT, ktoré namiesto detí úplatkárov absolvovali „náhradníci“ ,a naoko tak zlepšili výsledky študentov s bohatými rodičmi.

Americké ministerstvo spravodlivosti vo svojej tlačovej správe uviedlo, že celý škandál zorganizoval práve Singer, ktorý buď podplácal univerzitných trénerov a administratívnych pracovníkov, alebo zabezpečoval „náhradníkov“, ktorí vypracovávali testy namiesto prominentných detí.

Oficiálne dokumenty obžaloby uvádzajú, že medzi obvinenými sa ocitla aj herečka Lori Loughlinová a jej manžel a módny návrhár Mossimo Giannulli. Tí údajne zaplatili až 500 000 dolárov falošnej neziskovej organizácii, aby boli ich dcéry Olivia a Isabella vedené ako budúce členky veslárskeho klubu Univerzity v Južnej Kalifornii, pričom ani jedno z dievčat sa tomuto športu nevenuje na profesionálnej úrovni.

Ako môžu bohatí jedinci legálne zvyšovať šance svojich detí

Nie všetci vysokoškolskí konzultanti fungujú nelegálne. Pravdou je, že v súčasnosti existuje celá „zákulisná“ scéna, v rámci ktorej môžu mimoriadne bohatí ľudia legálne kupovať svojim deťom vyššie šance na prijatie na elitné univerzity.

Rodičia tak majú možnosť kúpiť si päťročný balíček konzultácií k prijímaciemu konaniu na vysoké školy z takzvanej „Ivy League“, ktorého cena sa pohybuje až do výšky 1,5 milióna dolárov. Okrem toho môžu zaplatiť 300 dolárov za jednorazovú konzultáciu s odborníkom na prijímacie pohovory, prípadne vykonať niekoľkomiliónovú dotáciu priamo na účet vybranej školy.

Práve druhá spomenutá taktika sa teší mimoriadnej obľube medzi majetnými rodičmi, ktorí sa snažia dostať svoje deti na špičkové univerzity.

Súvisiace: 
Ruskí miliardári budujú moderné školstvo
Jeff Bezos pomáha rozširovať dosah vzdelávacieho systému Montessori

Ideálnym príkladom je realitný developer Charles Kushner, ktorý v roku 1998 daroval Harvardovej univerzite až 2,5 milióna dolárov – bezprostredne predtým, ako na túto školu nastúpil jeho syn Jared, ktorý údajne nedosiahol dostatočne vysoké skóre GPA a ani uspokojivé výsledky v testoch SAT. Michael Lynton, bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Sony a súčasný predseda spoločnosti Snap, v roku 2013 daroval 1 milión dolárov Brownovej univerzite v štáte Rhode Island, kam bola krátko po tom prijatá jeho dcéra.

Je však dosť pravdepodobné, že dary v takejto hodnote už v súčasnosti nebudú postačovať.

Denník New York Times uviedol: „V posledných rokoch zaznamenávame, že zabezpečenie špeciálneho prístupu k prihláškam prominentných študentov je omnoho drahšie ako v minulosti – požadované sumy sú dokonca také vysoké, že pri nich váhajú aj tí najbohatší rodičia.“

Steven Mercer, súkromný vysokoškolský konzultant so sídlom v meste Santa Monica, vysvetlil: „Takéto finančné dary musia byť skutočne objemné. Dotácia vo výške 10 miliónov dolárov sa aktuálne považuje za akési minimum, ktoré dokonca vôbec nemusí upútať pozornosť prijímacej komisie.“

Zdroj: LATimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.