V Ázií závratnou rýchlosťou pribúdajú jedinci, ktorí sa pýšia miliardovou hodnotou svojho majetku.
Hodnota majetku najbohatších ľudí po celom svete zaznamenala v roku 2015 mierny úpadok. Investičná spoločnosť UBS a sieť poradenských spoločností PricewaterhouseCoopers (PwC) však 19. októbra zverejnili štúdiu, podľa ktorej celkový majetok svetových miliardárov v roku 2016 stúpol na hodnotu 6 biliónov dolárov. Prieskum tiež udáva, že najväčší počet miliardárov sa v súčasnosti nachádza v Číne. Po prvýkrát v histórií sme dokonca svedkami toho, že Ázia v tomto ohľade predbehla USA.
Najbohatších jedincov Spojených štátov však nemusíte ľutovať. Počtom sa možno nevyrovnajú svojim konkurentom z Východu, ale ešte stále disponujú podstatne vyšším súhrnným bohatstvom, ktorého hodnota predstavuje až 2,8 bilióna dolárov.

Akciový index MSCI AC World, ktorý odráža chovanie celosvetových trhov, sa v roku 2016 zvýšil o 8,5%. Celkový majetok miliardárov po celom svete sa v porovnaní s týmto indexom zvýšil až dvojnásobne.
Agresívna ekonomická expanzia Ázie má za následok, že v tomto regióne sa každé dva dni objaví nový miliardár. Švajčiarska banka posúdila údaje týkajúce sa približne 1 550 miliardárov a vo svojej štúdii uvádza, že ak bude tento trend pokračovať, Ázia môže z hľadiska celkovej koncentrácie bohatstva predbehnúť USA už v najbližších štyroch rokoch.
Súvisiace: Kde vo svete sa nachádza najviac miliardárov a ako sa dostali k svojmu majetku?
Mark Haefele, investičný riaditeľ banky UBS na tlačovej konferencii v Zürichu vyhlásil, že rýchlosť zvyšovania sa majetku miliardárov v Číne závisí sčasti od toho, akými zdrojmi kapitálu budú nahradené investície čínskej vlády.
Vzostup Číny
Haefele povedal: „Spôsob, ktorým Čína napojí svoje kapitálové trhy na svetový finančný trh, bude mať obrovský dopad na celosvetový tok hotovosti. Následkom tohto kroku sa nevyhne ani Európa. Čínsky prezident Xi Jinping zavádza opatrenia v rámci rozvoja ekonomiky svojej krajiny a tie zásadným spôsobom ovplyvnia rýchlosť, ktorou majetok čínskych miliardárov predbehne USA.“
Správa švajčiarskej banky UBS uvádza, že hodnota miliardárskeho majetku narastá vďaka geopolitickej stabilite Číny, zvyšujúcim sa cenám čínskych nehnuteľností, rozsiahlym infraštruktúrnym projektom, rozširovaniu sa strednej triedy obyvateľstva a vysokým cenám komodít.
Až tri štvrtiny nových miliardárov sveta pochádzajú z Číny a Indie. Počet miliardárov v Číne sa zvýšil o 117 a v súčasnosti tak dosahuje hodnotu 637. Majetok jedincov, ktorí zbohatli vlastnými silami, narastá oveľa rýchlejšie ako bohatstvo tých, ktorí sa k peniazom dostali prostredníctvom rodinných vzťahov. USA zaznamenali 25 nových miliardárov a ich celkový počet tak predstavuje 563 jedincov.
Qiong Zhangová, ktorá je v rámci banky UBS riaditeľkou wealth manažmentu pre oblasť Číny, v rozhovore uviedla: „V Číne sa každé tri týždne objaví na scéne nový miliardár. Pre mnohých príslušníkov prvej generácie podnikateľov je prioritou zapájanie ich podnikov do kapitálových trhov, zhromažďovanie finančných prostriedkov a rozvíjanie fúzií a akvizícií.“ Zhangová ďalej dodala, že švajčiarska banka považuje Čínu za kľúčový trh pre oblasť správy aktív.

V správe UBS sa uvádza: „V Európe žije 342 miliardárov a tento počet sa v poslednej dobe prakticky nemenil. Na vine je jednak úmrtnosť, ale tiež skutočnosť, že podnikateľské spoločnosti považujú za náročné rozvíjať svoje podnikanie v tomto regióne. Dôvodom je konzervatívna podnikateľská kultúra Európy a prísne regulačné opatrenia.“
Rebríček miliardárov od agentúry Bloomberg – Billionaires Index udáva, že majetok 500 najbohatších ľudí sveta sa počas tohto roka zatiaľ navýšil o 19%, čo predstavuje 824 miliárd dolárov. Celkový majetok tejto skupiny tak k 25. októbru dosahoval približne 5,2 bilióna dolárov.
Spoločnosti UBS a PwC tvrdia, že mladých miliardárov síce neustále pribúda, ale skupina najbohatších ľudí sveta, vo všeobecnosti výrazne starne. Priemerný vek miliardárov v súčasnosti predstavuje 63 rokov. V roku 1995 to bolo 60 rokov. Analýza spoločností taktiež odhaduje, že miliardári vo veku 70 rokov a viac, prevedú počas nasledujúcich 20 rokov až 2,4 bilióna dolárov na účty svojich dedičov a charitatívnych organizácií.
Miliardári zahrnutí do štúdie, sú vlastníkmi alebo čiastočnými vlastníkmi spoločností, ktoré po celom svete priamo zamestnávajú prinajmenšom 27,7 milióna ľudí. To je približne taký počet zamestnancov, koľko spadá pod pracujúcu populáciu Veľkej Británie.
Súvisiace: 9 najbohatších ľudí Ameriky vlastní majetok v hodnote $567 miliárd
Prieskum tiež dokladuje, že siete rovnocenných miliardárov v dnešnej dobe hrajú významnú úlohu pri zhromažďovaní a rozdávaní majetku: „Neformálne a formálne skupiny manažujú uzatváranie obchodných zmlúv a vykonávanie investícií, ale zároveň sa venujú aj činnostiam, ktoré zahŕňajú filantropiu, dedenie a investície do umenia.“ Treba poznamenať, že zvyšovanie sa miliardárskeho majetku naozaj podporuje rozvoj športu a umenia viac ako kedykoľvek predtým. Cena umeleckých predmetov výrazne narastá už od roku 2000. Miliardári dnes považujú umenie za symbol prestížneho spoločenského postavenia a zároveň sľubnú triedu aktív.

V skupine 200 najvýznamnejších zberateľov umenia sa v roku 2016 nachádzalo takmer 150 miliardárov. V roku 1995 ich bolo iba 28. Japonský miliardár Yusaku Maezawa sa stal kupcom najdrahšej maľby tohto roku, ktorou bolo dielo Jean-Michela Basquiata v cene 110,5 milióna dolárov.
Štúdia taktiež udáva, že viac než 140 najúspešnejších športových klubov po celom svete spadá do vlastníctva 109 miliardárov. Priemerný vek týchto jedincov dosahuje 68 rokov a výška ich majetku predstavuje 5 miliárd dolárov.
Investičná banka UBS je najväčším poskytovateľom služieb v oblasti wealth manažmentu. Svetoví miliardári sú jej primárnou cieľovou skupinou. Očakáva, že majetok najbohatších ľudí sveta v najbližšom období porastie oveľa rýchlejšie ako udávajú celosvetové priemery. Popri zverejňovaní rebríčkov svetových miliardárov sa banka pustila do budovania investičného oddelenia, ktoré sa bude zameriavať výlučne na túto prominentnú skupinu klientov.
Zdroj: Bloomberg, UBS, PwC