Kašmír sa hromadí v Mongolsku, pretože pandémia ochromuje obchod

Luxusná textília zaznamenala počas pandémie dramatický pokles dopytu.

Po dlhé roky sa zdalo, že výroba kašmíru nebude schopná držať krok s prudkým dopytom. Veľké rozšírenie luxusných spoločností a dodávateľov jemných úpletov takmer spôsobilo pokrivenie zásobovacieho reťazca. Avšak súčasná doba, keď pandémia zasiahla takmer všetky ekonomiky sveta, priniesla zvrat v podobe celkového zníženia dopytu. Mongolsko je zaťažené rozsiahlym objemom nevyvezených produktov, pretože svetový obchod sa zastavil.

Pokiaľ ide o udržateľnosť výroby kašmíru, pri zvyšujúcom sa dopyte sa jeho výroba stávala bodom záujmu a problémov. Stádo kašmírskych kôz (z ktorých pochádza názov aj vlna) si na pastvu vyžaduje rozsiahle pásy pôdy, ktoré bolo pri zvyšujúcom sa dopyte potrebné rozšíriť. Naviac, ich hromadné pasenie rýchlo prispieva k rozširovaniu púští v suchých horských oblastiach, čo tiež nie je žiadúce. Čo je však dôležité, práca takmer tretiny z troch miliónov obyvateľov Mongolska závisí od obchodu a svetový dopyt po ich produkte sa doteraz len zvyšoval – čas tohto smerovania však skončil.

Súvisiace: Kožu v automobiloch nahrádza kašmír a ďalšie luxusné tkaniny

Shu Quming, čínsky obchodník, pre noviny Nikkei Asian Review poznamenal: „Dopyt po kašmíre už takmer neexistuje,”… „Neviem odhadnúť cenu kvôli neistote, preto v súčasnosti nekupujem.“ Tieto okolnosti viedli k tomu, že cena surového kašmíru len za jeden rok klesla zo 110 000 mongolských tugrikov (okolo 39 dolárov) na 45 000 tugrikov (okolo 16 dolárov). Drastická zmena zanechala farmárov a ich veriteľov v zajatí. Pastier 200 kašmírskych kôz sa pre NAR Munkhsaikhan Telmen vyjadril: „Zdá sa, že táto pandémia nám všetko zobrala.”
Aj keď Mongolsko tvorí neuveriteľných 40 percent svetovej produkcie kašmíru, je od čínskych kupcov veľmi závislé. Tí túto vlnu kupujú na ďalšie spracovanie, aby ju mohli znova predať a použiť na výrobu odevov. Okrem toho, Mongolsko je pevne spojené s výrobou kašmíru aj v tom, že drží najvyššiu priečku v nerastnom vývoze prírodných vlasov do celého sveta.

Pracovníci hromadia kašmír do čistiacich bubnov v mongolskej spoločnosti GOBI Mongolian Cashmere.

Náhla zmena ekonomickej atmosféry mimo Mongolska, ktorú vyvolal nástup pandémie s označením Covid-19, spôsobila postupné rušenie objednávok od európskych spoločností. Výkonná riaditeľka Khatant International (spoločnosť pre spracovávanie kašmíru) pre NAR Bayarmaa Byambaa vysvetlila: „Moji partneri v Taliansku vôbec nehovoria o obchode alebo o cene,“ … „Jediné, o čom hovoria je: „Zostaňte zdraví, potom sa jedného dňa stretneme.““ Ona spoločne aj s ďalšími v jej odvetví zvažujú rozšírenie do iných odvetví, ako je napríklad odvetvie obyčajnej ovčej vlny, keďže sa snažia o udržanie svojej prevádzky v chode.

Súvisiace: Ako štýlové výtvory značky Chanel zachovávajú starodávne remeslá a podporujú umelcov, ktorí ich praktizujú

V Mongolsku sa má v budúcom mesiaci voliť nový parlament a tak politici cítia tlak na riešenie problémov okolo dopadu pandémie Covid-19. V tejto súvislosti predseda vlády Khurelsukh Ukhnaa oznámil, že pastieri dostanú dotáciu 20 000 tugrikov (zrhuba 7 dolárov) na kozu.

Pokiaľ ide o súkromný sektor, zdá sa, že pastieri a iní miestni dodávatelia získavajú malú podporu od luxusných konglomerátov, ktoré len nedávno investovali do tejto oblasti. Spoločnosť Loro Piana (súčasť skupiny LVMH) natočila dokumentárny film o pastieroch kašmíru a o tom, ako táto značka podporuje miestne spoločenstvá pri obnovovaní rovnováhy v ekosystéme, ktorý prevrátil hore nohami globálny dopyt po jemných vlasoch spod brušiek kašmírskych kôz. (Pre objasnenie, od roku 1993 do roku 2009 počet mongolských zvierat prudko vzrástol, z približne 23 miliónov na 44 miliónov). Even Kering – majiteľ značiek ako Gucci a Bottega Veneta, vydal verejné vyhlásenia ohľadom záujmu o zlepšenie udržateľnosti kašmíru v spektre dlhodobého rastu, prostredníctvom práce s ľuďmi priamo v teréne. Doteraz však v tejto kríze pastierom, ktorí prišli o živobytie v dôsledku pandémie, konglomerát neposkytol žiadnu finančnú podporu.

Zdroj: MSN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.