Architekti sa aktuálne vracajú k tehle a kameňu

Obytný komplex Lovejoy Wharf v Bostone.

Sklo a oceľ sú v súčasnosti nadmerne populárnymi architektonickými prvkami. Moderné mestá pôsobia vďaka týmto materiálom jagavejšie a futuristickejšie ako kedykoľvek predtým. Mnoho architektov si tento zdanlivý štýl budúcnosti obľúbilo, no hŕstka dizajnérov sa predsa rozhodla vrátiť k základom. Pomocou ručne pálených tehál a kameňa s prírodnou textúrou začali stavať budovy, ktoré dýchajú klasickou atmosférou éry, dávno minulej.

Architektonická kancelária Robert A.M. Stern Architects stojí za návrhom budovy Lovejoy Wharf, ktorá predstavuje obytný komplex s kapacitou 157 bytov. Nachádza sa neďaleko bostonského prístavu na brehu rieky Charles River. Spoločnosť čerpala inšpiráciu z tradičných bostonských budov, ktoré sú charakteristické výrazne červenými tehlami. Obytný komplex je poctou architektonickému dedičstvu tohto mesta. Tehlová fasáda budovy plynulo prechádza do sklenenej konštrukcie, ktorá tvorí horné poschodia. Vchod do objektu sa nachádza vnútri masívneho vápencového portálu, ktorý siaha až po tretie poschodie. Interiér obytných priestorov využíva tradičné materiály ako dubové drevo, mramor a bronz. Komplex ponúka garsoniéry ale aj trojizbové byty, ktorých cena začína na úrovni 650 000 dolárov.

Obytný komplex Lovejoy Wharf v Bostone.

Taliansky architekt Antonio Citterio sa na Floride rozhodol využiť rímsky travertín. Jedná sa o béžový vápencový kameň s výraznou páskovanou textúrou. Stal sa dominantným prvkom Citteriovej prvej budovy na americkej pôde, ktorá nesie názov Arte by Antonio Citterio. Budova ponúka 16 obytných jednotiek a je situovaná v pobrežnej oblasti v rámci mesta Surfside. Travertín je v interiéri doplnený nadčasovými materiálmi, akými sú dubové drevo a bronz. Cena a rozloha jednotlivých bytov zatiaľ nebola zverejnená. Ukončenie realizácie projektu je plánované na druhú polovicu budúceho roka.

Obytná budova Arte by Antonio Citterio, v štáte Florida.

Tradičné materiály zažívajú renesanciu dokonca aj v meste, ktoré nikdy nespí. Práve New York je známy tým, že posúva hranice architektúry a budúcnosť víta s otvorenou náručou. The Kent je obytným komplexom v newyorskej štvrti Upper East Side, ktorý disponuje 83 dvojizbovými až päťizbovými bytmi. Architektonická kancelária Beyer Blinder Belle vybudovala fasádu z tehál a vápenca, čím budova pripomína štýl predvojnových stavieb. Veľké okná, lucerny zo skla a ocele a dekoratívne kovové, sklenené a kamenárske prvky sú neklamným dôkazom toho, že klasický štýl architektúry nikdy nevyjde z módy. Cena apartmánov začína na úrovni $2,7 milióna.

Budova The Kent v New Yorku.

Obytný komplex s názvom 145 President ponúka 17 bytových jednotiek a nachádza sa v newyorskej štvrti Brooklyn. Je dielom developerskej firmy Avery Hall Investments. Kľúčovým prvkom budovy je fasáda, ktorá je vybudovaná z ručne vyrábaných dánskych tehál. Každá tehla má unikátnu textúru, farbu a veľkosť, a stavba tak nadobúda skutočne jedinečný charakter. Byty v tomto komplexe boli uvedené na trh minulý mesiac, cena najlacnejších predstavuje $2,3 milióna.

Budova 180 East 88th Street sa nachádza v štvrti Upper East Side. Jedná sa o 50-poschodový vežiak navrhnutý spoločnosťou DDG. Exteriér budovy je vyskladaný z takmer 600 000 ručne vyrobených tehál, ktoré pochádzajú od dánskej firmy Petersen Tegl. Budova ponúka 48 bytov. V ponuke sú strešné obytné priestory typu „loft“, ktoré vznikli prestavbou priemyselných či skladovacích priestorov, ale aj luxusné päťizbové apartmány. Ceny začínajú na hodnote $306 milióna.

Budova 145 President v Brooklyne.

Zdroj: Architectural Review, Arch Daily

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.