
Francúzsky dizajnér, Pierre Cardin, ktorého meno sa nachádza na takmer všetkom, od hodiniek po posteľné plachty, včera zomrel vo veku 98 rokov. Cardin, rodák z Talianska, sa preslávil v 60. rokoch minulého storočia. Najväčší úspech zažil v 70. a 80. rokoch 20. storočia. V tej dobe sa jeho podpis nachádzal na tisícoch produktoch, ktoré sa predávali po celom svete.
Jeho odevné kolekcie sa predávali vo viac ako 100 000 rôznych obchodoch. Toto číslo však časom dramaticky kleslo. Čoraz viac ľudí začalo jeho výrobky považovať za lacné. Okrem toho sa dizajn odevov, pôvodne navrhnutých v 60. rokoch, za 20 rokov veľmi nezmenil.
Pierre Cardin bol naozaj dôvtipným obchodníkom. Svoje rozprávkové bohatstvo využil na nákup luxusných nehnuteľností v Paríži. Medzi tieto nehnuteľnosti patrí aj reštaurácia Maxim’s, postavená na prelome 19. a 20. storočia, ktorú často navštevoval.
Francúzska Akadémia výtvarných vied oznámila jeho smrť v utorok, 29.12.2020, prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Členom Akadémie bol od roku 1992. Akadémia nezverejnila príčinu smrti, ani čas a ani miesto, kde zomrel.
Pierre Cardin spolu s ďalším Francúzom Andrem Courregesom a Španielom Pacom Rabannom počiatkom 50. rokov minulého storočia vyvolali módnu revolúciu. Všetci traja v tej dobe pôsobili v Paríži. Ich odevné dizajny sa vyznačovali jedinečným futuristickým vzhľadom.

V tom čase sa väčšina módnych značiek snažila vyzdvihnúť ženskú postavu. Cardinove návrhy však boli úplne iné. Pozostávali z výrazných a ostrých tvarov a grafických vzorov. Jeho návrhy neboli určené pre pragmatických zákazníkov, ani pre dámy, ktoré rady nosili oblečenie lichotiace ich postave. Jeho návrhy mali pútať pozornosť.
Kabáty a kombinézy boli vyrobené z fluorescenčného spandexu. Plastové obruče, ktoré sa nachádzali v páse, na lakťoch, zápästiach a kolenách, dodávali odevu pevný tvar. Bublinové šaty a plášte zahalili svojich majiteľov do nadrozmerných guličiek vytvorených z látky. Klobúky mali zase tvar lietajúcich tanierov. Pozoruhodné však bolo to, že Cardinove klobúky zahalili celú tvár modelky. V časti, kde sa nachádzajú oči bol vyrezaný otvor.
Cardin sa v rozhovore pre Francúzsku televíziu vyjadril nasledovne: “Móda je vždy smiešna. Buď to vidíte ešte predtým, ako sú jednotlivé odevy navrhnuté, alebo s odstupom času. V danom okamihu je však móda úžasná.”
Pierre Cardin sa narodil 7. júla 1922 v malom mestečku neďaleko talianskych Benátok, v skromnej robotníckej rodine. Ešte kým bol dieťa sa jeho rodina presťahovala do mesta Saint Etienne v centrálnej časti Francúzka. V tom istom meste Cardin navštevoval školu a vo veku 14 rokov sa stal učňom krajčíra.
Cardin bol vždy hrdý na to, že svoju značku a meno vybudoval sám. V tom istom rozhovore pre Francúzsku televíziu taktiež uviedol: “Keď to všetko vybudujete sami, budete sa na život pozerať oveľa reálnejšou optikou. Prinúti vás to robiť rôzne rozhodnutia a hlavne, byť odvážnym. Je oveľa ťažšie vojsť do tmavého lesa na vlastnú päsť, ako keď poznáte cestu.”
Po presťahovaní sa do Paríža, začal Cardin v roku 1945 pracovať ako asistent v Paquinovom dome. Zároveň pomáhal s navrhovaním rôznych kostýmov pre známe osobnosti, vrátane básnika Jeana Cocteaua. Podieľal sa aj na navrhovaní kostýmov použitých vo filme “Kráska a zviera”, ktorý mal premiéru v roku 1946.
Po krátkej spolupráci s Elsou Schiaparelliovou a Christianom Diorom sa Cardin rozhodol otvoriť svoj vlastný módny dom v Paríži. Spočiatku sa venoval navrhovaniu kostýmov a masiek. Prvú skutočnú kolekciu vydal v roku 1953. Netrvalo dlho a stal sa uznávaným návrhárom. V roku 1954 uviedol na trh svoje “bublinové” šaty, ktoré prilákali naozaj mnoho pozornosti.
V roku 1959 Cardin predstavil svoju konfekciu v obchodnom dome Printhemps. Išlo o naozaj odvážny krok, ktorý ho dočasne pripravil o miesto v módnej komisii Chambre Syndicale. Cardinov vzťah k tomuto riadiacemu orgánu francúzskej módy bol napätý a nakoniec organizáciu opustil z vlastnej vôle.
Jeho vzťah s francúzskou herečkou a speváčkou Jeanne Moreau pomohol spopularizovať jeho vlastnú značku. Obidvaja označili ich vzťah za “pravú lásku”. Boli spolu päť rokov a nikdy sa nevzali.
Cardin považoval vysoké náklady spojené s výrobou kolekcie haute couture za investíciu. Vysoké ceny týchto kúskov síce nepokryli náklady na výrobu odevov vyrobených na mieru, avšak medializácia, ktorá sa spájala s pravidelnými módnymi prehliadkami, pomáhala s predajom odevov s nižšou cenou, ako sú napríklad čiapky, opasky alebo pančuchy.
S nárastom jeho slávy a majetku sa rozrástlo aj portfólio nehnuteľností, ktoré vlastnil. Dlhé roky žil v skromnom byte so svojou sestrou, ktorý sa nachádza oproti parížskemu prezidentskému palácu Elysee. V danej parížskej štvrti kúpil viacero ďalších nehnuteľností, až ľudia začali žartovať o tom, že môže uskutočniť štátny prevrat.
Okrem butikov s pánskym a dámskym oblečením otvoril Cardin obchod s oblečením pre deti a obchod s nábytkom. Navyše v centre Paríža zriadil rozľahlú sálu, ktorá sa nazýva Espace Cardin, kde organizoval módne prehliadky, hry, balety a iné kultúrne podujatia.
Okrem oblečenia sa Cardinovo meno nachádza na parfumoch, make-upe, porceláne, čokoládach, rezorte v južnom Francúzsku a parížskej reštaurácii Maxim’s, ktorú pravidelne navštevoval. V 70. rokoch 20. storočia došlo k obrovskej expanzii značky Cardin. Počet predajní stúpol na 100 000, pričom pre neho pracoval približne rovnaký počet zamestnancov.
Cardin je jednýn z prvých, ktorý spozoroval význam Ázie pre módny priemysel a jej obrovský potenciál stať sa výrobným uzlom. Od začiatku 60. rokov minulého storočia pôsobil v Japonsku. V roku 1979 sa stal prvým módnym návrhárom zo Západu, ktorý usporiadal módnu prehliadku v Číne. V roku 1986 podpísal dohodu so sovietskymi úradmi o otvorení predajne v Sovietskom zväze, v ktorej sa budú pod jeho značkou predávať lokálne vyrobené odevy.
Cardin nemal žiadneho známeho dediča a preto začal postupne rozpredávať časti svojho impéria. V roku 2009 predal desiatky svojich čínskych licencií dvom miestnym firmám. O dva roky neskôr pre denník The Wall Street Journal uviedol, že by bol ochotný svoju firmu predať za 1,4 miliardy amerických dolárov.
Zdroj: BBC, MSN