Realitná spoločnosť Savills vo svojej najnovšej správe udáva, že vysoká miera urbanizácie povedie k zvyšovaniu cien nájmov v najväčších mestách po celom svete. Bude sa jednať najmä o rozvíjajúce sa ekonomiky a univerzitné mestá, v ktorých sú hybnou silou trhu najmä mladí ľudia a inovatívne technológie.
Realitná agentúra sa zamerala na mestá, ktoré počas posledného desaťročia zaznamenali výrazné výkyvy v cenách nájmov a na oblasti, ktorým by sa malo dariť v najbližších desiatich rokoch. Výsledky svojho prieskumu zverejnila v štúdii s názvom „Dopady: budúcnosť svetového trhu s nehnuteľnosťami“.
Výrazné zmeny nastali predovšetkým v mestách ako Šanghaj a Sydney, ktoré zaznamenali nárast cien nájmov až o 59% a 57%. Obzvlášť vysokú výpovednú hodnotu majú ceny nájmov luxusných nehnuteľností, pričom tieto sa v Šanghaji zvýšili o 19% a v Sydney až o 25%.
Súvisiace: $1 biliónoví investori: „Aktuálne sa z trhu s nehnuteľnosťami neoplatí vystúpiť“
Medzi ďalšie mestá, na území ktorých sme boli svedkami pretrvávajúceho nárastu cien nehnuteľností, patria Peking a Melbourne.
Štúdia spoločnosti Savills uvádza, že v priebehu posledných desiatich rokov výrazne narastali aj ceny nájmov v niektorých európskych mestách a v súčasnosti sa blížia k ustálenej úrovni, ktorá je ešte prijateľná pre väčšinu spotrebiteľov. Medzi tieto mestá sa radí Berlín, ktorý zaznamenal nárast cien o 53%, a Frankfurt, kde sa hodnota nájmov zvýšila o 42%. Ceny nájmov v Dubline narástli za posledné desaťročie o 21%.
Nie je ničím výnimočným, že luxusné nehnuteľnosti sa správajú opačne ako mainstreamový trh. Takáto situácia vládne napríklad v Londýne, kde sa ceny nájmov zvýšili za posledných desať rokov o 25%. Nájmy luxusných nehnuteľností však narastali podstatne pomalším tempom a za poslednú dekádu sa vyšplhali iba o 6%.
Agentúra Savills identifikovala niekoľko činiteľov, ktoré budú v nasledujúcich desiatich rokoch zodpovedné za výrazný nárast cien nájmov v popredných mestách. Patria medzi ne napríklad možnosti ochrany pred prírodnými katastrofami a narastajúca populácia mladých ľudí.
Správa hovorí o tom, že najnáchylnejšie na zvyšovanie cien sú mestá, v ktorých sa sústreďujú mladí ľudia a študenti. Konkrétne menuje mestá ako Auckland na Novom Zélande, Austin v Texase a Edinburgh v Škótsku.
Významným faktorom na trhu s nehnuteľnosťami je urbanizácia, ktorej hybnou silou sú príslušníci generácie milénia a takzvanej povojnovej generácie („baby boomers“). Tí si veľmi často zakladajú nové domovy v mestských bytových jednotkách. Táto skutočnosť povedie k tomu, že ceny nájmov nehnuteľností sa budú zvyšovať aj v centrách terciárnych miest ako Pittsburgh v štáte Pennsylvánia a Portland v Oregone.
Súvisiace: Prečo sa investori z Číny zaujímajú o Londýn aj napriek Brexitu?
Najväčšie zvyšovanie cien nájmov počas najbližších desiatich rokov sa však predpovedá na oblasť rozvíjajúcich sa ekonomík. Jakarta je známa rýchlo narastajúcou strednou triedou obyvateľstva a spotrebiteľské výdavky v tejto krajine sa každoročne zvyšujú o 5,6%. Príjmy a výdavky obyvateľov sa tiež zvyšujú v čínskom meste Šen-čen, čo rovnako povedie k nárastu cien nájmov.
Jeremy Bates, ktorý je riaditeľom oddelenia Worldwide Occupier Services v spoločnosti Savills, dodáva: „V rozvinutých krajinách so starnúcou populáciou je konkurencia vysoká predovšetkým v radoch talentovanej pracovnej sily. V rozvíjajúcich sa krajinách medzitým zaznamenávame výrazný nárast počtu mladých ľudí.“
Zdroj: WSJ, MarketWatch