Jedna z najdrahších nehnuteľností na svete sa plaví svetovým oceánom

Na palube výletnej lode – The World sa nachádza 165 luxusných apartmánov. Keď zvážime ich cenu na meter štvorcový, môžeme bez výčitiek tvrdiť, že sa radia medzi najdrahšie nehnuteľnosti na svete. Ich neoceniteľnou výhodou je, že ponúkajú výhľad na more za každých podmienok. Majitelia týchto plávajúcich obytných jednotiek trávia v priemere tretinu roka na ceste do najodľahlejších destinácií na planéte. Majú tak možnosť navštíviť Antarktídu, desiatky rokov nedotknuté atolové súostrovia v Tichom oceáne a sopečný ostrov Ascension, na polceste medzi Afrikou a Brazíliou.

Trevor Rowe, predseda spoločnosti Rothschild Australia, si na palube tejto veľkolepej lode v roku 2010 kúpil jeden z dvojizbových apartmánov. Jeho rozloha predstavovala 129 metrov štvorcových a bola iba drobnou lodnou kajutou, v porovnaní so sídlom podnikateľa v austrálskom Sydney. Napriek tomu však cena tejto plávajúcej nehnuteľnosti prekračuje hodnoty obydlí v najdrahších mestách na svete, medzi ktoré patri napríklad Londýn či New York.

Loď The World sa v decembri roku 2016 vydala na expedíciu k Antarktíde. Členovia posádky sa obliekli do kostýmu Santa Clausa a jeho pomocníkov, a takto bavili majiteľov nehnuteľností na palube.

73-ročný Rowe vyhlásil: „Ubytovanie na lodi som si kúpil kvôli životnému štýlu, ktorý ponúka.“ Rowe je synom murára z austrálskeho mesta Perth a svoj pozoruhodný majetok vybudoval prácou vlastných rúk. Podobným úspechom sa môžu pochváliť takmer všetci majitelia nehnuteľností na palube výletnej lode. Rowe zhromaždil svoje bohatstvo v roli investičného bankára v Ázii, New Yorku a Austrálii a odhaduje, že Tokio navštívil už aspoň 40-krát. Následne dodal: „Vo svojom živote som bol už všade, ale nevidel som takmer nič.“

Súvisiace: Ritz-Carlton predstaví kolekciu luxusných lodí

V čase rozhovoru s podnikateľom bola loď The World zakotvená v kanadskom Vancouveri. V priebehu decembra sa presunula do newyorského prístavu a príchod nového roka oslávila v Miami. Táto plavba pozdĺž amerického pobrežia je ideálnou príležitosťou pre miestnych záujemcov o potenciálny nákup apartmánov na palube plavidla. K brehom Severnej Ameriky sa totiž opäť nevráti prinajmenšom až do roku 2020.

Apartmán Ocean Residence 801, ktorého cena predstavuje 10,5 milióna dolárov. Disponuje troma spálňami a luxusným barom z ebenového dreva. Údaje zo septembra roku 2017 uvádzajú, že ročné prevádzkové náklady tejto obytnej jednotky dosahovali takmer $ 900 000.

Majiteľom luxusného apartmánu na palube sa môže stať jedine osoba, ktorá disponuje majetkom o hodnote aspoň 10 miliónov dolárov. Potenciálni záujemci musia mať podporu zo strany minimálne dvoch existujúcich rezidentov plavidla a absolvovať osobnú previerku. Tiež musia byť pripravení na to, že ročné náklady na údržbu väčších obytných jednotiek môžu dosahovať až 900 000 dolárov. Keď sa im to však všetko podarí, stanú sa súčasťou klubu, ktorého členovia za polárnou kružnicou hrajú golf, popíjajú šampanské medzi najstaršími dunami namíbijskej púšte a stoja na okraji explodujúcej sopky Vanuatu.

Rowe pobavene povedal: „Priatelia sa ma stále pýtajú, ako som sa dostal na palubu. Dodnes som im to neprezradil.“ Odkedy je vlastníkom apartmánu na palube lode The World, trikrát navštívil Antarktídu a medzi jeho najpamätnejšie zážitky údajne patria exkurzie do ruskej polárnej oblasti, na Galapágy a do starobylého mesta Machu Picchu. V priebehu minulého roka strávil na palube celých desať mesiacov. Svoje podnikanie spravoval prostredníctvom e-mailovej komunikácie a konferenčných hovorov, ktoré mu umožnil satelitný telefón dostupný na palube. Tvrdí, že si potreboval zvyknúť na mierne stiesnené priestory, ale okrem toho žije nadmerne pohodlným životom.

Najmenšie obytné jednotky na palube plavidla dosahujú rozlohu 27 metrov štvorcových a väčšie apartmány ponúkajú obytný priestor na úžasnej ploche 325 metrov štvorcových. Ceny apartmánov sa pohybujú v rozpätí od 1,8 až po 15 miliónov dolárov. Informácie o ocenení konkrétnych obydlí síce nie sú verejne dostupné, ale na základe oficiálnych brožúr sa nám podarilo zistiť, že sa odvíjajú od ceny $ 42 850 až $ 62 000 za meter štvorcový. Táto cena tak prekonáva aj priemernú hodnotu luxusných nehnuteľností na meter štvorcový v Hongkongu, Londýne, New Yorku a dokonca Monaku, ktoré je podľa agentúry Christie’s najdrahším trhom z nehnuteľnosťami na svete. Ceny luxusných nehnuteľností tu dosahujú cenu $ 54 200 za meter štvorcový.

Život na palube

Na palube lode The World sa nachádza kinosála s kapacitou 186 miest, v ktorej sa obyvatelia plavidla zúčastňujú odborných prednášok alebo premietaní svetových premiér. Priestor má príznačný názov – Koloseum.

Plavidlo, ktoré umožňuje bohatým jedincom cestovať bez toho, aby opustili svoje bydlisko, je duchovným dieťaťom nórskeho lodného dizajnéra Knuta Klostera Juniora. Jeho otec je zakladateľom spoločnosti, ktorá je v súčasnosti známa ako Norwegian Cruise Line Holdings. Majestátna loď The World bola skonštruovaná v nórskom meste Rissa a na svoju plavbu sa vydala v marci roku 2002 z mesta Oslo. Noví rezidenti už v priebehu nasledujúceho roka odkúpili plavidlo od pôvodného majiteľa. V súčasnosti je na palube ubytovaných 142 rodín a všetky z nich vlastnia akcie v bahamskej spoločnosti, ktorá je aktuálnym vlastníkom lode. Posledná pôvodná obytná jednotka na palube sa predala v roku 2006.

Na palube sa nachádza aj tenisový kurt klasických rozmerov.

Vybavenie na palube lode The World by bolo známe všetkým tým, ktorí už cestovali menšou luxusnou výletnou loďou. Plavidlo dosahuje dĺžku 196 metrov a zahŕňa celkovo 12 palúb. Nachádzajú sa tu dva bazény, tenisový kurt tradičných rozmerov, golfový simulátor, pilates štúdio a biliardový stôl, ktorý je vyvážený tak, aby sa prispôsobil hojdaniu lode na vlnách oceánu. Knižnica s honosnými drevenými obkladmi skrýva svetové literárne klasiky viazané v koži. V rámci obrovskej kinosály sa môžu rezidenti zúčastniť odborných prednášok. Nedávno sa tu dokonca vyskytol Shuji Nakamura, ktorý sa v roku 2014 stal víťazom Nobelovej ceny za fyziku, pričom zdokonalil výrobu energeticky úsporných LED svietidiel. Obyvatelia lode sa môžu zastaviť aj v umeleckej galérii a hneď si kúpiť Picassovu maľbu minotaura v hodnote 50 000 dolárov. Po akademickom a umeleckom vyžití na nich čaká kúpeľné zariadenie s rozlohou 650 metrov štvorcových.

Víno je na palube samozrejmosťou. Lisa Spillerová, ktorá je zodpovedná za správu ubytovacích priestorov, opísala 16 000 fliaš vína v kolekcii lode nasledovne: „Neustály pohyb plavidla ani zďaleka nevytvára ideálne podmienky na uskladnenie tohto nápoja. Je preto určený výlučne na konzumáciu.“ Ročné náklady na prevádzku a údržbu apartmánov zahŕňajú aj sumu hodnote 30 000 dolárov, ktorú môžu rezidenti minúť v šiestich baroch a piatich reštauráciách na palube.

Obyvatelia lode môžu svoje dni či noci tráviť v luxusných vonkajších posteliach, ktoré sú vybavené posteľnou bielizňou poprednej značky Frette.

Chris Scatliff má v súčasnosti 74 rokov a svoj majetok zveľaďoval pomocou budovania a predávania technologických a telekomunikačných spoločností. Spolu so svojou manželkou si v roku 2013 kúpil apartmán s troma spálňami. Okamžite priviezol na palubu lode tím dizajnérov a obytný priestor zrekonštruoval do podoby priestranného dvojizbového bytu. Priestor je ladený do modrých a šedých odtieňov, zahŕňa obrovskú jedáleň a kráľovsky veľkú posteľ, s výhľadom na večne premenlivú panorámu oceánu.

Tento apartmán je v súčasnosti jedným z viacerých jednotiek, ktoré sú dostupné na predaj. Scatliff oboplával vo svojom luxusnom obydlí celý svet už trikrát a následne sa ho rozhodol uviesť na trh v cene, ktorá je podľa jeho slov „niekde v strede“ na škále od $ 1,8 do $ 15 miliónov. S predajom sa však príliš neponáhľa a určite nestratil túžbu cestovať. Povedal: „Keď nás niekto osloví s vhodnou cenovou ponukou, možno sa namiesto tohto apartmánu rozhodneme kúpiť niečo menšie.“

Prístavy po celom svete

Na palube plavidla je vyhradený priestor pre cvičenie jogy. Majitelia, ktorí získali loď v roku 2003, vybudovali na jednej z palúb priestranné štúdio pilatesu.

Loď sa nachádza v prechodných prístavoch alebo priamo na mori celých 365 dní v roku. Do svojho trvalého kotviska sa vracia iba raz za každé tri roky a absolvuje tu kompletnú údržbu a potrebné opravy. Ku koncu roka 2017 bude mať za sebou návštevu už viac ako 100 prístavov vo viac než 20 krajinách. V priebehu tohto roka prekonala 44 000 námorných míľ, pričom jej plavba sa v januári začala v Austrálii, pokračovala východnou Áziou, západnou Kanadou, Strednou Amerikou a Panamským prieplavom a svoju púť ukončila spolu s koncom roka v Miami. Cestovný plán zahŕňal aj januárovú expedíciu do Rossovho mora pri Antarktíde. Loď The World získala v rámci predchádzajúcej expedície povolenie ruského premiéra na návštevu zálivu Providenija.

Súvisiace: Luxusný plávajúci dom za $2 milióny odolá hurikánu 4. kategórie

Rowe opisuje majiteľov nehnuteľností na palube ako „skupinu úspešných ľudí so silnou vôľou“. Práve vyššie spomenuté cestovateľské úspechy si takýto jedinci nadovšetko cenia. Budúcoročný cestovný plán zahŕňa Brazíliu, Kapverdy, Stredozemné more, vetrom ošľahané súostrovie Svalbard v Nórsku a novoročné slávnosti v roku 2019 na južnom cípe Afriky.

Výhľad na Antarktídu. Snímka je zhotovená z balkónu dvojizbového apartmánu.

Jednotlivé obydlia na palube sa často stávajú výstavnými halami pre artefakty, ktoré boli zozbierané počas zaoceánskych expedícií. V jednom z apartmánov sa nachádza napríklad dekoratívna drevená surfová doska z Nového Zélandu, ktorá je vyrezaná zo starobylých ihličnanov druhu Kauri. Tie sú charakteristické pre Severný ostrov a sú známe trblietavou textúrou dreva po opracovaní. Môžu sa datovať viac ako 45 000 rokov do minulosti.

Scatliff, ktorý vlastní 22-metrovú jachtu na Bahamských ostrovoch a trvalé sídlo na Floride, povedal: „Vďaka tejto lodi sa plavíte na miesta, ktoré by ste nikde nedokázali navštíviť ani pomocou vlastnej jachty. Takéto zážitky si nemôžete kúpiť za žiadnu cenu.“

Treba tiež poznamenať, že The World sa spolieha na pozoruhodne zvládnutú logistiku. Tradičné výletné lode sa každoročne držia rovnakých trás a neustále využívajú služby rovnakých dodávateľov. Cestovný plán luxusnej obytnej lode sa však každoročne mení a je zostavovaný majiteľmi plavidla na základe hlasovania, ktoré sa koná v trojročnom predstihu. Proces plánovania plavby môže trvať aj celý rok. Jeho cieľom je koordinácia dodávateľov, zabezpečenie dodávok potrebných produktov a zaistenie bezpečnosti počas cesty. Jedna fáza plánovania je zasvätená prijímaniu zásob leteckou a námornou dopravou. Počas dlhších období na otvorenom mori sa mnohé druhy zeleniny uchovávajú na palube ešte zakorenené v pôde. Personál lode vedie databázu, ktorá zaznamenáva všetky špecifické požiadavky každého klienta. Jedná sa napríklad o informácie, či daný cestujúci a obyvateľ preferuje mrkvu nasekanú na drobno či na väčšie kocky. Na každého rezidenta môže spadať až 400 takýchto položiek.

Ako sa stať majiteľom plávajúcej nehnuteľnosti

Obývacia izba apartmánu Ocean Residence 1001. Dosahuje rozlohu 301 metrov štvorcových a je tak jednou z najväčších obytných jednotiek na palube. Nachádza sa v zadnej časti plavidla a disponuje priestrannou terasou. V októbri roku 2015 sa predával v cene $ 15,5 milióna.

Spoločnosť ROW Management sídli v meste Fort Lauderdale, na Floride, a je zodpovedná za kompletnú administratívu a predaj obytných jednotiek na palube. Spoločnosť však uchováva konkrétne informácie o histórii predajov v tajnosti. Zvyčajne zverejňuje iba fakt, že iba približne 10% apartmánov je dostupných na trhu, pričom majiteľa v priemere striedajú každých šesť rokov.

Približne 20% rezidentov vlastní viac než jednu obytnú jednotku. Dôvodom je predovšetkým ich túžba hostiť na palube svoju rodinu a známych, keďže počet hostí je obmedzený počtom miest (na spanie) v jednotlivých apartmánoch. Hostenie neprimeraného počtu ľudí sa považuje za nevhodné, rovnako ako prílišné požičiavanie si obytných priestorov medzi jednotlivými vlastníkmi. Potenciálni záujemci si môžu na základe pozvánky prenajať niektorý z apartmánov, pričom cena prenájmu začína na hodnote 1 600 dolárov za noc.

Na palube sa nachádza reštaurácia Marina, ktorá bola zrekonštruovaná v roku 2016. Disponuje obrovskými oknami a platformou, ktorú je možnú spustiť až k morskej hladine.

Členovia komunity majiteľov nehnuteľností pochádzajú z 19 krajín a väčšina z nich dosahuje vek 55 až 65 rokov. Polovica z nich je zo Severnej Ameriky a tretina z Európy. Vo väčšinovej miere sa jedná o kaukazskú rasu, pričom najviac sú zastúpení severoamerickí, britskí a austrálski občania. Nachádza sa medzi nimi napríklad kanadský mediálny magnát, majiteľ japonskej nemocnice a americká riaditeľka vydavateľstva. Komunita si prísne stráži svoje súkromie a na verejnosť neprenikajú žiadne konkrétne mená.

Súvisiace: Najväčšie a najluxusnejšie superjachty roka 2017

Majitelia spoločne znášajú náklady na prevádzku a údržbu 43 000-tonového plavidla a 280-člennej posádky. Ich výdavky takto dosahujú stovky tisíc dolárov ročne. Každý z členov klubu musí disponovať majetkom v minimálnej hodnote 10 miliónov práve preto, aby bolo možné aj v čase krízy udržiavať loď v prvotriednom stave. Majitelia lode popierajú akékoľvek vedomosti o daňových výhodách spojených s trávením veľkej časti roka v medzinárodných vodách.

Rowe povedal: „Nehnuteľnosť na palube nevnímam ako investíciu. Aj keď si samozrejme zachováva svoju hodnotu. V prvom rade sa však jedná o bezstarostnú plavbu a zážitok. Navyše sa nemusím obávať konzumácie alkoholu za jazdy.“

Zdroj: Malaysian Reserve, CNN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.