Uplynuli už dlhé storočia od doby, keď sme čas určovali pomocou slnečných hodín. Technologický pokrok nám umožnil uzavrieť čas do malej skrinky a pripevniť si ho na zápästie. V ktoromkoľvek momente tak máme schopnosť určiť presnú hodinu a sekundu každého dňa. Guinnessova kniha rekordov uvádza, že prvé náramkové hodinky boli vyrobené v roku 1868 a za ich vznikom stál švajčiarsky výrobca Patek Philippe.
Náramkové hodinky sú už od svojho zrodu popredným doplnkom a symbolom spoločenského postavenia svojho majiteľa. Postupom času sa na trhu objavovali luxusné hodinky s obrovským dôrazom na detaily a prvotriednou kvalitu použitých materiálov. Aj v súčasnosti odrážajú osobný štýl konkrétneho človeka a vo veľkej miere prispievajú k celkovému prvému dojmu, ktorým pôsobí na svoje okolie.
Páni obľubujú minimalistické doplnky a náramkové hodinky sú pre nich často jedným z najdôležitejších prvkov. Každý model odzrkadľuje jedinečný štýl nositeľa, či už sa jedná o formálny, športový alebo ležérny dizajn. Nosenie hodiniek je však rovnako dôležité ako znalosť ich vnútorného mechanizmu. V každom kúsku sa totiž nachádzajú ozubené kolieska a drobné časti, ktoré zodpovedajú za jeho bezchybné fungovanie.
Existujú v podstate dva hlavné hodinové strojčeky – kremenné a mechanické. Rozdiel medzi týmito dvoma druhmi môžete spozorovať veľmi jednoducho. Stačí sa zamerať na chod sekundovej ručičky. Tá sa v kremenných hodinkách pohybuje trhaným pohybom s pravidelnosťou jednej sekundy, zatiaľ čo pri mechanických modeloch sa otáča plynulým pohybom. Dôvodom sú rozdiely v základom princípe chodu oboch typov mechanizmov. Základné hodinové mechanizmy môžeme zhrnúť nasledovne:
Kremenné (quartzové) hodinky. Strojčeky v týchto hodinkách zahŕňajú kremenný kryštál, ktorý je napájaný batériou. Tá vysiela pravidelné elektrické výboje, ktoré spôsobujú vibráciu kryštálu. Vznikajúce impulzy sa prenášajú cez integrované obvody do takzvaného krokového motora, ktorý v konečnom dôsledku zabezpečuje postupný pohyb sekundovej ručičky.
Mechanické hodinky. Hlavnou súčasťou mechanického strojčeka je pružina, ktorú sťahujete otáčaním korunky hodiniek. Keď sa táto pružina odvíja, prenáša energiu do ozubeného súkolia. Množstvo uvoľnenej energie je regulované krokovým motorom, ktorý prostredníctvom ďalších častí sprostredkuje plynulý pohyb sekundovej ručičky.
Súvisiace: Investovanie do klasických hodiniek sa oplatí
Mnohé modely hodiniek sú v súčasnosti celosvetovo uznávané vďaka vynikajúcemu dizajnu a časomernej schopnosti. Tie najkvalitnejšie výrobky často nepodliehajú veku a ani najnovším trendom. Ich hodnota sa časom zvyšuje a vyjadrujú základné princípy pánskeho štýlu. Predstavujeme Vám 10 najdrahších modelov značkových pánskych hodiniek na rok 2018.
10. Audemars Piguet Royal Oak – 150 331 dolárov
Jedná sa o mimoriadne exkluzívnu edíciu v modrej farbe, pričom na trhu sa objavilo iba 20 kusov. Značka Audemars Piguet venovala tento model spoločnosti Bucherer, ktorá je jednou z najstarších výrobcov šperkov a hodiniek vo Švajčiarsku. Telo hodiniek je vyrobené z 18-karátového ružového zlata. Puzdro so šírkou 41 milimetrov a hrúbkou 8,85 milimetra zabezpečuje vodotesnosť hodiniek až do hĺbky 50 metrov. Rezerva náťahu tohto modelu predstavuje 70 hodín.
9. Vacheron Constantin Traditionnelle Perpetual Calendar Openworked – 160 876 dolárov
Model Traditionnelle Perpetual Calendar Openworked predstavuje ďalšie astronomické hodinky značky Vacheron Constantin. Okrem hodín a minút ponúkajú informácie aj o aktuálnej fáze mesiaca, čo zabezpečuje počítadlo s kapacitou 48 mesiacov, ktoré zohľadňuje aj prestupné roky. Na ciferníku sa ďalej nachádzajú dodatočné ručičky, ktoré ukazujú dátum, deň a mesiac. Tieto švajčiarske hodinky poháňa mechanický motorček, telo je zhotovené z ružového zlata a sklíčko je vyrobené zo zafírového kryštálu. Hodinky značky Vacheron Constantin sa preslávili komplexnými mechanizmami a tento model nie je výnimkou. Obsahuje 276 mechanických súčiastok a 36 drahokamov, ktoré sú uložené v puzdre so šírkou 39 milimetrov a hrúbkou 8,82 milimetra. Hodinky sú vodotesné do hĺbky 30 metrov.
8. Audemars Piguet Royal Oak Tourbillion Extra-Thin – 164 042 dolárov
Tento model predstavuje jedny z najtenších hodiniek na súčasnom trhu, pričom ich hrúbka dosahuje iba 4,46 milimetra. Celkový dizajn je nenápadný a dotvorený luxusnými prvkami. Pozornosť k detailom pri výrobe tohto kúsku sa odráža na modrom ciferníku, ktorý je ozdobený vzorom známym ako „Petite Tapisserie“. Číselník hodiniek je potiahnutý ružovým zlatom a samotné ručičky sú ošetrené fluorescenčnou vrstvou. Telo hodiniek zahŕňa 216 súčiastok a 25 drahokamov. Puzdro je vyrobené z 18-karátového ružového zlata a zafírové sklíčko je ošetrené antireflexnou vrstvou.
7. Audemars Piguet Royal Oak Concept GMT Tourbillion – 229 531 dolárov
Jedná sa o modernú verziu vyššie uvedenej kolekcie Royal Oak. Model Concept GMT Tourbillion je charakteristický najmä futuristickou architektúrou a motorček typu Calibre 2930 zaručuje mimoriadnu presnosť tohto kúsku. Precízny a komplexný dizajn sa odzrkadľuje aj v keramickej štruktúre, ktorá je až deväťkrát odolnejšia ako oceľ. Disponuje 328 mechanickými súčiastkami a rezervou náťahu o hodnote 237 hodín. Puzdro je vyrobené z titanu a sklíčko eliminuje neželaný odlesk. Model je povestný ručne naťahovaným mechanizmom, ktorý je zárukou vysokej presnosti. Hodinky sú vodotesné až do hĺbky 100 metrov.
6. Piaget Emperador Cushion – 321 559 dolárov
Tento model predstavuje limitovanú edíciu roku 2017 a je výnimočný svojim prvotriednym štýlom, vynikajúcou akustikou a majstrovským technickým prevedením. Automatický minútový opakovač dosahuje rekordne malé rozmery. Puzdro je hrubé 9,44 milimetra a motorček iba 4,8 milimetra. Niektoré ozubené kolieska vnútri mechanizmu dosahujú hrúbku 0,12 milimetra, čím sú iba o niečo hrubšie ako ľudský vlas. Za presnosť je zodpovedný motorček typu 1290P. Puzdro je široké 48 milimetrov a doplnené remienkom z hnedej krokodílej kože.
5. Girard-Perregaux Bridges Minute Repeater – 361 362 dolárov
Táto limitovaná edícia priniesla na trh iba 30 kusov. Disponuje mechanickým motorčekom s manuálnym naťahovaním, ktorého šírka je 32 milimetrov a hrúbka 10,82 milimetra. 406 súčiastok a 37 drahokamov je uložených v puzdre z bieleho zlata a zafírového kryštálu. Remienok je vyrobený z krokodílej kože a ukončený prackou z bieleho zlata.
4. Blancpain Le Brassus – 362 806 dolárov
Tento model symbolizuje kombináciu histórie a inovácií. Tradičný dizajn reprezentuje ikonickú kolekciu s názvom „Šesť majstrovských diel značky Blancpain“, a inovatívne hodinárske riešenia kombinuje so vzácnymi materiálmi a nenápadným vzhľadom. Hodinky sú poháňané automatickým motorčekom a číselníku dominuje biela farba. Remienok je vyrobený z hnedej krokodílej kože. Puzdro je vyrobené z ružového zlata a odolnosť modelu zvyšuje zafírové sklíčko. Hodinky sú vodotesné do hĺbky 30 metrov.
3. Vacheron Constantin Patrimony – 390 282 dolárov
Model Patrimony Ultra-Thin Calibre je jedným z majstrovských kúskov značky Vacheron Constantin. Tieto hodinky s ručným naťahovaním dosahujú priemer 41 milimetrov a hrúbku 8,1 milimetra. Okrúhle puzdro je vyrobené z 18-karátového ružového zlata, pričom tento materiál je použitý aj na korunke a číselníku. Remienok je zhotovený z čiernej krokodílej kože. Minimalistický vzhľad je zárukou elegantného a nadčasového štýlu, ktorý sa hodí na každú príležitosť. Jedná sa o jeden z najtenších minútových opakovačov na trhu.
Súvisiace: 7 luxusných značiek, ktoré Vám vyrobia hodinky na mieru
2. Piaget Emperador Cushion – 567 543 dolárov
Hodinky Emperador Cushion-Shaped Self-Winding Minute Repeater od značky Piaget predstavujú jeden z najtenších modelov v kategórii strojčeka typu 1290P a priemerom 48 milimetrov. Mechanizmus tohto modelu poskytuje dokonalú akustiku, estetiku dizajnu a technické spracovanie. Nič nesymbolizuje luxus lepšie ako 332 diamantov rôznych tvarov, ktoré sú doplnené modernými krivkami. Remienok z čiernej krokodílej kože je ukončený prackou, ktorá je vykladaná ďalšími 26 diamantmi. V dôsledku exkluzivity a umeleckej hodnoty je tento model dostupný iba v niekoľkých kusoch.
1. Ulysse Nardin Classico Hannibal Minute Repeater – 756 211 dolárov
Značka Ulysse Nardin si zaumienila objavovať „stále nové inovácie mechanických hodiniek“. Švajčiarsky výrobca sa preslávil odvážnym štýlom a netradičnými prvkami. Tento prístup sa odzrkadľuje aj v mimoriadne exkluzívnom modeli Classico Minute Repeater. Výroba tohto modelu si vyžaduje nadpriemerné hodinárske zručnosti a na trh bolo uvedených iba 30 kusov. Hodinky sú zároveň poctou jednému z najvýznamnejších stratégov a vojnových generálov, ktorým bol kartáginský veliteľ Hannibal Barkas. Vrchná časť ciferníka zobrazuje Hannibala na koni, jedného z jeho slonov a regiment vojakov.
Všetky detaily a materiály týchto hodiniek sú hodné prvého miesta na našom zozname. Postavy a pohoria na ciferníku sú ručne vyrobené z 18-karátového zlata. Pozadie je zhotovené z čiernej žule, ktorá pochádza z Álp. Jedná sa práve o pohorie, cez ktoré Hannibal prechádzal v treťom storočí pred naším letopočtom. Pod pozoruhodnou scenériou je viditeľný mechanizmus typu UN-78 uložený na 36 drahokamoch.
Zdroj: The Trend Spotter, Gentleman’s Gazette