Aké presné by mali byť Vaše mechanické hodinky

Inštalácia rovnovážnej pružiny rukou vo výrobnej dielni značky Montblanc Minerva. Hodinár používa na kalibráciu pružiny referenčnú vzorku.

Ak patríte medzi priaznivcov náramkových hodiniek s mechanickým motorčekom, presnosť svojho obľúbeného modelu nepochybne považujete za jeden z prioritných faktorov. A nie ste sami. Výrobcovia a predajcovia všetkých typov hodiniek sa denne stretávajú s nespokojnými zákazníkmi, ktorí tvrdia, že ich hodinky nie sú dostatočne presné. Ale aké odchýlky sú ešte v rámci normy a ktoré už nemožno prehliadať?

Na túto otázku pravdepodobne neexistuje jedna univerzálna odpoveď. Všetko závisí od konkrétneho typu hodiniek a samozrejme od jedinca, ktorý ich vlastní, používa a udržiava. V mnohých prípadoch si môžete veľmi jednoducho overiť, či Vaše požiadavky vychádzajú z realistických predpokladov. Stačí, keď si preštudujete špecifikácie udané výrobcom daného modelu hodiniek. Značky ako Rolex, Grand Seiko a mnohé ďalšie sú známe tým, že pravidelne zverejňujú požiadavky a štandardy presnosti vlastných produktov. Ak si kúpite hodinky značky Rolex, mali by ste sa pripraviť na to, že každý deň Vám budú udávať čas s presnosťou +2/-2 sekundy. Výrobca motorčekov Hi-Beat od značky Grand Seiko uvádza, že sa môžu vychýliť zo svojho cyklu najviac o +5/-3 sekundy za deň.

Je však veľmi pravdepodobné, že v oboch prípadoch zaznamenáte omnoho lepšie výsledky. Viacerí fanúšikovia značky si totiž všimli, že spoločnosť Grand Seiko v rámci propagácie takmer zámerne podceňuje presnosť svojich výrobkov. Ak si kúpite hodinky modelu Grand Seiko GMT, možno zistíte, že za celý mesiac sa neomeškali ani o jednu minútu. Prestížna švajčiarska hodinárska spoločnosť Girard-Perregaux sa v 60. rokoch minulého storočia propagovala práve skutočnosťou, že presnosť jej hodiniek modelu Chronometer HF sa za celý mesiac vychýli maximálne o jednu minútu vpred či vzad. A spoločnosť prezentovala tento fakt ako skutočne výnimočný úspech. Ak sú konkrétne hodinky vyrobené v súlade s certifikátom presnosti, ktorý vydáva nezávislá švajčiarska inštitúcia Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (C.O.S.C.), ich výchylky by nemali prekračovať hodnotu +6/-4 sekúnd za deň.

Súvisiace: Investovanie do klasických hodiniek sa oplatí

Niektorí výrobcovia teda priamo uvádzajú údaje o presnosti svojich hodiniek, iní disponujú príslušným certifikátom. Ak však nie je dostupná ani jedna z týchto informácii, situácia sa stáva zložitejšou. Istý prehľad môžete získať pomocou špecifikácií, ktoré uverejňujú spoločnosti ako ETA či Sellita v rámci rôznych mechanizmov hodiniek. Značka Sellita napríklad predáva hodinky v štyroch kategóriách, ktoré zahŕňajú stupne štandard, špeciál („elaboré“), prémium („top“) a chronometer. V kategórii štandard dosahuje prijateľná denná chyba hodnotu 30 sekúnd, čo zodpovedá odchýlke +/- 12 sekúnd za deň. Kategória top počíta s chybou 15 sekúnd, čo predstavuje odchýlku v hodnote +/- 4 sekundy za deň. Kategória chronometrov sa musí pri značkách ETA aj Sellita držať kritérií, ktoré určuje inštitúcia C.O.S.C..

Konštrukcia motorčeka hodiniek značky Audemars Piguet v švajčiarskom meste Le Brassus.

Medzi jednotlivými kategóriami môžeme samozrejme pozorovať rozdiely v samotnej konštrukcii mechanizmu hodiniek. Tie sa týkajú predovšetkým motorčeka a systému, ktorý eliminuje vonkajšie nárazy. Kľúčovým rozdielom medzi viac a menej presnými modelmi je rovnovážna pružina. Aj tá sa vyrába v súlade s niekoľkými kategóriami, pričom každá z nich zodpovedá za inú kvalitu výsledného produktu. Pružiny zabezpečujúce presnosť na úrovni špičkového chronometra je schopných vyrobiť iba niekoľko vybraných hodinárskych spoločností. Bezkonkurenčne najväčšou z nich je napríklad značka Nivarox-FAR, ktorú vlastní spoločnosť Swatch Group.

Niektoré zdroje uvádzajú, že čerstvo vyrobené hodinky potrebujú „odstáť“ zopár týždňov predtým, ako pristúpite k posudzovaniu ich skutočnej presnosti. Popredný newyorský výrobca hodiniek Alkis Kotsopoulos, ktorý pôsobí v spoločnosti Swiss Watch Repair, povedal: „Tiež som to už niekoľkokrát tvrdil svojim zákazníkom, no v konečnom dôsledku si nemyslím, že je to skutočne pravdivý výrok.“ Kotsopoulos ďalej uviedol, že ak sa niektorý z jeho zákazníkov dožaduje mimoriadne presných hodiniek, výrobca mu potrebuje položiť niekoľko otázok. Tie sa týkajú frekvencie nosenia, bežných aktivít pri nosení hodiniek, zápästia, na ktorom daný zákazník nosí konkrétny model a samozrejme spôsobu, ktorým sú hodinky uskladnené na noc.

Súvisiace: Najlepšie nové hodinky aktuálneho roka

Vysoká úroveň kvality moderných hodinových motorčekov a materiálov použitých pri ich výrobe zabezpečuje, že takmer v každom prípade môže byť presnosť Vašich hodiniek porovnateľná s chronometrami certifikovanými inštitúciou C.O.S.C.. Obzvlášť, ak osobne navštívite schopného hodinára a necháte si hodinky nastaviť v súlade s Vašimi zvykmi a aktivitami pri ich nosení. Ak Vám skutočne leží na svedomí presnosť a spoľahlivosť Vašich hodiniek, mali by ste si naštudovať špecifikácie a odporúčania daného výrobcu ešte pred samotným nákupom nového modelu.

Majte na pamäti, že dlhodobo spoľahlivý výkon hodiniek nepramení výhradne z precízneho výrobného procesu, ale je výsledkom dôslednej kontroly kvality pred uvedením do predajní. Ak si však platíte za presné hodinky, všetky spomenuté kroky by už mali byť zahrnuté v ich cene. Ak máte v obľube „vintage“ hodinky, pri ktorých je náročné určiť výrobcu či históriu daného kúsku, jedinou zárukou presnosti sa stáva profesionálny servis týchto hodiniek. Možno sa Vám pošťastí a možno nie. Nedá sa však vyvrátiť, že o kvalitné hodinky je potrebné starať sa rovnako ako o ktorýkoľvek iný citlivý mechanizmus.

Zdroj: Quora, SupermoWatches

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.