Keď si najbohatší ľudia sveta vyberajú novú nehnuteľnosť na bývanie, zvyknú mať veľmi špecifické požiadavky. Niekedy túžia po strešnom apartmáne v Monaku s výhľadom na prístav, inokedy hľadajú rozľahlú vilu v oblasti Bel Air.
Trh s luxusnými nehnuteľnosťami je zvyčajne sústredený v svetových metropolách, akými sú Hong Kong, Londýn či New York. Niekedy sa jedná o luxusné destinácie ako Cannes a štvrť Hamptons. Všetko sú to nadčasové miesta disponujúce vybavením a aktivitami, ktoré apelujú na vycibrený vkus ľudí s obrovským majetkom.
Niekedy ja však ťažké predpovedať, ktoré lokality a nehnuteľnosti sa dostanú do módy. V rámci jedného roka zmení majiteľa iba niekoľko domov. Vždy to súvisí so svetovými makroekonomickými trendmi, politickým prostredím, meniacim sa vkusom, špekuláciami a zmenami na lokálnej úrovni.
Súčasné populárne ponuky na trhu s luxusnými nehnuteľnosťami môžu byť o rok vnímané ako podpriemerné. Všetko závisí na tom, kto predáva, kto kupuje a prečo sa obchod realizuje.
Kde najbohatší ľudia kupujú svoje luxusné domy?
Podobne ako na trhu s umením, aj v rámci trhu s luxusnými nehnuteľnosťami prevládajú veľmi konkrétne požiadavky. Najpopulárnejšie miesta na nákup prestížnych domov sa môžu meniť z roka na rok. Konkrétne mesto môže byť v jednom roku preferované a v ďalšom ostane nepovšimnuté.
Realitná spoločnosť Christie’s predstavila graf, ktorý zobrazuje najväčšie trhy s luxusnými nehnuteľnosťami v rámci dlhodobého vývoja a v rámci roku 2016.

Rozdielna cena luxusu
Podobne ako pri všetkých nehnuteľnostiach ani ceny luxusných domov nie sú vo všetkých oblastiach rovnaké.
Najdrahším mestom je Monako, v ktorom jeden meter štvorcový stojí približne 60 200 dolárov. Pre porovnanie, za rovnakú plochu v Los Angeles zaplatíte 11 860 dolárov a na havajskom ostrove Kauai iba 9 230 dolárov.

Toto je ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje nákupné správanie najbohatších ľudí. Oplatí sa nákup prehnane honosného domu v hongkonskej oblasti Victoria Peak? Alebo sa uspokojíte s vilou v Singapure, ktorá sa predáva s 84% zľavou?
Nadčasové vs. najhorúcejšie trhy
Realitná spoločnosť Christie’s International Real Eastate zoradila svetové trhy s nehnuteľnosťami na základe dvoch kategórií. Prvá hodnotí takzvané nadčasové trhy. Patria sem mestá ako New York a Hong Kong, v ktorých sa predaje luxusných nehnuteľností dlhodobo držia na vysokej úrovni. Druhá skupina zahŕňa mestá, ktorých popularita v danom roku prudko narástla. V tomto prípade sa nejedná nevyhnutne o najväčšie trhy, ale predovšetkým o miesta, ktoré sa tešia krátkodobému zvýšenému záujmu zo strany kupujúcich.

Spoločnosť Christie’s potvrdila, že kvôli Brexitu v roku 2016 poklesol predaj miliónových nehnuteľností v Londýne až o 35%. Nie je preto prekvapením, že do vedenia vyššie uvedenej tabuľky sa dostal Hong Kong.

Kanadskému trhu sa aj naďalej darí. Predaje luxusných nehnuteľností tu stúpli o 83%.
V roku 2016 bolo kanadské mesto Vancouver obľúbeným cieľom mnohých záujemcov o prestížne nehnuteľnosti. Odvtedy však v tomto meste vstúpila do platnosti 15% daň zameraná na zahraničných kupcov. Výsledkom bolo, že títo kupci sa veľmi rýchlo orientovali na neďaleké mesto Victoria, ktoré sa v tomto roku umiestnilo na druhej priečke tabuľky najpopulárnejších trhov s luxusnými nehnuteľnosťami.
Zdroj: Yahoo, Visual Capitalist