
Nie všetci súčasní miliardári sa narodili do privilegovanej pozície. Naopak, pravdou je, že mnohí z nich pochádzajú takpovediac z ničoho. Je možno trochu klišé, keď o niekom tvrdíme, že sa dostal na vrchol spoločenského rebríčka výhradne vlastnými silami. Pre mnohých najslávnejších miliardárov je to však realitou.
Jednotlivci naprieč celým svetom disponujú mimoriadnym odhodlaním a vytrvalosťou a pomocou týchto vlastností dosiahli úspech aj napriek nevýhodnej počiatočnej pozícii. Predstavujeme Vám 19 ľudí, ktorí pochádzajú z chudobného prostredia, no dokázali zhromaždiť majetok v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.
Guy Laliberté, ktorý je zakladateľom Cirque du Soleil, sa predtým venoval hltaniu ohňa
Čistá hodnota majetku: 1,19 miliardy dolárov
Guy Laliberté začal svoju kariéru v úlohe hltača ohňa. Kanadský cirkusant hral na akordeóne, vystupoval na chodúľoch a predvádzal ohňovú šou.
Neskôr sa chytil príležitosti a spolu so svojím hereckým súborom odletel z Quebecu do Los Angeles bez toho, aby si zakúpil spiatočnú letenku. Malý súbor sa v Los Angeles rozrástol do svetoznámeho cirkusu Cirque du Soleil. Laliberté je aktuálne generálnym riaditeľom tejto organizácie.
Súvisiace: Ako vyzerá jeden rok v živote bežného miliardára
Kenny Troutt, zakladateľ spoločnosti Excel Communications, platil školné na univerzite pomocou predaja životného poistenia.
Čistá hodnota majetku: 1,41 miliardy dolárov
Troutt vyrastal v domácnosti so svojím otcom, ktorý bol zamestnaný ako barman. Chodil na vysokú školu Southern Illinois University a školné poplatky hradil zo svojich vtedajších príjmov, ktoré pramenili z predaja životných poistiek. Drvivú väčšinu svojho majetku nadobudol prostredníctvom telekomunikačnej spoločnosti Excel Communications, ktorú založil v roku 1988 a zapísal ju na burzu v roku 1996. Troutt o dva roky neskôr zlúčil svoj podnik so spoločnosťou Teleglobe v rámci zmluvy, ktorej hodnota dosahovala 3,5 miliardy dolárov.
Kenny Troutt je v súčasnosti na dôchodku a vo veľkej miere investuje do konských dostihov.
Mohed Altrad, predseda športového klubu Montpellier a „Podnikateľ roka“, si mohol po prisťahovaní do Francúzska dovoliť iba jedno jedlo denne.
Čistá hodnota majetku: 2,7 miliardy dolárov
Mohed Altrad sa narodil ako člen kočovného kmeňa v sýrskej púšti. Jeho chudobná matka bola znásilnená jeho otcom a umrela v priebehu Altradovho raného detstva. Následne ho vychovávala jeho stará matka. Zakázala mu navštevovať školu v meste Rakka, ktoré v súčasnosti patrí Islamskému štátu v Iraku a Sýrii (ISIS).
Altrad sa však aj napriek tomu rozhodol dokončiť túto školu a neskôr sa presťahoval do Francúzska, kde sa zapísal na univerzitu. Neovládal však francúzštinu a bol odkázaný žiť z jedného jedla denne. Nakoniec však úspešne získal titul PhD z informatiky, pracoval pre niekoľko popredných francúzskych spoločností a nakoniec odkúpil krachujúcu firmu, ktorá sa zaoberala prenájmom lešení. Postupom času ju premenil na jedného z najúspešnejších výrobcov lešení a cementových zmesí na svete s názvom Altrad Group.
Mohed Altrad bol počas svojej kariéry ocenený titulmi ako Francúzsky podnikateľ roka a Svetový podnikateľ roka.
Aj Oprah Winfrey pochádza z chudobného prostredia. Stala sa však prvou afroamerickou televíznou reportérkou v meste Nashville
Čistá hodnota majetku: 2,7 miliardy dolárov
Oprah sa narodila do chudobnej rodiny v státe Mississippi na juhovýchode USA. To jej však nezabránilo v tom, aby získala štipendium na vysokej škole Tennessee State University. Už vo svojich 19 rokoch sa stala prvou afroamerickou televíznou reportérkou vo svojom domovskom štáte.
V roku 1983 sa presťahovala do Chicaga a začala pôsobiť v televíznej relácii AM, ktorá sa neskôr premenovala na „The Oprah Winfrey Show“.
Howard Schultz, riaditeľ spoločnosti Starbucks, vyrastal v obytnom komplexe pre chudobných
Čistá hodnota majetku: 2,9 miliardy dolárov
Schultz v rozhovore pre denník Mirror uviedol: „V detstve som sa stále domnieval, že vyrastám na nesprávnej strane spoločnosti. Bol som si vedomý skutočnosti, že ľudia na druhej strane majú omnoho viac možností, peňazí a šťastnejšie rodiny. Z nejakého dôvodu som túžil preliezť pomyselný plot a dosiahnuť niečo, čo viacerí považovali za nemožné. V súčasnosti síce nosím oblek a kravatu, ale plne si uvedomujem, odkiaľ pochádzam a viem, aký krutý dokáže byť život.“
Schultz získal futbalové štipendium na vysokej škole University of Northern Michigan a po ukončení štúdia sa zamestnal v spoločnosti Xerox. Onedlho potom sa ujal vedenia siete kaviarní s názvom Starbucks, ktorá v tom čase zahŕňala 60 predajní. V roku 1987 sa stal generálnym riaditeľom tejto spoločnosti a Starbucks sa v priebehu jeho kariéry rozrástol na 16 000 pobočiek po celom svete.
Do Won Chang, zakladateľ módnej spoločnosti Forever 21, pracoval po príchode do Spojených štátov ako upratovač, správca čerpacej stanice a čašník v kaviarni
Čistá hodnota majetku: 3,1 miliardy dolárov
Populárnu módnu značku Forever 21 v súčasnosti spravujú manželia Do Won Chang a Jin Sook. Nie vždy sa však tešili takémuto úspechu. Do Won sa v roku 1981 presťahoval z Kórei do Spojených štátov a musel byť zamestnaný na troch pozíciách súčasne, aby dokázal prežiť v novej krajine. Manželia si otvorili svoju prvú predajňu s oblečením v roku 1984.
Značka Forever 21 v súčasnosti predstavuje medzinárodné módne impérium, ktoré prevádzkuje 480 predajní a dosahuje ročné predaje v hodnote približne troch miliárd dolárov.
Rodičia investora Kena Langoneho boli zamestnaní ako inštalatér a čašníčka v kaviarni
Čistá hodnota majetku: 3,3 miliardy dolárov
Ken Langone študoval na vysokej škole Bucknell University. Školné hradil pomocou príjmov z neobvyklých zamestnaní a jeho rodičia boli nútení vziať si hypotéku, v rámci ktorej ručili vlastným domom.
Langone v roku 1968 spolupracoval s Rossom Perotom a spoločne zapísali spoločnosť Electronic Data Systems na burzu. Neskôr ju odkúpila firma HP. Iba o dva roky neskôr nadviazal spoluprácu s Bernardom Marcusom. Založili spoločnosť Home Depot, ktorá sa v roku 1981 stala verejne obchodovaným podnikom.
John Paul DeJoria, ktorý stojí za vznikom kozmetickej spoločnosti Patron Tequila, žil kedysi v detskom domove a spal v aute
Čistá hodnota majetku: 3,4 miliardy dolárov
DeJoria už vo svojich 10 rokoch predával vianočné pohľadnice a noviny, aby tak mohol svojej rodine finančne pomôcť. Nakoniec bol však nútený žiť v detskom domove. Predtým, ako sa pridal k armáde, bol údajne dokonca členom pouličného gangu.
Neskôr si vybral pôžičku vo výške 700 dolárov a založil spoločnosť John Paul Mitchell Systems. Nejaký čas sa následne snažil uživiť podomovým predajom šampónov a dočasne býval v zaparkovanom automobile. Postupom času sa stal zakladateľom spoločnosti Patron Tequila a v súčasnosti investuje do veľkého množstva ďalších odvetví.
Ralph Lauren bol kedysi predavačom v obchode značky Brooks Brothers a sníval o pánskych kravatách
Čistá hodnota majetku: 6,3 miliardy dolárov
Lauren úspešne ukončil strednú školu v newyorskej štvrti Bronx, no neskôr prerušil štúdium na univerzite a vstúpil do armády. Následne pôsobil ako predavač v obchode značky Brooks Brothers a práve vtedy sa začal zamýšľať na tým, či je pánska móda dostatočne pripravená na širšie a pestrejšie modely kravát. Svoj sen sa rozhodol premeniť na realitu v roku 1967 a okamžite sa mu podarilo predať kravaty v celkovej hodnote 500 000 dolárov. O rok neskôr založil značku Polo.
Podnikateľ Shahid Khan umýval riady za $1,20 na hodinu
Čistá hodnota majetku: 7,2 miliardy dolárov
Shahid Khan je v súčasnosti jedným z najbohatších ľudí na svete, ale keď opustil Pakistan a prisťahoval sa do Spojených štátov, jeho situácia nevyzerala ružovo. Navštevoval totiž vysokú školu University of Illinois a popri tom umýval riady v reštaurácii za plat v hodnote 1,20 dolára na hodinu. Khan je aktuálne majiteľom spoločnosti Flex-N-Gate, ktorá je jednou z najväčších súkromných firiem na území Spojených štátov. Okrem toho tiež vlastní klub amerického futbalu Jacksonville Jaguars a futbalový klub Fulham.
Súvisiace: 9 neuveriteľných faktov o najbohatších ľuďoch sveta
Legendárny obchodník George Soros prežil nacistickú okupáciu Maďarska a ako chudobný vysokoškolák vycestoval do Londýna
Čistá hodnota majetku: 8 miliárd dolárov
Soros vo svojich mládežníckych rokoch vystupoval v úlohe krstného syna jedného zo zamestnancov maďarského ministerstva poľnohospodárstva, aby sa tak vyhol hrozbám spojeným s nacistickou okupáciou tejto krajiny. Z Maďarska utiekol v roku 1947 a presťahoval sa k svojim príbuzným v Londýne. Študoval na ekonomickej univerzite a popri tom pracoval ako čašník a nosič batožiny na železničnej stanici.
Po ukončení štúdia sa zamestnal v obchode so suvenírmi a následne získal pozíciu bankára v New Yorku. Preslávil sa stávkou, ktorú uzatvoril proti vývoju britskej libry a v roku 1992 prostredníctvom nej získal celú miliardu dolárov.
Jan Koum, zakladateľ aplikácie WhatsApp, emigroval z Ukrajiny
Čistá hodnota majetku: 9,2 miliardy dolárov
Koum sa narodil v ukrajinskom meste Kyjev. Keď dovŕšil 16. rok života, spolu so svojou matkou vycestoval do Kalifornie, kde si s pomocou americkej vlády zaobstarali malý byt. Aby však dokázal prežiť, utieral podlahy v miestnom obchode.
Britský denník Independent uviedol, že Koum nadobudol informatické zručnosti v rámci samoštúdia. V priebehu roka 2009 založil aplikáciu WhatsApp, ktorá sa odvtedy stala najväčšou komunikačnou službou na svete. V roku 2014 ju odkúpila spoločnosť Facebook za úžasných 22 miliárd dolárov.
Roman Abramovič, ruský miliardár a majiteľ futbalového klubu Chelsea, sa narodil do chudoby a ako dvojročný sa stal sirotou
Čistá hodnota majetku: 11,5 miliardy dolárov
Abramovič sa narodil na juhu Ruska, obklopený chudobou. Vo svojich dvoch rokoch stratil oboch rodičov a dostal sa do opatery strýka, s ktorého rodinou býval v subarktickom regióne na severe krajiny.
Počas štúdia na moskovskej univerzite v roku 1987 založil malú spoločnosť, ktorá sa venovala výrobe plastových hračiek. To mu pomohlo pri neskoršom založení petrochemickej spoločnosti a budovaniu reputácie v rámci ropného priemyslu. Ako riaditeľ spoločnosti Sibneft vykonal firemnú fúziu, vďaka ktorej sa postavil do vedenia štvrtej najväčšej ropnej spoločnosti na svete. Tento podnik odkúpil štátny gigant Gazprom v roku 2005 za pozoruhodných 13 miliárd dolárov.
Abramovič v roku 2003 kúpil futbalový klub Chelsea a v súčasnosti je majiteľom najväčšej luxusnej jachty na svete, ktorá ho v roku 2010 stála takmer 400 miliónov dolárov.
Oceliarsky magnát Lakshmi Mittal prekonal skromné začiatky v Indii
Čistá hodnota majetku: 18,5 miliardy dolárov
Reportáž z roku 2009 hovorí o tom, že generálny riaditeľ a predseda spoločnosti ArcelorMittal, ktorý sa narodil v roku 1950 do chudobnej indickej rodiny v meste Rajasthan, vybudoval svoj majetok v priebehu dvadsiatich rokov podnikania v oceliarskom priemysle.
Mittal v súčasnosti vlastní najväčšiu oceliarsku spoločnosť na svete a disponuje niekoľkými miliardami dolárov.
Leonardo Del Vecchio vyrastal v sirotinci a neskôr pracoval vo fabrike, kde prišiel o časť prsta
Čistá hodnota majetku: 22,9 miliardy dolárov
Del Vecchio bol jedným z piatich súrodencov, o ktorých sa nedokázala starať ich ovdovená matka a nakoniec skončili v sirotinci. Neskôr sa zamestnal v továrni, ktorá zostavovala formy pre výrobu automobilových súčiastok a okuliarových rámov.
Del Vecchio si ako 23-ročný otvoril vlastnú spoločnosť na výrobu foriem a odliatkov, pričom postupom času sa z neho stal najväčší výrobca slnečných a dioptrických okuliarov na svete. Stojí za značkami ako Ray-Ban a Oakley.
Podnikateľský magnát Francois Pinault v roku 1974 odišiel zo školy, kde bol šikanovaný kvôli svojmu chudobnému zázemiu
Čistá hodnota majetku: 28,5 miliardy dolárov
Pinault je v súčasnosti tvárou módneho konglomerátu Kering (pôvodne PPR). Počas svojich študentských čias bol však nútený opustiť školu, na ktorej sa mu rovesníci kruto vysmievali kvôli jeho vtedajšej chudobe. Čo sa týka podnikania, Pinault sa preslávil svojou taktikou „predátora“. V obdobiach úpadku trhu totiž skupuje malé podniky za zlomok ich skutočnej ceny. Stal sa zakladateľom spoločnosti PPR, ktorá združuje popredné luxusné módne domy ako Gucci, Stella McCartney, Alexander McQueen a Yves Saint Laurent.
V súčasnosti je tiež majiteľom prestížnej aukčnej spoločnosti Christie’s.
Podnikateľský magnát Li Ka-shing musel po otcovej smrti odísť zo školy, aby sa mohol postarať o rodinu
Čistá hodnota majetku: 35 miliárd dolárov
Ka-shing v 40. rokoch minulého storočia utiekol z pevninskej Číny a usadil sa v Hongkongu. No keď mal 15 rokov, prišiel o otca a prebral plnú zodpovednosť sa svoju rodinu. V roku 1950 založil spoločnosť Cheung Kong Industries, ktorá sa najprv zaoberala výrobou plastov a neskôr expandovala na trh s nehnuteľnosťami.
Sheldon Adelson prerušil štúdium a spával na podlahe bytového domu v Bostone
Čistá hodnota majetku: 41 miliárd dolárov
Adelson vyrastal ako syn taxikára v meste Dorchester, štáte Massachusetts. Už ako 12-ročný sa venoval predaju novín.
Neskôr študoval na univerzite v New Yorku, ale štúdium predčasne ukončil. Jeho profil na portáli Forbes uvádza, že „vybudoval svoje bohatstvo prostredníctvom spravovania automatov s občerstvením, predaja novín, asistencie malým podnikom pri vstupe na burzu, výstavby obytných komplexov a organizácie obchodných výstav“.
Adelson stratil podstatnú časť svojich peňazí v priebehu Veľkej recesie, ale vzal si z toho hodnotnú lekciu. V súčasnosti riadi spoločnosť Las Vegas Sands, ktorá je najväčším prevádzkovateľom kasín na svete. Adelson sa okrem toho preslávil mimoriadne štedrými dotáciami amerického politického systému.
Súvisiace: Prekvapivo striedme zvyky deviatich miliardárov
Larry Ellison, výkonný riaditeľ spoločnosti Oracle, po smrti svojej adoptívnej matky prerušil štúdium a pôsobil v netradičných zamestnaniach po dobu ôsmich rokov
Čistá hodnota majetku: 64,1 miliardy dolárov
Ellison sa narodil v newyorskej štvrti Brooklyn slobodnej matke, no vychovával ho strýko s tetou v Chicagu. Po smrti svojej tety prerušil štúdium na vysokej škole a presťahoval sa do Kalifornie. Tu striedal zamestnania po dobu celých osem rokov. V roku 1977 nakoniec založil softvérovú spoločnosť Oracle, ktorá je v súčasnosti jednou z najväčších technologických spoločností na svete.
Zdroj: MSN, MarketWatch