
Ak sa chcete zaradiť medzi 1% najlepšie zarábajúcich ľudí sveta pred tým, ako dosiahnete vek 25 rokov, mali by ste si nájsť zamestnanie s príjmom aspoň 116 000 dolárov. Ak sa Vám to zdá nereálne a radšej by ste sa medzi 1% dostali pred svojimi 35. narodeninami, nebudete to mať o nič ľahšie.
1% najlepšie zarábajúcich ľudí vo veku 35 rokov má príjem 291 000 dolárov.
Tieto údaje zverejnil Americký úrad pre sčítanie ľudu, ktorý je súčasťou Štatistického úradu spojených štátov. Majú veľkú výpovednú hodnotu najmä vtedy, keď ich porovnáme s priemernými hodnotami príjmov v USA. Priemerný príjem 25-ročných občanov predstavuje 31 000 dolárov. 35-roční ľudia zarábajú v priemere 45 000 dolárov. Priemerný príjem všetkých dospelých zamestnancov predstavuje 56 516 dolárov.
Rozdiel v priemerných príjmoch 25 a 35-ročných ľudí predstavuje 14 000 dolárov (45% nárast). Rozdiel medzi týmito vekovými kategóriami v rámci 1% ľudí dosahuje až 185 000 dolárov (160% nárast). Tieto hodnoty ilustrujú, do akej miery ovplyvňuje výška príjmu akumuláciu celkového majetku.
Vďaka vyššiemu príjmu si ľudia môžu dovoliť sporiť a investovať oveľa viac ako ľudia s nižším príjmom. Výsledkom je, že bohatí ľudia sa stávajú ešte bohatšími a ľudia s priemerným príjmom pravidelne míňajú celú svoju výplatu.
Rozdiel medzi priemerným príjmom a príjmom najbohatších ľudí sa však dá chápať aj iným spôsobom. Príliš rýchly nárast príjmov 1% ľudí môže naznačovať, že príjmová nerovnosť narastá. Keby boli príjmy vyrovnanejšie, priemerný príjem a príjem najbohatších ľudí by sa zvyšoval bok po boku rovnakou rýchlosťou.

Ekonómovia tvrdia, že za neprimeraným nárastom príjmov 1% ľudí stoja výrazné daňové úľavy. Pedro da Costa, ktorý je reportérom portálu Business Insider, poznamenal, že druhým dôvodom sú blízke vzťahy medzi výkonnými zamestnancami podnikov a členmi správnych rád. Vďaka takýmto vzťahom majú výkonní zamestnanci oveľa vyššie mzdy ako určujú pravidlá trhu.
Rozdiel medzi 25 a 35-ročnými ľuďmi je iba jednou kapitolou príbehu o príjmovej nerovnosti. Rovnako zarážajúci je aj rozdiel medzi príjmami bohatých a superbohatých ľudí. Nerovnomerné zvyšovanie príjmov je oveľa výraznejšie, keď si porovnáme skupinu 0,1% a 0,001% najbohatších ľudí s tými, ktorí patria do horných 20%.
Rozdiely vo výške príjmov viedli k vzniku obrovskej majetkovej nerovnosti. Predstavte si, že 8 najbohatších ľudí sveta disponuje rovnakým majetkom ako polovica svetového obyvateľstva dohromady. Priepasť medzi bohatými a chudobnými sa v Spojených štátoch odzrkadľuje aj na zmýšľaní občanov. Počet ľudí, ktorí sa považujú za „chudobných“, sa od roku 1988 takmer zdvojnásobil.
Súčasná situácia má však aj svetlú stránku. V dnešnej dobe je svet rovnejším a férovejším miestom ako kedykoľvek predtým. Predpovede na rok 2035 hovoria o tom, že príjmová nerovnosť sa bude postupne znižovať. Nakoniec údajne dosiahne úroveň, ktorá sa s dnešnou situáciou nebude dať porovnať.
Zdroj: Fortune, NYTimes