Bohatí investori chcú udržateľnejšie investičné možnosti, ktorými pomôžu zvládnuť pozitívne zmeny vo svete

Najbohatší ľudia sveta v súčasnosti vyhľadávajú skutočne hodnotné investície. Nie je však reč iba o vyhovujúcich finančných výnosoch. Poprední investori sa v čoraz väčšej miere usilujú o to, aby sa ich peniaze stávali hybnou silou pozitívnych zmien na svetovej úrovni. Odborníci z banky UBS však tvrdia, že na súčasnom trhu jednoducho nie je dostatok možností, ktoré by investorom pomohli uspieť v oboch spomenutých smeroch.
Švajčiarska banka UBS je aktuálne najväčším správcom bohatstva na svete a jej analytici odkazujú na investičnú stratégiu, ktorá je známa pod pojmom „spoločensky zodpovedné“ či „dlhodobo udržateľné“ investovanie.
Tento pojem zastrešuje akékoľvek investovanie do finančných nástrojov, ktoré zabezpečujú atraktívne investičné výnosy a zároveň prispievajú k pozitívnemu rozvoju ľudskej spoločnosti. Prinajmenšom aspoň nepodporujú strany, ktoré dokázateľne škodia životnému prostrediu.
Treba však poznamenať, že drvivá väčšina aktuálne dostupných investičných produktov, ktoré sú propagované ako spoločensky zodpovedné či dlhodobo udržateľné, jednoducho ignoruje finančne rizikové spoločnosti a firmy priamo zodpovedné za nemorálne či spoločensky neprijateľné praktiky. Súčasné možnosti v rámci dlhodobo udržateľného investovania sú teda skutočne obmedzené.
Súvisiace: Vrchné 1% – demokracia či oligarchia?
Simon Smiles, ktorý pôsobí v spoločnosti UBS Wealth Management ako hlavný investičný riaditeľ, zodpovedný za mimoriadne bohatých klientov, potvrdil, že väčšina veľkých investorov vôbec nie je spokojná so súčasnou ponukou na trhu so spoločensky zodpovednými investíciami.
Smiles v marcovom rozhovore pre spravodajskú agentúru CNBC povedal: „Je úplne v poriadku, ak nechcete investovať do tabaku, zbraní či alkoholu. Ak Vám tieto sektory nevyhovujú, môžete ich jednoducho ignorovať. Zásadný problém však nastáva v situácii, keď sa začneme domnievať, že každý investor vyznáva rovnaké hodnoty. Niektorí ľudia obľubujú konzumáciu alkoholu, ďalší sú fajčiarmi a iní zase odobrujú vlastníctvo strelných zbraní. Ak teda tieto investície označíme za spoločensky neprijateľné, dostávame sa do priameho konfliktu s hodnotami niektorých skupín investorov. Je preto zarážajúce, že veľká väčšina produktov v rámci dlhodobo udržateľného investovania sa prezentuje práve týmto spôsobom.“
Smiles vysvetlil, že investori s mimoriadne vysokou hodnotou majetku sa už nechcú jednoducho vyhýbať „zlým“ spoločnostiam a investovať výhradne do podnikov, ktoré si vybudovali pozitívnu reputáciu v kruhoch širokej verejnosti. Namiesto toho majú záujem o budovanie investičného portfólia, ktoré by skutočne odzrkadľovalo ich osobné hodnoty. To znamená, že cieľom takýchto investorov je zhromažďovať vo svojom portfóliu investície, ktoré dokonale reprezentujú ich špecifický pohľad na svet.
Investori, ktorí sa zaujímajú o podnecovanie vývoja na svetovej úrovni, by mohli usmerniť svoje finančné prostriedky do dlhopisov vydávaných inštitúciami ako Svetová banka („World Bank; WB“) či Ázijská rozvojová banka („Asian Development Bank; ADB“). Na druhej strane sú investori, ktorým leží na svedomí stav životného prostredia. Tí by mali mať možnosť investovať do dlhových inštrumentov, ktoré využívajú výnosy na financovanie aktivít spojených s dlhodobou environmentálnou činnosťou.
Smiles uviedol: „Obrovský podiel investičných príležitostí na súčasnom trhu sa zameriava na špecifické kategórie aktív, špecifické investičné fondy a špecifické ETF fondy, ktoré monitorujú trhové indexy, komodity, dlhopisy či indexové fondy. Iba veľmi málo dostupných možností posudzuje jednotlivé investície s ohľadom na celkový kontext daného portfólia.“
Odborník zo spoločnosti UBS potvrdil, že bohatí klienti v súčasnosti nemajú záujem o stratégie, ktoré z portfólií vylučujú konkrétne druhy produktov, alebo sa zameriavajú výhradne na jednu kategóriu aktív. Smiles ďalej povedal: „Naši zákazníci sa namiesto toho snažia zistiť, akým spôsobom by do celého svojho portfólia mohli začleniť dlhodobú udržateľnosť.“
Bohatí si ešte stále strážia svoje peniaze
Smiles vysvetlil, že dlhodobo udržateľné investície tvoria ešte aj v súčasnosti iba malý podiel investičných portfólií jedincov, s mimoriadne vysokou hodnotou majetku. Dôvod je jednoduchý. Ponuka finančných trhov sa doteraz jednoducho nezhodovala s dopytom, ktorý prejavili títo poprední investori. A to ani napriek tomu, že spoločensky zodpovedné investovanie v priebehu posledných rokov zaznamenalo výrazný vzostup.
Svetová aliancia pre dlhodobo udržateľné investovanie („Global Sustainable Investment Alliance“) v priebehu minulého roka zverejnila výsledky štúdie, ktorá dokladuje, že celková hodnota investícií v rámci tejto stratégie v období rokov 2014 až 2016 vzrástla o pozoruhodných 25% a v súčasnosti tak dosahuje úroveň 22,89 bilióna dolárov. To predstavuje približne 26,3% celkových aktív, ktoré sa aktuálne nachádzajú v správe svetových finančných inštitúcií.
Minuloročný prieskum spoločnosti UBS preukázal, že investori s mimoriadne vysokou hodnotou majetku – teda tí, ktorí disponujú investovateľnými aktívami v hodnote vyššej než 30 miliónov dolárov – alokujú až 35% svojich portfólií do hotovosti.
Súvisiace: Neľahký život bohatých
Smiles potvrdil, že spoločnosť UBS radí svojim klientom, aby istú časť tejto hotovosti radšej vhodne investovali. A to obzvlášť v súčasnom trhovom prostredí, ktoré vytvára pozitívne podmienky pre investície do „rizikových aktív“, akými sú akcie spoločností.
Smiles nakoniec dodal: „V poslednom období zaznamenávame, že naši klienti si strážia svoje peniaze v omnoho väčšej miere, ako by to bolo prijateľné z investičnej perspektívy. Relatívne čerstvá spomienka na poslednú svetovú finančnú krízu spôsobuje, že investori ešte stále pripisujú hotovosti prehnane vysokú hodnotu.“
Zdroj: UBS, TheWallStreetJournal