
Podnikateľ Malik Fernando si v roku 2004 kúpil schátraný komplex s názvom Castlereagh, ktorý je situovaný na terasovitých smaragdových úbočiach pohorí na Srí Lanke. Objekt bol v tom čase bez strechy. Fernando uviedol: „Budova bola v podstate v troskách. Vnútri sa prechádzal dobytok a steny boli prerastené vegetáciou.“
Objekt mal však napriek tomu jednu neodolateľnú výhodu. Fernando povedal: „Jednalo sa o jedinú nehnuteľnosť, ktorá bola k dispozícii.“ To stačilo na to, aby sa z komplexu Castlereagh stala perfektná lokalita pre prvý luxusný hotel na Srí Lanke.
Keď Fernando pred 13 rokmi kúpil Castlereagh, Srí Lanka sa práve nachádzala v dočasnom prímerí so secesnými milíciami známymi ako Tigre oslobodenia tamilského Ílamu. Vo vzduchu sa vznášal optimizmus. Fernandova rodinná čajová farma sa v tom čase tešila vysokej návštevnosti fanúšikov z celého sveta a podnikateľ sa rozhodol poskytnúť týmto turistom rozšírený sortiment služieb. Trvalo mu celý rok, kým zrekonštruoval nehnuteľnosť pomenovanú po miestnom pestovateľovi čaju. Objekt zahŕňal päť spální, zástup komorníkov a úžasný vonkajší bazén. V priebehu nasledujúcich troch rokov sa mu rovnakým spôsobom podarilo oživiť tri ďalšie podobné zariadenia a každému z nich dal jedinečný štýl, vlastnú reštauráciu a aspoň jednu izbu orientovanú smerom na čajové pole. Potom sa dočasné prímerie skončilo.
Súvisiace: 10 súkromných a luxusných destinácií pre najbohatších cestovateľov
Keď stojíte na luxusnej terase rezortu Castlereagh, je veľmi ťažké predstaviť si, že miestni obyvatelia sa iba pred desiatimi rokmi skrývali pred intenzívnymi bombovými útokmi. Občianska vojna na Srí Lanke začala už v júli roku 1983 a trvala až do mája roku 2009, keď milícia tamilských tigrov prehrala svoj posledný boj. Obyvatelia Srí Lanky boli po celý tento čas uväznení v krížovej paľbe.
V priebehu troch rokov, po dočasnom prímerí, bolo 350 000 miestnych obyvateľov vysťahovaných zo svojich domov, 2 000 ľudí nevysvetliteľne zmizlo alebo sa stalo obeťou únosov a 9 000 obetí umrelo. Fernando si spomína na každodenné varovania pred útokmi, lietadlá zničené priamo na letiskách a neustály strach o svoju manželku a deti. Podávať turistom jazmínový gin a tonik bolo v tom čase neprimeranou odpoveďou.
Fernando bol však jedným z mála miestnych podnikateľov, ktorí si mohli dovoliť prečkať tieto nepokoje. Vďačil za to svojmu rodinnému čajovému impériu s názvom Dilmah. Po upokojení situácie začal vítať turistov v teraz už 27-izbovom rezorte, ktorý nesie názov Ceylon Tea Trails.

Fernando je v súčasnosti riaditeľom hotelovej spoločnosti Resplendent Ceylon, ktorá realizuje projekty od vnútrozemských čajových plantáží až po pláže lemované exotickými palmami. Srdcom tejto ríše je aj naďalej hotel Castlereagh, kde si môžete dopriať prvotriedne krevety a exkluzívny čaj, ktorého cena predstavuje 1 000 dolárov za kilogram. Cena neprestajne vypredaných hotelových izieb dosahuje 675 dolárov na noc.
Fernando a ďalší podobní podnikatelia sa cieľavedome snažia upriamiť pozornosť svetových cestovateľov na kultúrne, prírodné a agrikultúrne bohatstvá Srí Lanky. A nedá sa poprieť, že táto snaha sa stretáva s úspechom. V priebehu roka 2009 navštívilo túto krajinu iba 450 000 turistov, pričom v roku 2016 sa tento počet vyšplhal už na 2 milióny. Luxusné hotely boli v tom čase však iba v začiatkoch svojej kariéry a väčšina dobrodruhov prichádzala s veľkými batohmi a ubytovávali sa v chatkách a nízko nákladových ubytovniach. Srí Lanka sa v súčasnosti snaží osloviť omnoho širšie publikum.

Neďaleko hotela Castlereagh sa nachádza letisko, ktoré je hlavným dopravným uzlom turistov prichádzajúcich do tejto destinácie. K samotnému ubytovaciemu zariadeniu z neho vedie cesta lemovaná čajovníkmi čínskymi, koloniálnymi domami z 19. storočia a celým zástupom rikší. Keď sa vyberiete touto cestou, naskytne sa Vám pohľad na rozľahlé čajové plantáže spoločnosti Dilmah, ktorú v roku 1988 založil Fernandov otec Merril a v súčasnosti predáva svoje produkty do viac než 100 krajín po celom svete. Jej primárnym cieľom je pestovanie, balenie a distribúcia tradičného cejlónskeho čaju. Konkurenti spoločnosti Dilmah miešajú lístky tohto prestížneho čaju s prímesami z lacnejších odrôd, no rodinná spoločnosť Malika Fernanda sa zameriava výlučne na špičkovú lokálnu produkciu. Talent a zisky tejto spoločnosti sú preto sústredené výhradne v rámci územia exotickej destinácie.

Najnovším Fernandovým projektom je rezort neďaleko južného pobrežia Srí Lanky, nazývaný ako Wild Coast Tented Lodge. Svoje brány otvoril verejnosti 28. novembra minulého roku a návštevníci majú možnosť ubytovať sa tu v netradičných visutých izbách umiestnených na vyvýšených platformách. Rezort sa nachádza medzi národným parkom Yala, ktorý je domovom ohrozených druhov leopardov a dunami lemujúcimi Indický oceán. Jedná sa o tretiu nehnuteľnosť spoločnosti Resplendent Ceylon, ktorej sloganom je: „Čaj, more a safari.“
Objekty spoločnosti Resplendent Ceylon sa vyznačujú prinajmenšom takou pozornosťou k detailom ako ďalšie luxusné rezorty v tejto oblasti. Jedinečnou črtou je však Fernandova ochota využívať nadobudnuté finančné prostriedky na rozvoj lokálnych komunít. Zisky totiž usmerňuje do neziskových organizácií svojej rodiny známych ako MJF Charitable Foundation a Dilmah Conservation. Prvá z nich je dokonca najväčšou súkromnou nadáciou na Srí Lanke. Poskytuje poradenstvo miestnym podnikateľom, realizuje dlhodobo udržateľné poľnohospodárske projekty a prevádzkuje školu varenia pre deti zo znevýhodnených rodín. Fernandov otec vďaka tejto iniciatíve získal ocenenie Business for Peace Award, ktoré udeľujú predchádzajúci laureáti Nobelovej ceny. Nadácia MJF odhaduje, že do roku 2020 sa jej podarí pozitívne ovplyvniť život viac než 200 000 obyvateľov Srí Lanky.
Súvisiace: Zažite vzrušujúci výlet do luxusného rezortu na Madagaskare
Fernando aktuálne pôsobí v úlohe splnomocnenca tejto nadácie a jej princípy aplikuje aj v rámci svojich rezortov. MJF neďaleko zariadenia Tea Trails prevádzkuje detské opatrovateľské centrum a wellness kliniku. Organizácia Dilmah Conservation sa na druhej strane zameriava predovšetkým na ochranu prírody a v rámci rezortu Wild Coast prevádzkuje výskumnú stanicu, kde vedci zo Srí Lanky porovnávajú svoje výskumy a zhromažďujú údaje potrebné pre budovanie budúceho legislatívneho systému.
Návštevníci ubytovacích zariadení spoločnosti Resplendent Ceylon si častokrát vôbec neuvedomujú, že celých 10% ziskov tohto podniku plynie naspäť do Fernandových projektov. Ale práve takáto úroveň filantropie upútala pozornosť Philippa Gomberta, predsedu nezávislej hotelovej skupiny Relais & Châteaux, do ktorej patria Fernandove rezorty. Gombert povedal: „Zameranie na pomoc lokálnym komunitám je jedným z najpevnejších pilierov značky Relais & Châteaux. Oduševnenie Malika Fernanda je v tomto smere jedinečným unikátom.“

Jednou z popredných lokácii Fernandovho impéria je aj ubytovacie zariadenie Wild Coast Lodge, okolo ktorého sa krajina výrazne zvažuje. Dominantným prvkom tohto komplexu je majestátny bambusový altánok, ktorý ponúka nádherný výhľad na vlny Indického oceánu rozbíjajúce sa na skalnatom pobreží. Tento rezort zahŕňa niekoľko futuristických kupolovitých obytných jednotiek, ktoré sú obalené syntetickými stavebnými látkami na báze PVC a polyesteru. Každá z nich je vybavená obrovským otvorom, ktorý ponúka dokonalý výhľad na okolitý dažďový prales. V exteriéri sa nachádza súkromný ponorný bazén.
Medzi samotným rezortom a národným parkom Yala sa nachádza 809 hektárov nedotknutej prírody a Fernando má v pláne vybudovať tu vlastnú prírodnú rezerváciu. Tá by mala byť otvorená už v priebehu budúceho roka a mala by prispieť k odbremeneniu priľahlého národného parku, v ktorom sa často naraz nachádza aj viac než 50 terénnych vozidiel s turistami a dochádza tu tak k značnému preplneniu priestoru.

Ďalšou Fernandovou ambíciou je výstavba rezortu na pylónoch v tieni monumentálneho prírodného útvaru Sigiriya v strednej časti ostrova, ktorý sa nazýva ako „Levia skala“. Ďalším komplexom bude ubytovacie zariadenie v oblasti Trincomalee, ktorého inšpiráciou sa stane Robinson Crusoe. Fernando pritom odhaduje, že spoločnosť Resplendent Ceylon bude v priebehu nasledujúcich troch rokov zamestnávať až 800 obyvateľov Srí Lanky. To sa síce ešte stále nevyrovná celkovej pracovnej sile spoločnosti Dilmah, ale nepochybne sa jedná o pozoruhodný úspech.
Súvisiace: Belize už navštevujú turisti aj pre luxusné rezorty a pláže
Fernando uviedol: „Snažíme sa podnietiť všeobecný rozvoj Srí Lanky takým spôsobom, ako sa to podarilo mojej rodine so spoločnosťou Dilmah. Podobne ako pri výrobe čaju, aj v turizme sa všetko zakladá na umiestnení produktu v rámci trhu, atraktívnom balení a primeranom oceňovaní služieb. Podnikateľ nakoniec povedal: „Môj úspech vychádza z mojej krajiny. Nadišiel čas, aby sme ju prestali predávať pod cenu.“
Zdroj: Reddit, Dive Worldwide, EpicRoad