10 najbohatších ľudí Veľkej Británie

Britský denník The Sunday Times nedávno zverejnil už v poradí svoj 30. zoznam najbohatších ľudí, ktorý monitoruje 1 000 najúspešnejších obyvateľov Spojeného kráľovstva. Tohtoročný zoznam je významný hneď z niekoľkých dôvodov. Zahŕňa totiž niekoľko bohatých jedincov ženského pohlavia a na jeho čele po prvýkrát v histórií stojí priemyselník narodený vo Veľkej Británii.

Najnovší zoznam tiež dokumentuje, že Spojené kráľovstvo zaostáva v počte miliardárov iba za Spojenými štátmi a Čínou. Súhrnný objem bohatstva všetkých účastníkov tohto zoznamu sa navyše voči minulému roku zvýšil až o 10%.

Predstavujeme Vám 10 najbohatších ľudí Veľkej Británie.

10. Vojvoda z Westminsteru a rodina Grosvenorovcov

Čistá hodnota bohatstva: 9,964 miliardy libier

Zdroj bohatstva: Nehnuteľnosti

Hugh Grosvenor sa stal siedmym vojvodom z Westminsteru po tom, ako v priebehu roka 2016 skonal jeho otec Gerald Cavendish Grosvenor.

Drvivá väčšina bohatstva tejto rodiny pramení zo zdedených pozemkov, ktoré sa datujú až do roku 1677. Majetok rodiny Grosvenorovcov zahŕňa viac než 121 hektárov na území západného Londýna, pod ktoré spadajú aj prominentné oblasti ako Belgravia a Mayfair.

Súvisiace: Rebríček krajín s najväčším počtom miliardárov

9. Guy, George a Galen Jr. Weston s rodinou

 

Čistá hodnota bohatstva: 10,05 miliardy libier

Zdroj bohatstva: Predajný sektor

Galen sa narodil v grófstve Buckinghamshire a jeho súčasný majetok je vo veľkej miere odvodený od potravinárskej a farmaceutickej spoločnosti George Weston, ktorá pôsobí na území Kanady. Táto spoločnosť vlastní niekoľko úspešných potravinárskych reťazcov, vrátane siete supermarketov Loblaw, George Weston a britskej divízie impéria Westonovcov, ktorou je reťazec Associated British Foods. Za spravovanie tohto impéria je zodpovedný Galenov synovec George, spolu s módnym predajcom Primark.

8. Alisher Usmanov

Čistá hodnota bohatstva: 10,556 miliardy libier

Zdroj bohatstva: Ťažba a investície

Ruský oligarcha vybudoval svoje bohatstvo v rámci oceliarskeho priemyslu, ťažby železnej rudy a pomocou niekoľkých spoločností, medzi ktoré sa radí napríklad Metalloinvest. Usmanov zároveň vlastní 30% podiel v populárnom futbalovom klube Arsenal. Odkedy prezident Vladimír Putin presadzuje výhodnejšie daňové zákony, Usmanov postupne presúva veľké časti svojho bohatstva naspäť do Ruska. Treba tiež poznamenať, že zbohatol aj vďaka investíciám do spoločností Spotify a Airbnb.

7. Kirsten a Jorn Rausingovci

Čistá hodnota bohatstva: 10,848 miliardy libier

Zdroj bohatstva: Dedičstvo a investície

Títo švédski súrodenci sú hlavnými akcionármi švajčiarskej baliarenskej spoločnosti Tetra Laval, ktorá bola v minulosti známa ako Tetra Pak. Obaja v súčasnosti žijú v Spojenom kráľovstve. Ich otec Gad Rausing so svojím bratom Hansom boli pôvodnými dedičmi spoločnosti Tetra Pak. Jorn začínal svoju kariéru investíciou do online predajnej spoločnosti Ocado, v ktorej vlastnil podiel v hodnote 26,5 milióna libier.

6. Charlene de Carvalho-Heinekenová a Michel de Carvalho

Čistá hodnota bohatstva: 11,1 miliardy libier

Zdroj bohatstva: Dedičstvo, pivovarnícky priemysel a bankovníctvo

Charlene de Carvalho-Heinekenová je jediným potomkom Freddyho Heinekena, ktorý tento svet opustil v roku 2002. Jeho dcéra tak zdedila popredný holandský pivovar Heineken, ktorého hodnota dosahuje pozoruhodných 36,7 miliardy libier. Charlene žije striedavo v Londýne a vo Švajčiarsku spolu so svojím manželom Michelom.

5. Lakshmi Mittal

Čistá hodnota bohatstva: 14,667 miliardy libier

Zdroj bohatstva: Oceľ

Oceliarsky magnát čelil v priebehu posledných rokov niekoľkým výzvam, no hodnota jeho majetku sa voči roku 2017 zvýšila o 1,483 miliardy libier. Kritickej situácii však čelil v roku 2015, keď sa jeho bohatstvo zásadne zredukovalo v dôsledku 12-mesačného prepadu cien ropy a ďalších komodít. Mittalovej spoločnosti sa nedarilo ani v priebehu predošlých rokov, keď prišla o 5,5 miliardy libier a bola nútená pozastaviť vyplácanie dividend svojim investorom.

4. David a Simon Reubenovci

Čistá hodnota bohatstva: 15,096 miliardy libier

Zdroj bohatstva: Nehnuteľnosti a internet

Títo bratia sa narodili v indickom Bombaji a v súčasnosti sú britskými občanmi. V začiatkoch svojej kariéry investovali do ruského železiarskeho priemyslu, no drvivú väčšinu svojho bohatstva zhromaždili prostredníctvom lukratívneho obchodovania s nehnuteľnosťami. Ich portfólio zahŕňa prestížne budovy ako Millbank Tower, hlavné sídlo spoločnosti John Lewis Partnership v londýnskej štvrti Victoria a niekoľko obchodov na ulici Sloane Street.

3. Sir Len Blavatnik

Čistá hodnota bohatstva: 15,259 miliardy libier

Zdroj bohatstva: Investície, hudba a médiá

Blavatnik sa stal miliardárom po páde sovietskeho komunizmu. Svoje bohatstvo vybudoval pomocou ropnej spoločnosti TNK, ktorá je partnerom spoločnosti BP.

Tento podnik bol v roku 2013 predaný spoločnosti Rosneft a Blavatnikov podiel mal v tom čase hodnotu až 4 miliardy libier. Tento podnikateľ okrem toho investuje do producentov hliníka a chemických spoločností, vrátane firmy LyondellBasell, ktorá ja najväčším výrobcom polypropylénu na svete.

V roku 2011 kúpil mediálnu spoločnosť Warner Music a následne aj hudobné vydavateľstvo Parlophone.

2. Sri a Gopi Hindujovci

Čistá hodnota bohatstva: 20,644 miliardy libier

Zdroj bohatstva: Priemysel a financie

Bratia Hindujovci sa v minulom roku objavili na prvej priečke zoznamu najbohatších ľudí Británie. Svoje bohatstvo vybudovali pomocou konštrukcie nehnuteľností a výroby automobilov. Sú takí bohatí, že svadba jedného z bratov stála úžasných 15 miliónov libier.

Súvisiace: 19 miliardárov, ktorí vyrastali v chudobe

1. Jim Ratcliffe

Čistá hodnota bohatstva: 21,05 miliardy libier

Zdroj bohatstva: Chemikálie

Čistá hodnota Ratcliffovho majetku sa medziročne zvýšila o ohromných 15,3 miliardy libier, čím sa stal prvým britským priemyselníkom, ktorý sa umiestnil na prvej pozícii tohto zoznamu. Denník The Sunday Times uviedol: „Ratcliffe pochádza zo skromného prostredia. V detstve často sedel pri okne svojho rodičovského domu a počítal komíny vo svojom okolí. To ho inšpirovalo k vybudovaniu kariéry v priemysle.“

Ratcliffe sa neskôr stal zakladateľom a riaditeľom spoločnosti Ineos, ktorá je v súčasnosti jedným z najväčších chemických podnikov na svete. Okrem toho vlastní niekoľko jácht a pozoruhodné portfólio nehnuteľností. V decembri minulého roka si kúpil obrovské sídlo v izolovanom regióne severovýchodného Islandu.

Priemyselník v rozhovore priznal, že mimoriadny úspech jeho spoločnosti ho jednoducho šokuje. Ratcliffe povedal: „Takýto život bol pre mňa kedysi nepredstaviteľným. Mali by ste vidieť dom, v ktorom som vyrastal. Skutočne sa jedná o veľké čísla. Na druhej strane mám už 65 rokov a tejto činnosti sa venujem celých 25 rokov. S výnimkou roku 2008 sme v každom roku vykazovali mimoriadne dobré výsledky. Časom si na niečo také zvyknete.“

Zdroj: The Sunday Times

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.