Írsky vidiek sa vďaka Brexitu teší nevídanej popularite

Kanye West a Kim Kardashian strávili pred troma rokmi svoje medové týždne v luxusnom hoteli Castlemartyr. Jedná sa o majestátne sídlo zo 17. storočia, ktoré bolo postavené okolo zrúcaniny normanského hradu z 13. storočia. Päťhviezdičková nehnuteľnosť s rozlohou 890 340 m2 sa nachádza v pokojnom vidieckom prostredí, neďaleko mesta Cork, v Írsku. V septembri, v roku 2015, ho za 16 miliónov dolárov kúpil britský hotelier Martin Shaw, ktorý tiež vlastní veľký podiel v „Mekke golfu“, známej ako Old Thorns Manor, na vidieku grófstva Hampshire.

Od predaja tohto luxusného sídla sa jeho cena pravdepodobne zdvojnásobila. Shaw zrekonštruoval všetko od prestížneho golfového ihriska až po kúpele svetovej úrovne. Popularitu rezortu však nepriniesla návšteva spomenutého celebritného páru. V súčasnosti prosperuje predovšetkým vďaka udalostiam týkajúcim sa Brexitu.

Vzdušný pohľad na nedávno rekonštruovaný rezort Castlemartyr v írskom grófstve Cork.

Po ekonomickej recesii v roku 2008 bolo po celom Írsku zrekonštruovaných takmer tucet historických nehnuteľností, medzi ktoré patrí aj Castlemartyr. Spoločnosť Red Carnation Hotels v roku 2013 kúpila legendárny Ashfordský zámok za 23 miliónov dolárov. Austrálsky investor Seamus Walsh v roku 2015 kúpil malebný zámok Waterford Castle, ktorého veže pripomínajú rozprávku o Zlatovláske. Jeho predajná cena dosahovala 7 miliónov dolárov. Dostihový magnát J.P. McManus v tom istom roku kúpil kaštieľ Adare Manor, ktorý sa podobá na školu mágie z kníh o Harrym Potterovi. Nehnuteľnosť získal za 30 miliónov dolárov.

Majetným investorom sa podarilo spomenuté nehnuteľnosti nakúpiť za výbornú cenu. $16 miliónová cena zámku Castlemartyr je takmer zanedbateľná v porovnaní so sumou 90 miliónov dolárov, ktorá bola použitá pri výstavbe tohto komplexu. Kapitál, ktorý ušetrili na nákupoch, sa premenil na veľkorysé finančné prostriedky použiteľné pri renovácii. Po referende v júni 2016, ktoré viedlo k Brexitu, výrazne narástla neistota ohľadom budúcich obchodných vzťahov so Spojeným kráľovstvom. Írsko chce preto využiť čo najviac kvalifikovaných britských stavbárov na rekonštrukčné práce, kým je to možné.

Súvisiace: Kde si najbohatší ľudia sveta kupujú svoje domy?

V poslednom období sa očarujúce írske hrady rýchlo premenili z víkendových domčekov na špičkové dovolenkové rezorty. V súčasnosti pútajú pozornosť scestovaných dobrodruhov nielen zo Spojených štátov, ale aj z celého sveta. A doterajšie zisky to iba potvrdzujú. Hoci počet dovolenkárov z Veľkej Británie klesá, nahrádzajú ich neprestajne sa zväčšujúce zástupy turistov z krajín mimo Európy. Títo návštevníci predovšetkým prospievajú Írskej ekonomike. Turisti s mimoeurópskym pôvodom míňajú v Írsku o 20% viac ako na začiatku tohto roka.

Mnohí sa zo začiatku obávali, že Brexit môže mať negatívny dopad na miestne hospodárstvo. Medzinárodný menový fond však očakáva, že HDP Írska v tomto roku dosiahne rast o 3,5% a v roku 2018 navýšenie o 3,2%. Už štvrtým rokom za sebou bude mať Írsko najrýchlejšie rastúcu ekonomiku v Európskej únii, čo jednoznačne prospeje sebavedomiu ambicióznych hotelierov. Popularizačný efekt plynúci z návštevy Kim a Kanyeho je len čerešničkou na torte.

Írsko je späť v hre

Hotel Glenlo Abbey medzi mestami Galway a Connemara patrí do skupiny nehnuteľností, ktoré prešli výraznou rekonštrukciou.

Iba málo trhov s nehnuteľnosťami pocítilo svetovú finančnú krízu tak výrazne ako írsky vidiek. Roky daňových úľav írskym hotelierom umožnili odpisovať si náklady na výstavbu z daní a írske banky boli po dlhú dobu vystavené nadmernému riziku.

Marcus Magnier, realitný agent hradu Waterford a riaditeľ spoločnosti Colliers International v Dubline tvrdí, že mnohí írski občania mali v čase krízy uložené svoje dôchodky v akciách bánk. Po zlyhaní týchto inštitúcií sa hodnoty domáceho bohatstva a domáceho turizmu znížili na kritickú úroveň. Polovica celkového majetku Írska sa dostala do nútenej správy. Finančné inštitúcie ako Ernst & Young sa zmocnili historických vidieckych nehnuteľností a zúfalo sa snažili nájsť pre nich nových majiteľov. A to aj v prípade, že by ich museli predať so stratou.

Kráľovsky luxusná jedáleň v sídle Castlemartyr.

Magnier povedal: „Do každého hotela, ktorý sa v tom čase predával, bolo potrebné investovať nemalú čiastku kapitálových výdavkov. Niektoré boli na pokraji zrútenia, nachádzali sa v chatrnom stave a potrebovali životodarnú finančnú injekciu.“

Detaily ohľadom vystúpenia Veľkej Británie z Európskej Únie v marci budúceho roka zatiaľ nie sú úplne jasné. S istotou nemožno predpovedať ani to, aké vzťahy a obchodné podmienky zavládnu medzi Veľkou Britániou a EÚ po odznení tejto udalosti. Garry Kelleher, predseda Výboru pre kultúru, umenie, šport a cestovný ruch v rámci britsko-írskej obchodnej komory v Dubline, vyhlásil: „Myslím si, že je rozumné, aby sa takéto veľké rekonštrukcie realizovali čo najskôr.“

Sídlo Adre Manor bolo neprístupné po dobu 18 mesiacov. Na jeseň tohto roku znovu otvorí svoje brány.

Katie Daughenová, ktorá sa v organizácii BICC zaoberá koordináciou výskumu spojeného s Brexitom, dodáva: „Zo súčasného vývoja situácie okolo Brexitu vyplýva skutočnosť, že prístup k službám z Veľkej Británie môže byť v budúcnosti ohrozený. Ak sa niektoré spoločnosti spoliehajú na dodávateľov služieb z Veľkej Británie, je možné, že po Brexite sa k týmto službám už nedostanú.“

Sídlo Adare Manor má znovu otvoriť svoje brány už na jeseň tohto roku. Stane sa tak po 18-mesačnej rekonštrukcii, ktorú ma na svedomí uznávaná britská architektonická firma Reardon Smith. Súčasťou komplexu bude nový golfový klub, o ktorý sa postarala luxusná dizajnérska spoločnosť David Collins Studio v Londýne. Po dokončení renovácie bude novogotické sídlo v grófstve Limerick disponovať novým obytným krídlom, ktoré zahŕňa 42 miestností. Tie budú vyzdobené prvotriednymi kamenárskymi doplnkami a drevenými obkladmi, tmavými ako pivo značky Guinness. Adare Manor bude mať jediné kúpele La Mer na území Írska a Veľkej Británie. Tiež ich postaví spoločnosť, na ktorej služby sa Írsko po Brexite už nebude môcť obrátiť.

V súčasnosti sa rekonštruuje a rozširuje ikonické sídlo Ballyfin v grófstve Laois.

Ballyfin je malebné 20-izbové sídlo v grófstve Laois. Spoločnosť Colin Orchard & Co., ktorá je špecializovanou kanceláriou na návrh interiérov z Londýna, tu pracuje na dvojizbovom domčeku nazývanom Gardener’s Cottage. Ide o samostatnú budovu nachádzajúcu sa pri oplotenej záhrade vedľa kaštieľa. Vybavovanie povolení na architektonické práce v rámci historického pozemku bolo síce časovo náročné, ale výstavba by mala byť ukončená do roku 2018. To znamená, že spoločnosť ukončí projekt ešte pred tým, ako jej v tom Brexit zabráni.

Súvisiace: Najdrahší dom v Amerike sa predáva za $350 miliónov

Shaw na pozemku zámku Castlemartyr vystaval už 19 malých moderných príbytkov a ďalších deväť chatiek s nostalgickou atmosférou. Britský golfový komentátor Peter Allis golfové ihrisko zrekonštruoval v tradičnom škótskom štýle. Golfový klub na pozemku je v súčasnosti už v prevádzke. Brenda Murphyová, riaditeľka obchodného a marketingového oddelenia zámku Castlemartyr tvrdí, že rezort sa bude snažiť vyhnúť komplikáciám spojených s Brexitom. Murphyová poznamenala: „Nákup pracovnej sily a materiálov chceme udržať na lokálnej úrovni.“

Vianoce v hrade Waterford.

Má to aj svoje výhody

Náhle reštaurovanie historických nehnuteľností na írskom vidieku prilákalo pozornosť medzinárodnej skupiny bohatých klientov. To do istej miery kompenzuje pokles v prívale turistov z Veľkej Británie.

Návštevníci z Veľkej Británie tvorili v minulosti viac ako 40% všetkých zahraničných turistov prichádzajúcich do Írska. Írska národná štatistická agentúra tvrdí, že tento počet po Brexite klesol takmer o 10%. Magnier, realitný agent hradu Waterford povedal, že istý 23-izbový kaštieľ v grófstve Wexford zaznamenal pokles počtu svojich britských návštevníkov až o 30%. Majitelia sídla preto uvažujú, že ho ponúknu na predaj.

Marie Huntová, vedúca výskumu v komerčnej realitnej spoločnosti CBRE Ireland, uviedla: „Hotely na írskom vidieku sa musia prispôsobiť tomu, aby dokázali uspokojiť požiadavky novej skupiny návštevníkov.“ Dodala, že renovácia nehnuteľností bola zameraná najmä na prilákanie americkej klientely.

Impozantná fasáda kaštieľa Adare Manor.

Írsko profituje aj z toho, že je v poslednom období považované za bezpečnú krajinu. A to najmä v porovnaní s Veľkou Britániou a kontinentálnou Európou. Írska konfederácia cestovného ruchu tvrdí, že počet návštevníkov zo Severnej Ameriky počas tohto roka vzrástol o 24%, počet turistov z Európy narástol o 4% a počet návštevníkov zo zvyšku sveta stúpol o 22%. Tieto demografické skupiny sú oveľa väčším prínosom pre írsku ekonomiku ako britskí turisti. Údaje z organizácie Fáilte Ireland, ktorá plní funkciu Národného úradu pre rozvoj cestovného ruchu ukazujú, že návštevníci zo Severnej Ameriky míňajú v Írsku o 21% viac peňazí ako ľudia z Veľkej Británie. Turisti z kontinentálnej Európy prekonávajú britských turistov v míňaní o 49%.

Súvisiace: V akom vzťahu sú generácia milénia, umenie a luxusné apartmány?

Cestovné kancelárie reagujú slovami, že amerických cestovateľov čoraz viac láka dovolenka na romantickom írskom vidieku, ktorý poznajú napríklad z televízneho seriálu Downton Abbey. Túžia si vyskúšať očarujúce tradičné aktivity, medzi ktoré patrí sokoliarstvo, streľba na keramické holuby a jazda na koni.

Cyd Clifford z cestovnej agentúry TravelWorks LLC v Houstone sa stretol už s niekoľkými klientmi, ktorí sa chceli vydať na dovolenku do luxusného panského sídla. Komentoval to nasledovne: „Tieto aktivity boli koníčkami bohatých a teraz predstavujú symbol vysokého spoločenského postavenia. Zdá sa, že ľudia s finančnými prostriedkami udávajú tempo. Vždy sú dychtiví po jedinečných skúsenostiach.“

Dobre udržiavaný trávnik na pozemku kaštieľa Castlemartyr.

Zdroj: IrelandBeforeYouDie, CondéNastTraveler

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.