Klimatické zmeny už pravdepodobne ovplyvňujú aj trh s nehnuteľnosťami

Dokonca aj keď prezident Donald Trump bagatelizuje dôležitosť klimatických zmien, existujú náznaky, že Američania ich berú vážnejšie, prinajmenšom pokiaľ ide o kúpu domu.

Podľa údajov zostavených pre spoločnosť Bloomberg News od firmy Attom Data Solutions, ktorá je kurátorom tzv. národných údajov o nehnuteľnostiach, v rokoch 2007 až 2017 priemerné ceny domov v oblastiach s najnižším rizikom záplav, hurikánov a požiarov, výrazne prekonali tie najviac ohrozené. Hodnoty domov v oblastiach, ktoré sú najviac vystavené riziku povodní a hurikánov, boli v minulom roku v priemere nižšie ako pred desiatimi rokmi.

Priemerné zhodnotenie cien domov podľa povodňového rizika:

Spoločnosť Attom Data sa zamerala na každoročné zmeny cien domov a predajov v 3 397 mestách po celej krajine, následne tieto mestá rozdelila do piatich skupín na základe ich vystavenia voči rôznym typom prírodných katastrof. To, čo našli naznačuje, že hrozby klimatických zmien začínajú byť preukázateľné.
Ceny bytov v mestách analyzovaných spoločnosťou Attom Data medzi rokmi 2007 a 2017, sa v priemere navýšili o 7,3 percenta. Táto hodnota však zakrýva hlboké poklesy cien v ohrozených oblastiach.

Súvisiace: Zelené stavby sú novým trendom na trhu s nehnuteľnosťami

Daren Blomquist, viceprezident pre vzťahy s verejnosťou v spoločnosti Attom Data sa vyjadril, že riziko prírodných katastrof určite nie je jediným faktorom, ktorý spotrebitelia zvažujú pri kúpe domu. Povedal tiež, že hodnoty poskytujú dôkazy o tom, že kupujúci nehnuteľností reagujú na riziko prírodných katastrof, hoci trochu nevypočítateľne.

Priemerné zhodnotenie cien domov v dôsledku zvýšenia počtu hurikánov:

Carolyn Kousky, riaditeľ výskumu pre Centrum riadenia rizík a rozhodovacích procesov na Wharton School tvrdí, že údaje naznačujú, že vzťah medzi klimatickým rizikom a cenami domov nie je vždy lineárny. Je to zapríčinené tým, že ľudia kupujúci dom musia zvážiť riziko možných katastrof oproti možnosti bývania v blízkosti vody alebo na okraji lesa, ktoré neboli ľudským zásahom pozmenené.

Kousky ďalej uviedol: ”Je veľmi pravdepodobné, že ľudia si začínajú uvedomovať možné riziká katastrof. Zradné je však to, že niektoré z najrizikovejších oblastí majú veľmi výhodné umiestnenie.”

Napríklad hodnoty domov v Key Biscayne na Floride boli v roku 2017 o 19 percent vyššie ako v roku 2007, a to aj napriek povodňovému riziku. Ceny domov v oblasti Aromas v Kalifornii, ktorú spoločnosť Attom Data klasifikuje ako vysoko rizikovú z pohľadu požiarov, za rovnaké obdobie vzrástli o 43 percent. Obidve oblasti ponúkajú prírodné krásy, ktoré podľa kupujúcich očividne stoja za to nebezpečenstvo.

Údaje však naznačujú, že tieto oblasti sa stávajú výnimkou.

Priemerné zhodnotenie cien domov podľa úrovne rizika požiarov:

Ďalšia vlna katastrof môže proces urýchliť. Jesse Keenan, ktorý vyučuje na Harvardskej univerzite a zameriava sa na interakciu medzi klimatickými zmenami a trhom s nehnuteľnosťami, uviedol, že toto prepojenie rastie, keďže viac Američanov zažíva búrky, záplavy alebo požiare.

Súvisiace: Technologické firmy investujú stovky miliónov do rozvoja miest

Keenan: ”Ľudia skutočne zažili tieto javy, svedčí o tom veľa nedávnych skúseností.”

Asaf Bernstein, profesor na Coloradskej univerzite v krajskom meste Boulder, ktorý študoval pokles cien domov spájaný s nárastom morskej hladiny, povedal, že nie je prekvapujúce, že hodnoty domov sú ovplyvnené inými druhmi klimatických rizík.

Bernstein nakoniec dodal: ”Otázka nie je, či? Ale, kedy?“

Zdroj: NYtimes, Bloomberg

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.