Moderné inteligentné technológie nám dali možnosť spojiť sa navzájom, s celým svetom, kedykoľvek a kdekoľvek. Stlačením tlačidla sme pripojení a sociálne dostupní v rámci internetového sveta.
Keď pripojenie na internet skombinujeme s inteligentnými domami a umelou inteligenciou, vieme ostať v spojení nielen so svetom, ale aj priamo s naším domovom. Inteligentné bezpečnostné kamery nám zabezpečia pohľad do nášho domu, aj keď sme od neho ďaleko. Môžeme byť na dovolenke stovky kilometrov vzdialení od domu a napriek tomu vidieť, čo sa tam deje.
Inteligentné technológie pre náš domov, ktoré sú v súčasnosti dostupné, už nemusíme nikomu predstavovať. Ak ste o týchto možnostiach ešte nikdy nepočuli, tak ste určite museli doteraz žiť v hlbokej jaskyni. Nachádzajú sa už zdanlivo všade a z dobrého dôvodu.
Verte či nie, tento fakt sa rozširuje hlavne medzi nové a luxusné nehnuteľnosti. Výsledky viacerých štúdií hovoria jasne, že nájomníci sú ochotní mesačne zaplatiť takmer o 20% viac za byt, ktorého súčasťou sú inteligentné domáce technológie. A ak chcú technológie vo svojich podnájmoch a apartmánoch, tak si môžeme byť istí, že ich chcú aj vo vlastných domoch.
Súvisiace: Zelené stavby sú novým trendom na trhu s nehnuteľnosťami
Najlukratívnejšou formou týchto technológií sa zdá byť umelá inteligencia (AI) a hlasový asistent. Po skúsenostiach so Siri, Google Assistant a Alexou (Amazon Echo) vieme, že používateľa je možné uspokojiť.
Ak máte doma prístroj s technológiou Amazon Echo, môžete rozkazovať Alexe, aby zapla hudbu, zistila nové správy a predpoveď počasia, objednala nové produkty online a mnoho ďalšieho. Takýto hlasový asistent sa dokáže spojiť a komunikovať s ostatnými technológiami, ako napríklad inteligentnými žiarovkami, spotrebičmi, televízorom či ďalšími spôsobmi zábavy.
Na základe týchto poznatkov sa tak kľúčová otázka mení z „Mali by sme sa vybaviť technológiami?“ na „Aké technológie by sme mali mať?“ Takže ktoré technológie a zariadenia sú najlepšie a nesmú chýbať vo Vašom modernom dome? Čo by ste mali mať nainštalované v novom sídle či apartmáne?
Inteligentné otváranie garážových dverí
Jedna z najbežnejších foriem inteligentných technológií v dome sa týka práve garáže. Nikdy úplne neoceníte, aké to je mať inteligentný dom, až kým sa doňho nenasťahujete.
Zjavnými výhodami tejto technológie je fakt, že môžete otvoriť a zatvoriť garážové dvere a monitorovať ich aktivitu cez mobilné zariadenie. Ale môžete tiež nastaviť, aby sa dvere otvorili, keď prichádzate domov a zaregistrujú Vás v určitej vzdialenosti od domu. Nemusíte sa obávať ani výpadku internetu – vtedy bude technológia fungovať ako obyčajný kľúč, ktorý použijete cez exkluzívny ovládač v aute alebo klávesnicu.
Inteligentný zámok na dverách
Podobne ako otváranie garážových dverí, táto technológia má nahradiť staré zámky na vchodových dverách. Samozrejme ju môžete nainštalovať aj na bočné či zadné dvere.
Umožní Vám to monitorovať dianie v dome cez Váš mobilný telefón, napríklad keď sa deti vrátia zo školy, kým Vy ste ešte v robote. Môžete tiež otvoriť a zatvoriť dvere na diaľku, čo môže byť niekedy veľmi užitočné. Majú Vám napríklad doručiť veľmi drahú zásielku a nechcete, aby ju nechávali pred domom? Žiaden problém. Môžete otvoriť dvere kuriérovi, ktorý nechá zásielku vo vnútri a potom opäť dvere zatvoriť.
Ak túto technológiu spárujete s niečím inteligentným, ako napríklad video-zvončekom, môžete nielen ovládať, ale aj sledovať vchod do domu, kdekoľvek sa nachádzate.
Inteligentné domáce centrá alebo hlasový asistent
Keď máte doma veľké množstvo rôznych inteligentných zariadení, začína byť ťažké riadiť všetko jednotlivo a cez rôzne aplikácie či služby. Ak naplánujete celý systém tak, aby bol napojený na nejaký centrálny bod či zariadenie, ubezpečíte sa o tom, že je všetko zosynchronizované. Väčšina hlasových asistentov to umožňuje ako jednu zo základných funkcií. Napríklad Alexa a Google Assistant (Google Home) vedia ovládať inteligentné žiarovky, zámky, audio a mediálne zariadenia a mnoho iného.
Ak si vyberiete základný bod napríklad cez Samsung SmartThings, Wink alebo Apple, zabezpečíte tým správne fungovanie jednotlivých častí systému.
Inteligentné bezpečnostné zariadenia
V minulosti znamenalo nainštalovanie bezpečnostného systému platenie rôznych poplatkov firmám ako ADT alebo Brinks. Toto už vôbec neplatí. Stále môžete túto možnosť využiť, ak chcete mať k dispozícii profesionálny monitorovací systém. Ale môžete si od základov vybudovať aj Váš vlastný bezpečnostný systém, kde použijete rôzne zariadenia a jeden centrálny bod.
Nainštalujte si inteligentný video-zvonček, aby ste kontrolovali vchodové dvere. Namontujte kameru s Wi-Fi pripojením na Vašu terasu či do vstupnej haly, aby ste mali lepší výhľad. Skombinujte inteligentný zámok August s kompatibilnou klávesnicou, aby Vaši kamaráti či rodina vedeli vojsť do domu, aj keď tam nie ste.
Vaše možnosti sú v podstate neobmedzené.
Inteligentný domáci čistič
Potom tu máme inteligentné domáce čističe alebo automatické technológie na údržbu. Sú to veci ako automatický vysávač či mop a podobné zariadenia. Zrejmé príklady v tomto sú iRoboty Roomba, ktoré sú v praxi najznámejšie. Avšak existuje obrovské množstvo ďalších robotických vysávačov, ktoré sa ovládajú na diaľku a dajú sa spárovať s mobilom.
Dokonca existujú aj inteligentné čističe okien, ktoré zabezpečia, aby boli sklenené povrchy a okná čisté a bez šmúh. Avšak tieto zariadenia sú zostrojené tak, že sa starajú o čistotu jedného skleného povrchu – neprejdú z okna na okno samé, musíte ich manuálne preložiť.
Súvisiace: Utajovanie ceny je novým trendom na trhu s nehnuteľnosťami
Inteligentná údržba
V súčasnosti sa vyrábajú senzory napojené na Internet vecí, ktoré majú dávať pozor na Váš majetok. Napríklad inteligentné termostaty dozerajú na kúrenie a chladenie vzduchu. Ďalej existujú inteligentné zavodňovacie systémy, ktoré pomáhajú s polievaním trávnika či rastlín okolo domu. Senzory Vám oznámia, ak niektorá časť hadice presakuje.
Pravdupovediac, toto je len úplný základ toho, ako sa tieto technológie môžu využívať. Dopravné prostriedky s autopilotom používajú podobné senzory na rozoznávanie chodcov a navigáciu po ceste bez akejkoľvek pomoci zo strany ľudí.
Dokonalý luxus a pohodlie
V blízkej budúcnosti sa už pri stavbe luxusných domov budú zabudovávať tieto technológie podľa požiadaviek vlastníkov. Predstavte si realitného makléra, ktorý Vám namiesto fyzického kľúča podáva aktivačný kód, ktorý použijete na otvorenie inteligentného zámku.
Do roku 2022 bude mať viac ako 56% domov vstavané tieto inteligentné prvky. Nepotrvá dlho a domy, ktoré nemajú toto vybavenie, budú raritou.
Zdroj: ZDNet, Fortune