Inteligentné domácnosti bohatých ľudí sú šokujúco pokročilé. Keď ide o vybavenie luxusných domov najnovšími technológiami, bohatí jedinci jednoznačne nešetria. Spoločnosť Hire Society uviedla, že v priebehu roka 2017 bola istá prominentná rodina z Upper East Side ochotná zaplatiť zvolenému partnerskému páru 100 až 150 tisíc dolárov (86 až 130 tisíc eur) na rok iba za to, aby dohliadal na varenie, upratovanie, nakupovanie a ďalšie povinnosti v domácnosti tejto rodiny.
Okrem vedenia domácnosti si táto pozícia od páru vyžiadala znalosť troch moderných inteligentných technologických systémov: Lutron, Crestron a Kaleidescape.
Možno Vám názvy týchto značiek niečo hovoria. Lutron je výrobca, ktorý ponúka úsporné regulátory svetla, vypínače a žalúzie, ktoré ovláda 50 až 10 tisíc zariadení. Programy spoločnosti Crestron ponúkajú integrované ovládanie osvetlenia, bezpečnosť, reproduktory a iné technológie. Technológia Kaleidescape pre viaceré miestnosti je zábavného charakteru, a s funkciou streamovania videa a zvuku je perfektným systémom pre domáce kino.
Mnohí z nás snívajú o bývaní v domoch, kde bežné domáce povinnosti, ako umývanie riadu a zapnutie televízie, môžu byť zverené elektronickému zariadeniu.
S tvorbou produktov, akými sú Amazon Echo a Google Home, sa tento sen približuje k realite, najmä pre masový trh. Ale ak si za pár stoviek dolárov môže kúpiť priemerný spotrebiteľ tieto vychytávky, aké systémy si môžu dovoliť tí, ktorí majú neobmedzené zdroje? Odpoveď znie: takmer všetko, čo chcú.
Winnie Bekmanisová, ktorá pracuje na oddelení produktového marketingu pre Internet vecí v spoločnosti Qualcomm, uviedla: „Je pravdepodobnejšie, že bohaté domácnosti sa skôr stanú užívateľmi nových technológií ako priemerní spotrebitelia, a inteligentné domáce systémy v tomto nie sú žiadnou výnimkou. To, čo odlišuje drahšie inteligentné domáce systémy od lacnejších, je rozsah inštalácie a personalizácie.“
Personalizácia je kľúčovým prvkom v inteligentných domoch bohatých
Celebritné domy sú perfektným príkladom toho, ako môžu vyzerať personalizované inteligentné domáce systémy. Herečka Sofia Vergara v rozhovore pre CNET hovorila o vybudovaní inteligentného domu, ktorý jej umožňuje nielen sledovať filmy na domácom kine, ale aj skypovať s rodinou a používať sociálne médiá na veľkej obrazovke.
Denník LA Times uviedol, že mediálna kráľovná Oprah Winfreyová utratila 14 miliónov dolárov za mimoriadne moderný lyžiarsky dom v Telluride, kde sálavý tepelný systém udržuje príjazdovú cestu úplne bez snehu.

Bekmanisová povedala, že pokiaľ ide o luxusné domy, tie systémy, ktoré sa môžu intuitívne prispôsobiť zábavným a bezpečnostným preferenciám majiteľa domu, sú prirodzene viac žiadané.
Vo svojej analýze poznamenala: „Inteligentné domáce systémy sú kľúčom k bezproblémovému spojeniu každého inteligentného zariadenia v dome do jedného celku. Keď dokážu tieto systémy zautomatizovať triviálne práce a úlohy pre majiteľa domu, ako napríklad vypnutie svetiel alebo prípravu rannej kávy, môžu prispieť k výrazným úsporám času.“
Hostia v domácnosti zakladateľa spoločnosti Microsoft – Billa Gatesa, vždy dostanú zariadenia, ktoré ich pripoja k inteligentnej technológii, ktorá zahŕňa kontrolu teploty, osvetlenia a hudby.

Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku, vo videu na sociálnej sieti predstavuje svoj vlastný inteligentný systém, J.A.R.V.I.S., ktorý je ovládaný prostredníctvom špeciálnej aplikácie, ktorá má prepožičaný hlas Morgana Freemana.
Ich inteligentné domovy sú ovládané z jedného zariadenia
Podľa Bekmanisovej, môžu vďaka inteligentným domácim systémom jednoducho ovládať a prispôsobiť takmer všetko vo vašom dome z jedného zariadenia.
Bekmanisová povedala: „Jedným z prvých odvetví, ktoré profitovali z inteligentnej domácej technológie, bola bezpečnosť, ktorá zahŕňa všetko od automatizovaných dverí a zamykania okien až po inteligentné osvetlenie a kamerový systém. Pokroky vo vývoji umelej inteligencie majú veľký dopad aj na vývoj domácich bezpečnostných systémov.“
Súvisiace: Moderné inteligentné technológie budú čoskoro luxusom vo väčšine nových domov
Bekmanisová taktiež uviedla: „Predstavte si bezpečnostnú kameru, ktorá dokáže rozpoznať rozdiel medzi zlodejom a starou mamou, alebo dokáže odoslať upozornenie, keď Vaše dieťa stratí kľúče a potrebuje pomoc.“

Ak chcete urobiť svoj dom inteligentnejší…
Ak uvažujete o tom, že investujete do svojho vlastného inteligentného systému, Bekmanisová vysvetlila, že by ste si ho mali dôkladne naplánovať. „Keď ľudia investujú do inteligentného domáceho systému, majú tendenciu často zabúdať na silu domácej WiFi siete. Keďže trend bezdrôtových zariadení naďalej naberá na popularite, stávajú sa hlbšie integrovanými do každej miestnosti v domácnosti.“
Bekmanisová odporúča nájsť akékoľvek miesta vo Vašej domácnosti, kde je ťažké pripojiť zariadenia k WiFi a kúpiť vhodnú technológiu na vyriešenie tohto problému.
Bekmanisová povedala: „Tradičné statické routre spôsobujú problémy tým, že vytvárajú slepé body v notoricky známych miestach ako napríklad kúpeľňa alebo suterén, čo môže ovplyvniť inteligentné chladničky alebo umývačky riadu. Obzvlášť pre väčšie domácnosti sú sieťovité WiFi oveľa vhodnejšie. Eliminujú tvorbu slepých bodov rozširovaním signálu po celom dome, aby mohla byť technológia v každej miestnosti spoľahlivo pripojená.“
Inteligentné domáce systémy zahŕňajú nespočetné množstvo produktov, ktoré uľahčujú synchronizáciu nášho fyzického a digitálneho životného štýlu. Takže ak Vás inteligentný systém Marka Zuckerberga inšpiroval k vytvoreniu svojho vlastného sluhu s hlasom nejakého herca, tak radšej začnite šetriť. Bude to drahé.
Zdroj: LATimes, Fortune