Tento realitný agent je odborníkom na panské sídla

Kasteel van Olsene je obklopený vodnou priekopou a nachádza sa necelých 70 kilometrov západne od Bruselu, v Belgicku.

Dve svetové vojny, revolúcie v Nemecku a v Rusku, a vysoké dane z dedičstva mali za následok, že kedysi prekvitajúca vládnuca trieda Európy postupne vymizla. Na kontinente po nej však ostali aspoň skvostné panské sídla.

Christoph von Schenck je nemeckým aristokratom a pôsobí ako prostredník medzi týmito palácmi a nádejnými kupcami. Tento „odborník na hrady“ pracuje pre realitnú kanceláriu Engel & Völkers AG a svoj život zasvätil zhodnocovaniu a predaju masívnych a často rozpadávajúcich sa prestížnych nehnuteľností.

Barón Christoph Freiherr von Schenck zu Schweinsberg, vedúci Oddelenia pre hrady a panské sídla v spoločnosti Engel & Völkers.

Kto v súčasnosti kupuje hrady?

Von Schenck: „Vždy existuje vzťah medzi stavom ekonomiky a dopytom po vidieckych sídlach. Typickým kupujúcim je totiž úspešný podnikateľ vo veku okolo 50 rokov, ktorý disponuje veľkým majetkom a chce, aby bolo jeho bohatstvo dobre viditeľné. Niekedy je to automobil alebo jachta a veľmi často je to panský dom.“

Existujú aj na trhu s hradmi veľké výkyvy?

„Francúzska ekonomika už 10 rokov čelí závažným problémom a súčasná vláda nie je naklonená prílivu zahraničných investorov. Trh s takýmto druhom nehnuteľností je tu preto na dne. V Nemecku však zaznamenávame dopyt vyšší ako množstvo takýchto nehnuteľností na trhu, čo vedie k zvyšovaniu ich cien.“

Existuje niekde v Európe takzvaný trh kupujúceho, kde klienti udávajú tempo?

„Po páde železnej opony sa ceny nehnuteľností v Poľsku vyšplhali do neuveriteľných výšok. Ľudia nakupovali hrady a zámky a nadšene verili, že v budúcnosti budú hodné miliónov. Ukázalo sa však, že to nie je pravda. Tí istí ľudia, ktorí tieto budovy kúpili za absurdne vysoké ceny, ich teraz predávajú za polovicu pôvodnej sumy.“

Bazén v sídle Kasteel van Olsene.

Kto vlastne predáva hrady?

„V celej Európe panuje nasledujúci trend: 80% našich predávajúcich kúpilo svoje hrady, keď boli mladší, približne vo veku 50 rokov. Dnes dosiahli 70 rokov a zistili, že ich niekdajší sen o úžasnom sídle nie je snom ich detí. Ďalších 20% tvoria panské rodiny s dlhou tradíciou, ktoré niekedy predávajú hrad po prvýkrát od jeho vzniku. Minulý rok som sprostredkoval predaj nehnuteľnosti, ktorá bola vo vlastníctve tej istej rodiny po celých 800 rokov.“

Súvisiace: Kde si najbohatší ľudia sveta kupujú svoje domy?

Prečo sa ho majiteľ rozhodol predať?

„Bola to pre neho príliš veľká zodpovednosť. Do udržiavania takejto nehnuteľnosti potrebujete investovať obrovské sumy peňazí. Pre majiteľa to bola nočná mora. V našej rodine sa traduje jeden vtip. Máme príbuzných v Amerike a z času na čas k nám prídu na návštevu. Keď nás v malom rodinnom hrade navštívila jedna moja vzdialená teta, môj starý otec sa jej pochválil, že naša rodina vlastní túto nehnuteľnosť už 800 rokov. Ona sa obrátila ku mne a spýtala sa: „Za taký čas si ho ešte nedokázal predať?“

Schloss Garath pri Düsseldorfe v Nemecku.

V akej výške sa zvyčajne pohybujú náklady na údržbu takejto nehnuteľnosti?

„To skutočne závisí od veľkosti domu. Ak vlastníte malý až stredne veľký dom s rozlohou okolo 1 000 metrov štvorcových, údržba vás bude stáť približne 100 000 eur ročne. Ak zamestnávate záhradníka, bude to drahšie.“

To je nemalý balík peňazí aj pre milionára.

„Áno, ale každá európska krajina poskytuje majiteľom historických pamiatok isté dotácie alebo inú formu finančnej podpory. Napríklad v Nemecku si môžete všetky výdavky na obnovu historického domu odpisovať z Vašej dane z príjmov. Takže ak do domu investujete 1 milión eur, Váš ročný príjem dosahuje výšku 500 000 eur a počítate s daňovou sadzbou 40%, môžete v podstate znížiť Vašu daň z príjmov na nulu.“

Majestátne schodisko v sídle Garath Castle.

Keby ste ešte nevlastnili hrad, kde by ste si ho chceli kúpiť?

„Keby som bol ešte stále mladý – myslím tým, mladší ako teraz – určite by som sa zameral na vidiecke sídla v okolí Berlína. Tento región je v súčasnosti na vzostupe, trh s vidieckymi nehnuteľnosťami sa tu začína rozrastať a prekvitať. Sme svedkami toho, ako do nich začínajú investovať mladí investori. Ide väčšinou o úspešných ľudí, ktorí nadobudli majetok pomocou internetu a o tých, ktorí zdedili veľké sumy peňazí.“

Súvisiace: Írsky vidiek sa vďaka Brexitu teší nevídanej popularite

A čo v prípade, že by ste chceli žiť mimo Nemecka?

„Niektoré regióny vo Francúzsku sú naozaj atraktívne. Krásny francúzsky kaštieľ so štyrmi vežičkami, ktorý sa nachádza iba dve a pol hodiny cesty od Paríža, sa predáva za 1 milión eur. Podľa môjho názoru je to stále šialená cena.“

Schloss Bärenklau v nemeckom Brandenburg.

Zdroj: Idealista, DerStandard

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.