Mimoriadne bohatí jedinci nie sú imúnni voči porušovaniu zákona, či už s cieľom navýšiť svoj majetok, alebo ho ochrániť. Zoznámte sa s 10 najznámejšími magnátmi, ktorí boli odsúdení za svoje činy.
A. Alfred Taubman – odsúdený na 1 rok a 1 deň
A. Alfred Taubman je bývalým predsedom a prioritným majiteľom aukčného domu Sotheby’s. V priebehu roka 2002 bol odsúdený na odňatie slobody po dobu jedného roka a jedného dňa a pokutu vo výške 7,5 milióna dolárov. Prečo? Taubman sa totiž podieľal na schéme s manipuláciami cien, v rámci ktorej boli kupci na aukcii okradnutí o viac než 100 miliónov dolárov. Aj napriek tomu, že bol Taubman na súde uznaný vinným, naďalej sa držal svojho vyhlásenia o nevine.
Treba poznamenať, že americký federálny systém umožňuje prepúšťanie väzňov v dôsledku dobrého správania iba v prípade, že rozsudok určil dobu odňatia slobody dlhšiu ako jeden rok. Práve preto sa Taubman ocitol vo väzení na 1 rok a 1 deň, čo mohlo teoreticky vyústiť v miernejší trest.
Podnikateľ sa však trestu nedokázal vyhnúť úplne – a to ani po písomnej podpore bývalého prezidenta Geralda R. Forda a bývalého ministra vnútra Henryho A. Kissingera. Taubman strávil vo väzbe 10 mesiacov a aj po prepustení popieral svoju vinu. Umrel v roku 2015.
Jay Y. Lee – pôvodne odsúdený na 5 rokov
Jay Y. Lee, ktorý bol v tom čase de facto riaditeľom spoločnosti Samsung, bol v januári roku 2017 obvinený kórejským prokurátorom z úplatkárstva, sprenevery a podania krivého svedectva. Vo februári bol následne zatknutý, čo vyvolalo vlnu ohlasov naprieč celou spoločnosťou Južnej Kórey.
„Korunný princ Samsungu“ bol obvinený z toho, že poskytol úplatok vo výške 40 miliónov dolárov bývalej prezidentke Park Geun-hye a jej blízkej priateľke Choi Soon-sil, aby si tak zabezpečil preferenčné zaobchádzanie. Lee bol v auguste roku 2017 odsúdený na 5 rokov vo väzení. Avšak najvyšší súd v Soule už v priebehu februára tohto roku – iba šesť mesiacov po vyhlásení rozsudku – oslobodil podnikateľa od všetkých obvinení a Lee sa ocitol na slobode.
Súvisiace: 19 miliardárov, ktorí vyrastali v chudobe
Xu Xiang – odsúdený na 5 a pol roka
Xu Xiang bol kedysi všeobecne uznávaným správcom hedžových fondov, ktorý zhromaždil majetok v hodnote viac než 2,2 miliardy dolárov po tom, ako v roku 2009 financoval úžasne úspešnú investičnú spoločnosť Zexi Investment. Na verejnosti sa však čoskoro objavili klebety o tom, že Xu sa venuje istým nekalým praktikám a v novembri roku 2015 bol zatknutý za nelegálne obchodovanie na základe interných informácií.
Keď čínske úrady zatýkali skorumpovaného podnikateľa, uzavreli kvôli tomu dokonca celý most nad zátokou Chang-čou. Xu bol odsúdený až v januári roku 2017 – za nelegálne obchodovanie na základe dôverných informácií a manipulovanie trhu s cennými papiermi. Trest zahŕňal 5 a pol roka vo väzení a pokutu vo výške 1,6 miliardy dolárov.
Michael Milken – odsúdený na 10 rokov
Finančník Michael Milken vie, ako začať od začiatku. V priebehu 90. rokov sa dostal do väzenia za obchodovanie s vysoko-výnosnými dlhopismi veľmi nízkej kvality. Bola mu udelená pokuta vo výške 600 miliónov dolárov a trest odňatia slobody na 10 rokov.
Z väzenia sa však dostal už v roku 1993, iba dva roky po vynesení rozsudku. V rovnakom čase mu bola diagnostikovaná rakovina prostaty, čo miliardára viedlo k založeniu výskumnej inštitúcie Prostate Cancer Foundation. Okrem toho rozbehol aj ďalšie organizácie, vrátane neziskového ekonomického think-tanku s názvom Milken Institute, ktorého hosťom bol napríklad aj Joe Biden.
Raj Rajaratnam – odsúdený na 11 rokov
Americký finančník pôvodom zo Srí Lanky sa v roku 1997 stal zakladateľom spoločnosti Galleon Group so sídlom v New Yorku, ktorá bola lídrom vo svete manažmentu hedžových fondov. Rajaratnam zhromaždil majetok v hodnote 1,8 miliardy dolárov, avšak v októbri roku 2009 mu na dvere zaklopali agenti FBI.
Rajaratnam bol obvinený z nelegálneho obchodovania a zneužívania dôverných informácií a 3. októbra roku 2011 bol nakoniec odsúdený za 14 ďalších schém a podvodov. Jeho trest zahŕňal 11 rokov väzenia a pokutu vo výške 150 miliónov dolárov.
Huang Guangyu – odsúdený na 14 rokov
Miliardár Huang Guangyu bol kedysi najbohatším mužom Číny a predsedom spoločnosti GOME Group, ktorá predstavovala najväčšieho predajcu spotrebiteľskej elektroniky v krajine. V roku 2008 však bol zatknutý a obvinený z manipulovania s akciovým trhom, nelegálneho obchodovania na devízovom trhu a úplatkárstva.
Huang bol v roku 2010 odsúdený na trest odňatia slobody na 14 rokov, ale ani pobyt vo väzení mu nezabránil v tom, aby získal kontrolu nad predajným gigantom a riadil spoločnosť priamo zo svojej cely.
Bernard Ebbers – odsúdený na 25 rokov
Kanadský miliardár Bernard Ebbers stál za jedným z najväčších účtovníckych škandálov v dejinách USA. Ako generálny riaditeľ spoločnosti WorldCom bol zodpovedný za machinácie s finančnými záznamami a v období od januára 2001 do marca 2002 okradol svojich klientov o astronomické sumy.
Ebbers bol v auguste roku 2003 obvinený z 15tich prípadov manipulovania so záznamami a marci roku 2005 odsúdený za 9 zločinov. 25ročný trest si odpykáva vo väzení s nízkym stupňom stráženia.
Eike Batista – odsúdený na 30 rokov
Brazílsky ropný a plynárenský miliardár Eike Batista bol v minulosti najbohatším človekom krajiny. To sa však zmenilo, keď bol obvinený z poskytovania úplatkov a zastrašovania vládnych činiteľov. Batista bol v júli tohto roku odsúdený na 30 rokov.
Batista sa dostal do problémov v priebehu vyšetrovania s označením „Operation Carwash“. V júli roku 2018 bol uznaný vinným z vyplatenia 16,6 milióna dolárov bývalému guvernérovi mesta Rio de Janeiro v súvislosti s určitými kontraktmi.
Allen Stanford – odsúdený na 110 rokov
Texaský podnikateľ Allen Stanford, ktorý bol predsedom spoločnosti Stanford Financial Group, bol vo februári roku 2009 obvinený z vybudovania masívnej Ponziho schémy, v rámci ktorej prišli investori o miliardy dolárov v depozitných certifikátoch.
Stanford sa vzdal úradom 18. júna roku 2009 a v marci 2012 bol uznaný vinným z podvodu. Podnikateľ bol odsúdený na kolosálnych 110 rokov a trest si odpykáva vo vysoko stráženej väznici na Floride.
Súvisiace: 10 bohatých a slávnych osobností, ktoré prišli o všetky peniaze
Bernard Madoff – odsúdený na 150 rokov
Bernard Madoff je zodpovedný za najväčší a najzávažnejší finančný podvod v histórii Spojených štátov – podviedol 4 800 klientov a obohatil sa o 64,8 miliárd. Federálne úrady vyšetrovali tohto notorického podvodníka pri viacerých príležitostiach, pričom z podvodnej činnosti bol obvinený až v decembri roku 2008.
Madoff v marci roku 2009 priznal, že svoje podnikanie v oblasti wealth managementu premenil v 90. rokoch na obrovskú Ponziho schému a priznal sa aj k 11 ďalším finančným podvodom. Nakoniec bol odsúdený na 150 rokov vo väzení, čo je najvyšší možný trest amerického federálneho súdnictva.
Zdroj: MSN, Yahoo