Najlepšie hodinky: Udeľovanie Oskarov švajčiarskeho hodinárstva

 

Unikátne hodinky 1822 Recital 22 Grand Recital od nezávislej značky Bovet sa stali definitívnym víťazom výstavy Grand Prix d’Horlogerie Genève.

Iba nedávno sa odohral ďalší ročník najprestížnejšieho hodinárskeho veľtrhu na svete s názvom Grand Prix d’Horlogerie Genève, ktorý je akýmsi odovzdávaním Oskarov vo svete luxusného švajčiarskeho hodinárskeho umenia. Výsledky prominentnej súťaže luxusných hodiniek boli vyhlásené 9. novembra na slávnostnej prezentácii v Ženeve, na ktorej sa zúčastnila každá významná osobnosť svetového hodinárstva.

Jednoznačným víťazom výstavy sa stali hodinky modelu Recital 22 Grand Recital od uznávanej značky Bovet. Druhým veľkým víťazom podujatia boli luxusné hodinky modelu Chronomètre Contemporain od spoločnosti Akrivia, ktoré získali cenu za najlepšie pánske hodinky za rok 2018.

Úspešne sa však prezentovali aj nezávislí hodinári ako Pierre Laurent a Greubel Forsey, ktorí si odniesli ocenenia za svoje jedinečné modely. Laurent dominoval v kategórii zameranej na najlepšie hodinárske komplikácie, v rámci ktorej súťažil so svojím modelom Galet Annual Calendar School Piece. Forsey oslovil porotu svojimi hodinkami Grande Sonnerie, ktoré si odniesli cenu za najväčšiu mechanickú inováciu.

Súvisiace: Čo si vyžadujú ciferníky luxusných hodiniek za $100 000

Hodinky Bovet 1822 Recital 22 Grand Recital predstavujú tretí a najkomplikovanejší model v trilógií astronomických komplikácií z dielne tejto malej nezávislej značky, ktorá obvykle vyrobí iba 2 000 kusov luxusných hodiniek ročne. Hodinky sú prirodzene vybavené bohatou paletou funkcií. Okrem samotných hodín, sekúnd a retrográdnych minút udávajú informáciu aj o aktuálnom dni, mesiaci, roku, mesačnej fáze a rezerve náťahu. Okrem toho sú vybavené lietajúcim tourbillonom, večným kalendárom, dvojitým retrográdnym zobrazením dátumu a drobným planetáriom z telúru.

Posledná z uvedených funkcií je mechanickým modelom slnečnej sústavy, ktorý bol pomenovaný po štvrtom grófovi z Orrery, ktorý si v roku 1704 ako prvý v histórií objednal takúto vymoženosť. Drobné planetárium zobrazuje Zem pripevnenú na ručne maľovanom podstavci, okolo ktorej obieha trojdimenzionálna sférická reprezentácia Mesiaca, pričom čas tohto obehu sa zhoduje s reálnym astronomickým údajom – 29,53 dní. Tourbillon umiestnený v pozícii 6. hodiny reprezentuje slnko – so svojimi zlatými lúčmi vychádzajúcimi z centrálneho motívu. 60-sekundový tourbillon tiež slúži ako sekundový ciferník.

Tieto jedinečné hodinky budú vyrobené v limitovanej edícií pozostávajúcej iba zo 60 kusov, pričom každý vyrobený kus bude orientovaný na svetovej mape v súlade s požiadavkami budúceho majiteľa. Môžeme očakávať, že predajná cena tohto skvostu bude začínať na úrovni približne 468 500 švajčiarskych frankov (okolo 465 599 amerických dolárov).

Hodinky Chronomètre Contemporain značky Akrivia sa stali víťazom kategórie pánskych hodiniek na podujatí Grand Prix d’Horlogerie Genève.

Víťazom v kategórii luxusných pánskych hodiniek sa stal model Chronomètre Contemporain z dielne značky Akrivia, na ktorom je podpísaný sám zakladateľ tejto hodinárskej spoločnosti Rexhep Rexhepi. Rexhepi bol v minulosti hodinárskym učňom v značke Patek Philippe, neskôr sa stal hodinárskym majstrom značky F.P.Journe a v súčasnosti je neustále rozvíjajúcou sa hviezdou moderného sveta luxusného hodinárstva. Značku Akrivia založil v priebehu roka 2012, keď mal iba 25 rokov.

Slovo Akrivia pochádza z gréckeho jazyka a znamená „presnosť“. Na túto skutočnosť odkazuje aj víťazný model hodiniek, ktoré sú vybavené interným mechanizmom typu RR-01, ktorý je certifikovaný popredným astronomickým observatóriom v meste Besançon. Tento motorček disponuje sekundovým chronometrom a resetovacím mechanizmom, čo umožňuje nositeľovi hodiniek mimoriadne presné nastavenie času.

Hodinky Chronomètre Contemporain sú naťahované manuálne a disponujú 100-hodinovou rezervou náťahu, za ktorú je zodpovedný jeden hlavný pružinový valec. Ručne zhotovený ciferník je dostupný s glazúrovaným povrchom v bielom alebo čiernofarebnom prevedení, s asymetrickými zlatými alebo modrými čiarami v štýle Art Deco, ktoré lemujú rímske číslice. Veľký priemer sekundového ciferníka umiestneného na pozícii 6. hodiny je poctou hodinkám dôstojníkov zo 40. rokov 20. storočia. Aj tento model je súčasťou limitovanej edície, ktorá je obmedzená na 25 kusov s cenou 59 940 švajčiarskych frankov (približne 59 569 dolárov).

Niet žiadnych pochýb o tom, že tohtoročnému udeľovaniu ocenení Grand Prix d’Horlogerie Genève jednoznačne dominovali nezávislé hodinárske značky. Väčšie hodinárske značky tentokrát volili radšej opatrnejší prístup, vyhýbali sa prehnanému experimentovaniu s novými hodinkami a ich najnovšie modely sú veľmi často charakteristické leštenými kovovými povrchmi v súlade s retro štýlom, ktorý sa momentálne teší popularite najmä medzi mladými milovníkmi náramkových hodiniek.

Nezávislí hodinári sa tak od davu odčlenili inovatívnym dizajnom, netradičnými prvkami a úžasnými komplikáciami, ktoré sa zapíšu do povedomia prominentných zákazníkov aj zberateľov. V tomto smere je obzvlášť pozoruhodnou značka Akrivia, ktorá sa považuje za nového miláčika najvyšších zberateľských kruhov.

Kategória pánskych hodiniek na najnovšom ročníku výstavy Grand Prix d’Horlogerie v Ženeve zahŕňala aj tieto ocenenia:

Cena za najlepšiu komplikáciu v pánskych hodinkách

Značka Laurent Ferrier – model Galet Annual Calendar School Piece.

Cena za mechanické prevedenie

Značka Greubel Forsey – model Grande Sonnerie.

Cena za najlepší chronograf

Značka Singer Reimagined – model Singer Track1 Hong Kong Edition.

Cena za najlepšiu chronometriu

Značka De Bethune – model DB25 Starry Varius Chronomètre Tourbillon.

Cena za najlepšie športové pánske hodinky

Značka Seiko – model Seiko Prospex 1968 Diver’s Re-creation

Kategória Petite Aiguille – hodinky s cenou pod 8 000 švajčiarskych frankov

Značka Habring2 – model Doppel-Felix.

Cena za najväčšiu výzvu

Značka Nomos Glashütte – model Tangente neomatik 41 Update.

Cena za odvážny dizajn

Značka Konstantin Chaykin – model Clown.

Špeciálna cena poroty

Jean-Claude Biver, prezident hodinárskej divízie spoločnosti LVMH Group, predseda predstavenstva značiek Hublot a Zenith.

Súvisiace: Aké presné by mali byť Vaše mechanické hodinky

Cena za oživenie minulého dizajnu

Značka Vacheron Constantin – model Historiques Triple Calendrier 1942.

Cena za inováciu

Značka Krayon – model Everywhere Horizon. 

Zdroj: WatchPro, Fortune, ParisMatch

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.