7 výrazných psychologických znakov najbohatších ľudí

Život bohatých.

Nie je novinkou, že 1% najbohatších ľudí sveta myslí a koná inak, ako priemerní smrteľníci.

Finančný psychológ Bradley Klontz však v roku 2015 publikoval štúdiu, podľa ktorej sú takzvaní „ultra-bohatí“ Američania takí odlišní, že „vykazujú významné psychologické rozdiely“ dokonca aj v porovnaní s ostatnými bohatými jedincami – tých analýza opisuje ako ľudí s podstatne vyššou čistou hodnotou bohatstva a príjmu ako priemer populácie, ale menšou než 1% najbohatších.

Klontz a tím jeho spoluautorov podrobili prieskumu 1 096 zárobkovo činných respondentov, pričom za super-bohatých označovali jedincov, ktorí disponovali ročným príjmom v hodnote najmenej 370 000 dolárov, prípadne bohatstvom v čistej hodnote najmenej 2,5 milióna dolárov. Analýza výsledkov zistila, že títo mimoriadne bohatí ľudia medzi sebou zdieľajú niekoľko psychologických čŕt a spôsobov správania, ktorými sa výrazne odlišujú od zvyšnej populácie „obyčajných bohatých“.

Je potrebné poznamenať, že závery uvedenej štúdie boli vyvodené z vlastných svedectiev respondentov. Zistenia analytikov teda môžu odrážať skôr to, ako sa superbohatí jedinci pozerajú sami na seba, než ako ich vidia ostatní. Navyše ostáva pravdou, že príslušníci tejto kategórie obyvateľstva, ktorí sa nezúčastnili prieskumu, sa môžu vo svojich povahových črtách zásadne líšiť od oslovených osôb.

Na základe prevedeného prieskumu si však môžeme dovoliť tvrdiť, že mimoriadne bohatí ľudia si vo všeobecnosti udržiavajú vysokú úroveň zodpovednosti a kontroly nad svojím životom, odvodzujú motiváciu zo svojho finančného úspechu a zásadne odmietajú zaužívanú domnienku, že peniaze kazia charakter.

Predstavujeme Vám sedem najvýznamnejších rozdielov v psychológii vrchného 1% a zvyšku bohatej populácie.

1. Neveria v zlý vplyv peňazí

Skutočne bohatí ľudia iba zriedka uznávajú poveru, že peniaze majú zlý vplyv na charakter človeka. Tiež neveria, že bohatí ľudia sú chamtiví, že sa stávajú bohatými výhradne na úkor iných, že na živote bez peňazí je niečo cnostné, alebo že by to mali byť práve oni, ktorí si nezaslúžia svoje peniaze.

2. Majú silnejší pocit kontroly nad svojim životom

Keď sa najbohatší ľudia sveta stretávajú so životnými prekážkami, omnoho zriedkavejšie majú pocit, že si nedokážu poradiť. Nepoznajú bezmocnosť, prijímajú plnú zodpovednosť za výsledky dosiahnuté vo svojom živote, sú pevne presvedčení o svojich schopnostiach riešiť problémy a dosahovať vytýčené ciele. Okrem toho tiež veria, že majú nezanedbateľnú kontrolu nad vecami, ktoré sa im prihodia v budúcnosti.

3. Majú tendenciu nachádzať motiváciu v peniazoch a vášni

Výsledky štúdie dokladujú, že hybnou silou úspechu superbohatých jedincov je omnoho častejšie túžba po ďalšom zvyšovaní osobného bohatstva, ako aj záväzok realizovať svoje vášne a túžby.

4. Pomocou peňazí hľadajú zmysel života

Bohatí respondenti prieskumu vo veľkej väčšine prípadov potvrdili, že hodnotu svojej osobnosti často považujú za prepojenú s výškou svojho osobného majetku. Omnoho častejšie tiež tvrdili, že úspech je podľa nich definovaný tým, koľko peňazí zarábajú. V tejto skupine obyvateľstva navyše prevláda názor, že peniaze sú odmenou za dobre vykonanú prácu a že v konečnom dôsledku pomáhajú nachádzať zmysel života.

5. Nezvyknú sabotovať vlastný finančný úspech

Autori prieskumu zistili, že najbohatší ľudia sveta iba zriedkavo mrhajú svojim majetkom alebo prepadajú hazardným hrám. Je tiež veľmi nepravdepodobné, že prispejú k finančnej situácii niekoho iného alebo budú dlhodobo hromadiť majetok. Okrem toho sa ukazuje, že obvykle nemajú problém držať sa vytýčeného rozpočtu.

Súvisiace:
Bill Gates a ďalší miliardári tvrdia, že tento zvyk je kľúčom k ich úspechu
Ako zbohatnúť pomocou 8 zvykov multimilionárov

6. Spoliehajú sa na svoje investičné schopnosti

Zhromaždené údaje dokladujú, že mimoriadne bohatí jedinci omnoho častejšie tvrdia, že prechovávajú vysokú úroveň dôvery vo svoje vlastné investičné schopnosti. Napriek tomu sú tiež tou skupinou respondentov, ktorá sa častejšie priznala k vykonaniu jedného alebo viacerých kritických investičných omylov.

7. Vo vzťahu k peniazom sú oveľa opatrnejší

Úžasne bohatí ľudia údajne veľmi často žijú v presvedčení, že peniaze treba sporiť a nie míňať. V porovnaní s „bežnými bohatými jedincami“ sa omnoho častejšie obávajú toho, že nedisponujú dostatočnými finančnými prostriedkami. V drvivej väčšine prípadov sa tiež domnievajú, že v spoločnosti je neslušné hovoriť o peniazoch.

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.