Dubaj je síce medzinárodným ihriskom pre globálne superhviezdy, ale žiadna z nich nedokáže pokoriť tú najväčšiu zo všetkých, známu ako Burj Khalifa.
Tento ihlicovitý mrakodrap sa nachádza v prekvitajúcom centre Dubaja a je dominantným prvkom panorámy mesta. Komplex by sme pravdepodobne mohli označiť sa najprestížnejšiu adresu na planéte, pričom každoročne sa tu vystriedajú milióny návštevníkov a VIP hostí.
Najvyššia človekom vytvorená štruktúra je tiež najvyšším symbolom luxusu, pôvabu a prepychu, ktorým sa Dubaj preslávil.
Burj Khalifa v číslach
Mrakodrap sa týči nad mestom v pozoruhodnej výške 828 metrov a zastrešuje až 200 poschodí, z ktorých 160 je obývaných. Projekt Burj Khalifa v hodnote 1,5 miliardy dolárov predstavil dubajský vládca šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum v januári roku 2010.
V priebehu výstavby bolo pri práci prítomných viac ako 12 000 medzinárodných pracovníkov denne, pričom počas šiestich rokov realizácie projektu súhrnne zhromaždili približne 22 miliónov odpracovaných hodín.
Mrakodrap Burj Khalifa je dvakrát vyšší ako budova Empire State Building v New Yorku a trikrát vyšší ako Eiffelova veža v Paríži.
Dubajský skvost dokonca prekonal aj mrakodrap Taipei 101 v Taiwane, ktorý so svojou výškou 508 metrov držal svetový rekord od otvorenia v roku 2004.
Rekordné tituly

Mrakodrapu Burj Khalifa však nestačilo, že bol najvyššou budovou sveta a uchmatol si niekoľko ďalších pozoruhodných ocenení. Drží nasledujúce tituly:
- Najvyššia voľne stojaca stavba na svete
- Najvyšší počet poschodí na svete
- Najvyššie obývané poschodie na svete
- Najvyššie položená vonkajšia vyhliadková plošina na svete
- Výťah s najdlhšou dráhou na svete
- Najvyšší servisný výťah na svete
- Najvyššie umiestnený bazén na budove – na 76. poschodí
Ako vznikal Burj Khalifa

Vzhľad mrakodrapu Burj Khalifa je založený na kvete rastliny z druhu Hymenocallis, ktorá má pôvodné rozšírenie v južných štátoch USA, Južnej Amerike a Mexiku.
Na dizajne mrakodrapu sa podieľal aj americký architekt Adrian Smith, ktorý pôsobil ako partner v agentúre Skidmore, Owings & Merrill (SOM), a vo veľkej miere prispel aj k množstvu ďalších významných budov na svete. Okrem iného je zapojený do realizácie mrakodrapu Jeddah Tower v Saudskej Arábii, ktorý by mal predbehnúť Burj Khalifa svojou bezprecedentnou výškou už v roku 2020.
Názov dubajského mrakodrapu bol zvolený na poslednú chvíľu.
Objekt sa pôvodne nazýval Burj Dubai, avšak nakoniec bol premenovaný na súčasný Burj Khalifa na počesť prezidenta Spojených arabských emirátov a vládcu Abú Zabí, šejka Khalifa bin Zayeda Al Nahyana, ktorý pomohol pri zhromažďovaní finančných prostriedkov potrebných na konštrukciu tejto miliardovej ikony.
Arabské slovo burj v preklade označuje vežu.
Súvisiace: Luxusné apartmány v Dubaji sú až o 150% drahšie ako priemerné byty
Slávni hostia
Slávny akčný hrdina Tom Cruise, ktorý si údajne robí všetky kaskadérske kúsky sám, sa ocitol v nových výškach, keď na vrchole mrakodrapu Burj Khalifa v novembri roku 2010 natáčal film „Mission Impossible: Ghost Protocol“. Herca môžeme vo filme vidieť vyskočiť z okna a prechádzať sa priamo po povrchu mrakodrapu v scéne, ktorá bola snáď jednou z najnebezpečnejších úloh jeho kariéry.
Odvtedy sa medzi návštevníkov unikátnej budovy zapísali mnohé VIP osoby, vrátane americkej speváčky Mariah Carey, supermodelky Gigi Hadid a futbalovej hviezdy Davida Beckhama.
Život v luxuse
Spolu so slávnostným otvorením mrakodrapu v apríli roku 2010 otvoril verejnosti svoje brány luxusný Armani Hotel Dubai, ktorý ponúka prominentným návštevníkom možnosť ubytovať sa na tejto legendárnej adrese.
Jedná sa o prvý hotel na svete, ktorý navrhla talianska módna legenda Giorgio Armani. Interiér hotela je príznačný svojím minimalistickým štýlom s tlmenými šedými farbami, luxusnými tkaninami a japonskými drevenými podlahami.
Všetkých 160 izieb a prepychových apartmánov zaberá celé 39. poschodie mrakodrapu, pričom každá z nich je vybavená na mieru vyrobeným zariadením a špičkovými technologickými vymoženosťami, ktoré obyvatelia ovládajú pomocou iPadov.

Každého hotelového hosťa čaká VIP privítanie a pri príchode mu je pridelený osobný komorník. Návštevníkov nepochybne oslovia aj ďalšie luxusné prvky, akými sú individuálne navrhnuté kúpeľné procedúry, nadýchané župany a toaletné potreby značky Armani.

Ak máte záujem o dlhodobý pobyt v mrakodrape, k dispozícii je zariadenie Armani Residences, ktoré zahŕňa 144 prepychových apartmánov na poschodiach 9 až 16. Vo všetkých Vás čaká nezameniteľný štýl hotela tejto značky a priamo z nich budete mať prístup k starostlivo vybranej skupine obchodov, ktoré sú diskrétne umiestnené na úrovni vestibulu.
Hotel je okrem toho domovom veľkého množstva jedinečných kulinárskych zážitkov, ktoré zahŕňajú taliansku, japonskú, indickú, európsku a stredomorskú kuchyňu. Vo vlajkovej reštaurácii Armani/Ristorante si hostia môžu dopriať autentické talianske špeciality s modernými prekvapeniami. Cena izieb začína na hodnote 625 dolárov.
Výhľad z vrchu

Rozhľadňa At The Top sa rozprestiera medzi poschodiami 124 a 125, ponúka úchvatné výhľady na panorámu mesta a disponuje exkluzívnym prístupom k najvyššej vonkajšej vyhliadkovej plošine na svete. Ceny vstupeniek sa líšia v závislosti od toho, ktorú plošinu si vyberiete a aký čas návštevy si zvolíte. Keď si vstup rezervujete vopred, vyhnete sa čakaniu v rade a ušetríte peniaze. Jednodňové vstupenky zakúpené na mieste sú podstatne drahšie.
Prístup k vyhliadkovým plošinám sa nachádza na spodnej úrovni obchodného komplexu Dubai Mall a zatiaľ čo s nádherným výhľadom sa tu stretnete počas celého dňa, väčšina ľudí súhlasí s tým, že najlepší čas na návštevu je krátko pred západom slnka.
Priemerná doba potrebná na preskúmanie rozhľadne At The Top predstavuje asi 90 minút. Komplex je prispôsobený aj pre deti a je prístupný pre invalidné vozíky. V celej atrakcii je okrem toho k dispozícii bezplatné Wi-Fi pripojenie.
Výška vstupného dosahuje približne 35 dolárov pre dospelú osobu a 25 dolárov pre deti vo veku od 4 do 11 rokov.
Reštaurácia v oblakoch

Ak viete, čo je dobré, zamierite do reštaurácie At.mosphere na 122. poschodí, kam Vás dopraví futuristický výťah za menej než 45 sekúnd. Najvyššie položená reštaurácia v mrakodrape je príznačná všadeprítomnými oknami od podlahy až po strop, prepychovými koženými stoličkami a panensky bielymi obrusmi.
Dekadentná večera v tomto podniku je síce mimoriadne drahou záležitosťou, ale cenovo dostupnejšie raňajky, či posedenie pri čaji sú rovnako exkluzívnymi zážitkami, ktoré Vám ponúknu na výber z čerstvo upečených koláčov a gurmánskych sendvičov.
Súvisiace: 17 najdrahších mrakodrapov postavených za posledných 30 rokov
Prominentná adresa

Komplex známy ako The Residence sa nachádza medzi 19. a 108. poschodím a zastrešuje 900 elegantných a vyhľadávaných bytov (jedno, dvoj, troj alebo štvorspálňových), ktoré sú domovom prominentných obyvateľov mrakodrapu.
Bývanie na najprestížnejšej adrese Dubaja má nepochybne hneď niekoľko výhod. Z bytov sa totiž naskytá výhľad na slávnu dubajskú fontánu a obyvatelia majú priamy prístup k nákupnému centru Dubai Mall. To sa rozprestiera na ploche 1 200 000 metrov štvorcových, v dôsledku čoho je bezkonkurenčne najväčšou nákupnou galériou na svete.
Obyvatelia majú po ruke aj Burj Club, ktorý je situovaný na úpätí veže v štýlovej štvorposchodovej prístavbe. Tento klub zdravia a wellness zahŕňa najmodernejšiu posilňovňu, olympijský bazén a luxusné kúpele. Návštevníci mrakodrapu si každý piatok od 12:00 do 16:00 hodiny môžu rezervovať brunch na strešnej terase klubu spolu s prístupom do bazéna už za 80 dolárov pre dospelú osobu.
Zdroj: Khaleej Times, Quora