
Dokonca aj bohatí ľudia súhlasia s tým, že bohatstvo je prchavé.
Milionári tvoria približne 5% populácie Spojených štátov amerických. Prieskumná agentúra WealthEngine tvrdí, že zhruba 95% z nich disponuje majetkom vo výške medzi 1 a 5 miliónmi dolárov. Mnoho ľudí zastáva názor, že takáto suma by im mala stačiť.
Norman Vanamee v magazíne Town & Country uvádza: „Veľa ľudí si myslí, že veľký majetok prináša okrem hmatateľných aktív aj určitý pocit bezpečia. Disponujú totiž prostriedkami, pomocou ktorých môžu pokryť neočakávané výdavky či vysporiadať sa s náhlymi problémami.“
Súvisiace: Bohatí ľudia sa neradi chvália tým, koľko míňajú
Vanamee sa spolu s tímom odborníkov snažil odhaliť, akým majetkom by mal disponovať hypoteticky bohatý, nepracujúci manželský pár štyridsiatnikov s dvoma dospievajúcimi deťmi. Predpokladal, že tieto deti navštevujú súkromnú školu v New Yorku, rodina býva v byte na ulici známej ako Piata Avenue, zbiera umelecké predmety, lieta súkromnými lietadlami, prispieva na charitu a zamestnáva vlastný personál – kuchára, vodiča a domovníka. Taktiež vlastní dva dovolenkové domy. Rodičia majú navyše odložených spolu 50 miliónov dolárov, ktoré zdedia ich potomkovia.
Analytik fondu US Trust odhadol, že ak si chce hypotetický manželský pár dlhodobo udržať takýto životný štýl, potrebuje vlastniť celkový majetok v hodnote 190 miliónov dolárov .
Odborný odhad zahŕňa nasledujúce výdavky:
Nehnuteľnosti: Byt na ulici Piatej Avenue s výhľadom na Central Park v hodnote $18 miliónov; nábytok a zariadenie v hodnote $2 milióny, víkendový dom v štvrti Hamptons a dovolenkové sídlo v Karibiku za $20 miliónov.
Vzdelanie: $1,7 milióna na vzdelanie pre jedno dieťa, čo zahŕňa súkromnú školu a učiteľov, umeleckú školu, športové aktivity, exkurzie do zahraničia a štvorročné školné na univerzite patriacej do kategórie Ivy League.
Filantropia: Ročný poplatok vo výške $25 000 za členstvo v predstavenstve múzea v New Yorku a príspevok v hodnote $15 000 za miesto pri slávnostnom stole počas výročných dobročinných podujatí.
Personál: Ročné mzdy pre vodiča, kuchára a domovníka v hodnote $190 000.
Umenie: Zbierka siedmych či ôsmich umeleckých predmetov, pričom cena každého z nich dosahuje 20 až 100 miliónov dolárov. Prípadne, ročné investície v priemernej hodnote $1 milióna.
Zdravie a krása: Ročné výdavky na úrovni $150 000 za oblečenie, skrášľovacie procedúry, osobných trénerov a kozmetické služby.
Iní oslovení odborníci udávajú, že takýto životný štýl si vyžaduje majetok v minimálnej hodnote 100 miliónov dolárov.
Richard Kirshenbaum, reportér magazínu New York Observer a autor knihy „Isn’t That Rich? Life Among the 1%“, povedal: „Miliardári považujú $100 miliónov iba za prvý krok na ceste za skutočnými peniazmi. Dosiahnutie tohto míľnika je pre nich iba minimálnym úspechom, ktorý im naznačuje, že sa môžu zamerať na vyššie sumy.“
Kirshenbaum potrvdil, že tento odhad nie je jeho vlastným, ale pochádza z vyjadrení niekoľkých miliardárov, ktorých vyspovedal pri písaní svojej knihy. Agentúra WeathEngine sa však domnieva, že iba 0,09% amerických milionárov disponuje majetkom vyšším než $100 miliónov.
Robert Frank, ktorý je redaktorom stanice CNBC a moderátorom relácie „Secret Lives of the Super Rich“, uviedol: „Samotné číslo nie je také dôležité ako spôsob, ktorým ste tieto peniaze zarobili a čo s nimi budete robiť.“
Súvisiace: Neľahký život bohatých
Treba však poznamenať, že ani peniaze nemajú moc zbaviť Vás všetkých problémov. Práve naopak, často sú dôvodom pre nové starosti, ktoré sú charakteristické výhradne pre ľudí s obrovským majetkom.
Multimilionár Thomas Gallagher pre denník New York Times poznamenal: „Ešte aj dnes sa mi do istej miery zdá, že jednoducho nemám dostatok peňazí. Z historického hľadiska nie som zvyknutý na veľký majetok. Peniaze som zarobil vďaka úspechom na Wall Street. Odkedy som odišiel do dôchodku, čelím rôznym psychologickým problémom. Mám viac peňazí, ako by som si v minulosti dokázal predstaviť. Napriek tomu sa však neviem zbaviť istých obáv. Mám ich dosť na to, aby som žil spokojne aj v prípade, že sa dožijem vyššieho veku?“
Zdroj: LAtimes, WSJ