
Pred vypuknutím ochorenia COVID-19, americký trh s bývaním v januári a vo februári rástol. Nasledovalo uzatvorenie podnikov a vážne narušenie ekonomiky. Ochorenie COVID-19 ovplyvnil trh s nehnuteľnosťami niekoľkými spôsobmi. Po prvé, existujú problémy spojené s prehliadkami nehnuteľností a uzatváraním obchodov a zároveň udržovaním bezpečnej vzdialenosti medzi ľudmi navzájom. Medzi najväčšie problémy vo svetovej ekonomike v súčastnosti patrí nedostatok dôvery na trhu, diskusia o dlho predpovedanej recesii, varovanie, že nezamestnanosť smeruje k rekordným maximám, a turbulentný akciový trh.
Trh nehnuteľností a Federálny rezervný systém
Federálny rezervný systém od začiatku krízy dvakrát znížil úrokové sadzby v snahe izolovať hospodárstvo od strachu a narušenia ekonomiky, spôsobené zatváraním prevádzok. Tieto udalosti dostali hypotekárne úrokové sadzby na historické minimá, čo zvyčajne vedie k novým predajom. V tomto prípade znížené úrokové sadzby podporili vlnu žiadostí o refinancovanie, čo prinútilo Fed, aby sadzby stabilizoval. Úrokové sadzby hypoték sú síce nízko, ale potenciálni majitelia nehnuteľností stále čelia naliehavejším hrozbám. Vzhľadom na rekordný počet ľudí bez práce, ktorí si nárokujú dávky v nezamestnanosti, nie je žiadnym prekvapením, že títo ľudia si nebudú kupovať ani predávať nehnuteľnosti.
Zastavilo ochorenie COVID-19 predaj nehnuteľností?
To záleží od viacerých faktorov. Ochorenie COVID-19 určite veci skomplikovalo, ale obmedzenia typu „zostaňte doma“ predaj domov nezastavili úplne. Národná asociácia realitných kancelárií varuje, že uzatváranie prevádzok ovplyvnilo všetky aspekty trhu nehnuteľností, vrátane maklérskych operácií, spôsobu predaja nehnuteľností a uzatvárania transakcií.
Národná asociácia realitných kancelárií tvrdí, že niektoré štáty, ako napríklad Wisconsin a Connecticut, označili vlastníctvo nehnuteľností vo svojich štátoch za nevyhnutnosť. Ostatné štáty, vrátane New Yorku, Pensylvánie a Vermontu, nepovažujú vlastnenie nehnuteľností za to najzákladnejšie. A potom je tu Kalifornia, štát, ktorý preklasifikoval nehnuteľnosti na nevyhnutnú potrebu kvôli obavám z ekonomického zasiahnutia trhu nehnuteľností ďalšou krízou. Aj keď sú realitní agenti schopní pokračovať v práci, do predaja nehnuteľností je zapojených mnoho ďalších osôb, ako napríklad úveroví špecialisti, znalci oceňovania nehnuteľností a inšpektori. Niektoré štáty, napríklad Colorado, zahrnuli spoločnosti na overovanie vlastníckych práv, účtovníkov a znalcov oceňovania nehnuteľností do svojho zoznamu nevyhnutných služieb, ktoré budú poskytované aj počas pandémie koronavírusu.
Ďalším problémom je, že konkrétne spoločnosti, ktoré majú zo zákona povolené pokračovať v prevádzke, neznamená, že tak urobia. Napríklad niektorí kalifornskí odborníci v oblasti nehnuteľností spochybňujú zdravotné riziká spojené s privádzaním cudzincov do domovov iných ľudí. Nemôžeme s istotou vedieť, koľko znalcov oceňovania nehnuteľností, inšpektorov alebo sťahovacích spoločností to vidí rovnako.
Je vhodná doba na kúpu alebo predaj domu?
Ak ste dúfali, že pred krízou predáte svoju nehnuteľnosť, tak túto možnosť úplne nevylúčte. Koniec koncov, konkurencia bude menšia kvôli obavám z ochorenia COVID-19 a vašej nehnuteľnosti sa môže venovať viac pozornosti. Takisto môžete dostať lepšiu cenovú ponuku, ako ste očakávali aj napriek tomu, že prehliadky nehnuteľností nepripadajú do úvahy kvôli zabráneniu šireniu koronavírusu. Podobne, ak práve plánujete kúpiť nehnuteľnosť, koronavírus vás nemusí zastaviť. Hypotekárne sadzby sú nízke, ale stále volatilné, a môžete očakávať, že tak to chvíľu aj zostane. Pokiaľ máte zabezpečenú prácu a ste finančne pripravení na neočakávané situácie, možete byť schopní kúpiť nehnuteľnosť za dobrú cenu.
Ak kupujete alebo predávate nehnuteľnosť počas pandémie koronavírusu, dodržiavajte tieto pravidlá:
- Porozprávajte sa so svojím realitným agentom o tom, ako čo najlepšie postupovať.
- Usporiadajte virtuálne prehliadky nehnuteľností prostredníctvom videa.
- Vytvorte trojrozmernú interaktívnu snímku a na predvádzanie vašej nehnuteľnosti využite virtuálnu prehliadku.
- Ak musíte domov vidieť osobne, noste rukavice, dávajte pozor, aby ste sa ničoho príliš nedotýkali a udržiavajte odstup od ostatných.
Súvisiace: Ako vplýva koronavírus na americký trh s luxusnými nehnuteľnosťami?
Zaverečná fáza predaja nehnuteľnosti
V niektorých štátoch môžu byť finálne fázy kúpy domu oneskorené. Počet osôb pri predaji alebo kúpe je možné obmedziť používaním elektronických podpisov, ale nemusí to vždy stačiť. Napríklad predajcovia v Massachusetts musia získať od požiarneho zboru osvedčenie o detekcii dymu. Pretože tieto inšpekcie sú v súčasnosti zatvorené, domy bez osvedčení sa nemôžu predať.
Ak máte, podobne ako obyvatelia Massachusetts problém, s ktorým sa nemôžete vysporiadať sami, požiadajte svojho realitného agenta, aby sa s druhou stranou ( kupujúcim alebo predávajúcim ) dohodol na odklade kúpy resp. predaja a požiadal svojho veriteľa o odklad splátok pôžičky. Možno budete musieť kúpu alebo predaj odložiť o niekoľko týždňov ( alebo dokonca mesiacov ), ale napriek tomu sa dohodnete, keď sa všetko vráti do normálu.
Čo to znamená pre trh s bývaním?
Jedna možnosť toho, čo by mohol koronavírus spôsobiť, vyplýva zo zistení spoločnosti Zillow z predchádzajúcich pandémií. Z ich zistení vyplýva, že počas vypuknutia epidémie SARS sa počet domov na trhu v Hongkongu prudko znížil, najmä preto, že ľudia sa chceli vyhnúť vystaveniu epidémii. Hodnota domov, ktoré zostali na trhu, však zostala stabilná ( pravdepodobne v dôsledku obmedzenej ponuky ). To isté platí o prepuknutí ochorenia COVID-19 v Číne. Na trhu bolo menej domov a transakcie sa takmer zastavili, ale ceny domov sa výrazne neznížili. Je zrejmé, že to, čo sa stalo v iných krajinách, nemusí odrážať to, čo sa stane v USA. Stále však môžeme dúfať, že trh s nehnuteľnosťami by mohol byť jednoducho pozastavený, až kým pominie hrozba pandémie koronavírusu.
Aktuálne sadzby hypoték
Je pravdepodobné, že úrokové sadzby hypoték nezostanú na najnižších úrovniach za posledné dekády príliš dlho. Fed už naznačil, že očakáva, že sadzby sa budú naďalej zvyšovať. To je dôvod, prečo je dnes potrebné konať, či už chcete refinancovať a znižovať hypotéku, alebo kúpiť novú nehnuteľnosť.
Zdroj: Nasdaq, Fortune