Ako míňať ťažko zarobené peniaze

Všimli ste si už, že internet je síce plný rád o tom, ako šetriť peniaze, ale odborníci Vám iba veľmi zriedka vysvetlia, ako ich míňať?

Pre tento fakt existuje niekoľko teórií:

  • Väčšina z nás by pravdepodobne privítala (a implementovala) viac tipov ohľadom sporenia peňazí.
  • Verejnosť často zaujíma voči míňaniu peňazí iných ľudí výrazne negatívny postoj – a to aj v prípade, že daný človek si to môže dovoliť.
    Máme pocit, že keď míňame veľké čiastky iba na seba, mali by sme sa cítiť vinní.

Akonáhle však splatíte všetky svoje dlhy a zautomatizujete svoje financie, aby každý mesiac istý podiel z nich odchádzal na sporiace a investičné účty, a budete zarábať viac ako kedykoľvek predtým – čo plánujete spraviť ďalej?

Uznávaný spisovateľ a finančný poradca Ramit Sethi, autor knihy „I Will Teach You To Be Rich“, pred niekoľkými mesiacmi oslovil svojich vyše 800 000 čitateľov a predstavil im špeciálnu výzvu zameranú na míňanie peňazí. V tejto výzve ich požiadal, aby minuli aspoň 500 dolárov na niečo, čo by si za bežných okolností nedovolili kúpiť. Malo to byť niečo zábavné alebo niečo, čo si dlho odopierali na dobu neurčitú. Spisovateľovým cieľom bolo, aby takto ľudí presvedčil utratiť veľa peňazí za niečo, čo ich naozaj spraví šťastnými.

Niektorí čitatelia výzvu naozaj prijali. Jedným z príkladov je mladý muž, ktorý si počas cesty lietadlom doprial miesto v prvej triede a následne uviedol:

„Bol to pre mňa obrovský zážitok. Bolo to, ako keby sa mi otvoril tajný svet, o ktorého existencii som dovtedy vôbec nevedel. Zamestnanci letiska ku mne pristupovali so špeciálnou starostlivosťou, moja batožina bola označená ako prioritná a letuška ma kontrolovala v pravidelných intervaloch, takže som si nikdy nemusel nič pýtať. Mal som k dispozícii salónik s pohodlnými stoličkami, bezplatné jedlo aj alkohol. Pred samotným letom som mal dve hodiny výhradne na odpočinok a bolo to jednoducho úžasné.“

Súvisiace: Švajčiarsky filantrop daroval $1 miliardu na záchranu planéty

Uvedomil som si, že toto sa musí stať mojím novým štandardom. Bláznivý je hlavne fakt, že som si to mohol dovoliť už aj v minulosti, ale neustále som si radšej kupoval lacnejšiu alternatívu. Tak som bol skrátka vychovaný. Na svoje peniaze však tvrdo pracujem a trvalo mi roky, kým som sa naučil vhodne ich manažovať – a stále sa to učím.

Domnieval som sa, že peniazom rozumiem. Tento zážitok ma presvedčil o tom, že až teraz ich začínam naozaj chápať.“

Viacero ľudí zdieľalo na internete svoje zážitky z míňania peňazí, na ktoré by sa za iných okolností neodhodlali. Tu je ďalší príklad:

„Včera som bol na návšteve u očného lekára. Samozrejme mi povedal, že pred vyšetrením mi bude musieť rozšíriť zreničky – ale zároveň mi ponúkol možnosť použiť nový prístroj, ktorý by mi dokázal vyšetriť oči aj bez dilatácie, ale stálo by ma to o 30 dolárov viac. Najprv som odmietol, ale keď som o tom popremýšľal, rozhodol som sa, že 30 dolárov určite stojí za to, aby bol môj zrak neporušený, keď sa po vyšetrení vrátim domov späť k práci.

Potom som celý deň premýšľal o tom, aký osobnostný rast som dosiahol týmto rozhodnutím – rozhodol som sa totiž minúť viac peňazí na to, aby som si zabezpečil lepšiu skúsenosť. Pochádzam zo skromnej rodiny a bol som vychovaný s úctou k peniazom. Dlho som drahé veci vnímal ako zbytočné či uletené. Ale tvrdo pracujem a môžem si dovoliť míňať na to, čo zlepšuje môj život – a som rád že som s tým začal.“

Ďalší čitateľ prezradil:

„V priebehu minulého roka som si so svojou vtedajšou priateľkou doprial úžasnú výročnú večeru v reštaurácii Chiggeri v Luxembursku. Bol som vtedy študentom a môj mesačný príjem v zamestnaní popri štúdiu predstavoval približne 750€. Za túto večeru som však zaplatil dokopy asi 300€ plus prepitné, čo bolo takmer 50% z môjho mesačného príjmu. Ale jednoznačne to stálo za každý minutý cent.

Služby boli vynikajúce. Náš čašník bol taký milý muž, že sme sa s ním okamžite zblížili. Zo strany personálu som okrem toho cítil rešpekt aj napriek tomu, že som mal iba 23 rokov a sedel som v mimoriadne luxusnej reštaurácii, pričom som vôbec nebol zvyknutý stravovať sa na takýchto miestach. Moja priateľka dostala menu pre dámy, kde sa neuvádzali ceny, čo bolo naozaj jedinečné a romantické. Ako keby sme sa vrátili v čase. Jedlo bolo tiež neuveriteľne dobré. Porcie neboli príliš malé ani príliš veľké a trvalo nám skutočne veľmi dlho, kým sme všetko zjedli, pretože to bol unikátny zážitok. Všetky tie rôzne vône a textúry jedla boli jednoducho šialené.

Od toho dňa už nikdy neľutujem míňať peniaze, keď sa niekam idem najesť. Odvtedy som síce nezažil takú úžasnú večeru, ale keď idem s priateľmi alebo rodinou do reštaurácie, už neuvažujem o tom, či je pre mňa steak za 25 dolárov príliš drahý. Naozaj to zmenilo môj pohľad na vec a teraz už stále vyhľadávam iba reštaurácie na úrovni.“

Sethi dostal viac než 600 takýchto odpovedí a pri ich čítaní si všimol niečo veľmi zaujímavé:

Bez ohľadu na to, či ľudia minuli 30 dolárov na kvalitnejšie vyšetrenie očí, 500 dolárov na večeru, alebo dokonca 5 000 dolárov na letenku prvej triedy, jediná takáto skúsenosť s utrácaním peňazí zásadne zmenila spôsob, akým sa pozerali na svet okolo seba a nekonečné možnosti, ktoré im peniaze môžu poskytnúť – ak sa skutočne odhodlajú použiť ich na správnu vec.

Ďalší účastníčka výzvy vysvetlila:

„Predtým, ako som stretla svoju lepšiu polovičku, som bola šporovlivý blázon, ktorý jedol cereálie najlacnejšej značky a čakal štyri roky po objavení sa vytúženej videohry na trhu, len aby si ju mohol kúpiť z druhej ruky za zľavnenú cenu. Svoju umeleckú činnosť som celých šesť okov vykonávala na starom laptope – aj napriek tomu, že stroj to často nezvládal. Šesť rokov som dokonca ani nešoférovala, aby som ušetrila nejaké peniaze.

Môj partner bol pravým opakom. Jeho peniaze ho pálili vo vrecku a rád ich utrácal. Spoločne sme však pochopili, aká je naozaj realita peňazí. Predala som svoju zanedbanú basovú gitaru a kúpila som si úplne nový herný počítač. Vôbec to neľutujem, pretože od toho vo veľkej miere závisí moja práca aj trávenie voľného času. Keď moja obľúbená spoločnosť vydá novú videohru, kúpim si ju hneď, keď ju chcem vyskúšať. Avšak hry, ktoré ma až tak nenadchli, si nechávam na neskôr. Kupujem si drahé značky čajov a sušienok, pretože mi pomáhajú oddýchnuť si večer po práci. Keď sa jedná napríklad o ryžu, stále si kupujem tú najlacnejšiu, pretože mi na nej natoľko nezáleží. Momentálne sa opäť učím šoférovať a nedokážem si predstaviť, ako som mohla žiť bez tejto nezávislosti od verejnej dopravy.

Najlepšie však je to, že odkedy investujem peniaze do vlastného pôžitku, hodnota môjho majetku dokonca narástla. Vďaka novému pohľadu na peniaze som sa totiž naučila vyhýbať sa impulzívnym nákupom.“

Všetci míňame peniaze z rôznych dôvodov a vôbec to nie je o tom, že by sme sa nimi pokúšali vystatovať – samozrejme, ak práve toto nie je činnosťou, ktorá Vám prináša potešenie. Kľúčový princíp však spočíva v tom, že by sme si nemali odopierať extravagantné výdavky na veci, ktoré jednoducho milujeme. Namiesto toho by sme sa mali obmedzovať v míňaní v smeroch, ktoré pre nás nie sú dôležité.

Jeden z reagujúcich čitateľov zdôraznil: „S nikým sa nemusíte pretekať. Nemíňate pre ostatných. Míňate na seba.“

Nemusí sa jednať o súkromné lietadlá, drahé členstvo v prestížnom klube alebo šialene drahé večere. Svoje peniaze môžete pokojne minúť na každodennú záležitosť, ktorá Vám prináša radosť:

„Jedného dňa som bol už unavený z lacných slúchadiel za 10 či 20 dolárov a kúpil som si kvalitný model za 200 dolárov. Bola to jedno z najlepších rozhodnutí, aké som kedy spravil. Rozdiel v kvalite zvuku bol taký ohromujúci, že sa postupne drasticky zmenilo celé moje vnímanie hudby.“

Veľmi často sa jedná o veci, ktoré síce skutočne oceňujeme, ale často o nich nemôžeme otvorene hovoriť na verejnosti – či už je to mimoriadny komfort pri lietaní alebo legíny na cvičenie jogy za 89 dolárov, ktoré sú vyrobené z dokonalého materiálu a nekĺžu sa dole. Niečo podobné zdieľala aj táto čitateľka:

„Ročne miniem v priemere viac ako 20 000 dolárov na svoje štúdium a prax meditácie. Ľudia v mojom okolí si myslia, že som blázon. Preto už nikomu nehovorím, koľko peňazí vynakladám na svoju záľubu a neplytvám energiou na to, aby som sa snažila zmeniť niekoho názor. Meditácia je skrátka najkreatívnejšou časťou môjho dňa a jej štúdium s najlepšími z najlepších je pre mňa naozaj dôležité.“

Súvisiace: Ako notoricky šetrný miliardár Warren Buffett míňa svoj majetok

Je škoda, že nechávame názory iných ľudí ovplyvňovať to, čo nás robí šťastnými. Ale to, čo je pre nás dôležité a prináša nám radosť, nemusí nutne ovplyvňovať iných ľudí z nášho okolia. Potvrdil to aj tento čitateľ:

„Minul som 200 dolárov na novú posteľnú bielizeň, čo je na mňa skutočne veľa peňazí – mám novú plachtu, prikrývky a vankúše. Je úžasné, ako tento nákup ovplyvnil môj život. Zlepšil sa môj spánok, ráno doslova vyskakujem z postele, lebo si ju chcem dať do poriadku, celý môj dom vyzerá čistejšie a prijímam omnoho viac návštev. Jednoducho úžasné rozhodnutie, ktoré bol hodné každého centu.“

Je zaujímavé čítať tieto príbehy, pretože poskytujú úplne nový pohľad na rozumné spravovanie osobných financií. Prezentujú svet, v ktorom sa ľudia naozaj zameriavajú na premyslené a vedomé výdavky.

Ak teda zarábate viac peňazí ako v minulosti, nemáte žiadne dlhy a máte vyriešené svoje úspory a investície, a zároveň máte záujem dozvedieť sa viac o ďalšom kroku v manažovaní Vašich financií, odporúčame Vám, aby ste začali míňať peniaze s rozumom a na veci, ktoré Vás robia šťastnými.

Zdroj: NYtimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.