
Zakladateľ spoločnosti Alibaba, Jack Ma, už 30. januára daroval 14,5 milióna dolárov na „podporu vývoja vakcíny na koronavírus“

Najbohatší muž Číny svoj zámer ohlásil prostredníctvom čínskej sociálnej siete Weibo. Dve vládne výskumné organizácie Číny tak na vývoj účinnej vakcíny dostanú finančný príspevok vo výške 5,8 milióna dolárov každá.
Ako vo svojom vyhlásení uviedla nadácia Jacka Ma: „Sme si vedomí toho, že boj ľudstva s tak závažnou chorobou je behom na dlhú trať. Pevne preto veríme, že náš finančný príspevok pomôže viacerým zdravotníckym výskumom a celkovej prevencii choroby.“
Jack Ma pritom dodatočne venoval 2,15 milióna dolárov vedeckému inštitútu Peter Dohety Institute for Infection and Immunity v Austrálii, aby tak finančne podporil vývoj vakcíny. Rovnako zaslal zásielku zdravotníckych rúšok a testovacích setov do vybraných častí Spojených štátov amerických a do Afriky.
Bill a Melinda Gatesoví venovali prostredníctvom svojej nadácie 100 miliónov dolárov na boj s tým, čo nazývajú „extrémne unikátnym patogénom“

Príspevok rodiny Gatesových bude využitý na podporu viacerých snáh o vytvorenie účinnej vakcíny po celom svete, rovnako ako aj na vybudovanie vhodnej infraštruktúry starostlivosti o pacientov v Afrike a južnej Ázii. Okrem spomínaných 100 miliónov dolárov však ešte pred časom venovali 10 miliónov dolárov na podobné účely.
Bill Gates však už dávno pred vypuknutím súčasnej krízy varoval a poukazoval na to, že svet nie je vhodne pripravený a vybavený na to, aby dokázal zvládnuť ďalšiu pandémiu. Preto sa ešte do zverejnenia oficiálneho stanoviska Svetovej zdravotníckej organizácie optimisticky vyhýbal používaniu pojmu „pandémia“ a nový koronavírus nazýval iba nezvyčajne nebezpečným patogénom.
Po publikácii stanoviska organizácie však svoj názor prehodnotil a vo svojej bezprostredne na to publikovanej eseji načrtol možné návrhy zvládnutia krízy, ktoré zahŕňali aj vyslanie vysoko kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov do krajín s nízkymi alebo strednými príjmami nachádzajúcimi sa v Afrike a južnej Ázii, taktiež založenie medzinárodnej databázy týkajúcej sa informácii o vypuknutí pandémie a vhodné financovanie zariadení na výrobu efektívnej vakcíny.
Najbohatší muž Hongkongu, Li Ka-Shing, už 10. februára uviedol, že venuje 13 miliónov dolárov na pomoc zdravotníckym pracovníkom v oblasti Wuhanu

Aj Liova nadácia poctivo pracuje na získavaní zdravotníckych potrieb pre zdravotnícky personál vo Wuhane a v Hongkongu.
Len nedávno pritom Li navyše vyhlásil, že plánuje venovať finančný príspevok vo výške 13 miliónov dolárov čínskej spoločnosti Červeného kríža, ktorá predstavuje vládou spravovanú mimovládnu organizáciu.
Módny návrhár Giorgio Armani venoval dňa 8. marca 1,43 milióna dolárov na boj s koronavírusom v Taliansku

Dar 85-ročného miliardára putoval dvom nemocniciam a výskumnému inštitútu v Miláne a v Ríme.
Začiatkom marca totižto Taliansko evidovalo celosvetovo najvyšší počet úmrtí na nový koronavírus, pričom jeho severný región Lombardia bol hermeticky uzavretý a v konečnom dôsledku uzavretý do karantény.
Armani si v priebehu svojej kariéry dokázal vybudovať majetok v hodnote 6,6 miliardy dolárov. V súčasnosti tak na boj s celosvetovou pandémiou nevenoval len finančné prostriedky, no vďaka svojim rozsiahlym textilným továrňam pravidelne prispieva aj zdravotníckymi kombinézami určenými pre zdravotníckych pracovníkov.
Súvisiace: Armani mení výrobu na boj proti koronavírusom
Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg dňa 27. marca venoval 25 miliónov dolárov výskumnému programu nadácie Billa a Melindy Gatesových, ktorý sa usiluje o vytvorenie vakcíny na ochorenie COVID-19

Zuckerberg a jeho manželka Dr. Priscilla Chanová venovali finančný dar prostredníctvom svojej nadácie s názvom Chan Zuckerberg Initiative. Dar, spoločne s dodatočnými finančnými príspevkami od spoločnosti Mastercard a neziskovej organizácie Wellcome, bude použitý na financovanie urýchleného výskumu spomínanej organizácie.
Zuckerberg sa pritom po založení sociálnej siete Facebook stal siedmym najbohatším človekom na svete.
Najbohatší muž Indie – Mukesh Ambani, venoval dňa 30. marca 66 miliónov dolárov na boj s koronavírusom

Mukesh Ambani venoval koncom marca 66,7 milióna dolárov núdzovému fondu na boj s koronavírusom, ktorý bol založený indickým premiérom Narendra Modim. Jeho dar je tak zároveň aj finančnou pomocou pre nedávno ohlásený zámer vybudovania novej nemocnice určenej výhradne pre pacientov s ochorením COVID-19 v Bombaji.
Ambani však ešte predtým čelil celosvetovej kritike za svoju prvotnú reakciu na koronavírus, ktorú na sociálnej sieti prostredníctvom krátkeho videa zdieľala jeho manželka Nita Ambaniová. Mukesh Ambani na ňom totižto miesto akejkoľvek reálnej pomoci iba zvonil zvončekom na zasklenej terase nachádzajúcej sa na 27. poschodí svojho ultra luxusného sídla. Zvonenie malo byť poďakovaním všetkým pracovníkom v prvej línii, ktorí s vírusom bojujú.
Medzičasom sa však v dôsledku celosvetového strachu zo zúriaceho koronavírusu Ambaniho majetok zmenšil takmer o polovicu. Hodnota jeho majetku klesla konkrétne dňa 19. marca o závratných 41% na 34,4 miliardy dolárov. Odhadovaná hodnota majetku Ambaniho je tak dnes približne 39,3 miliardy dolárov. Jeho príjmy pritom pozostávajú prevažne z jeho 42% podielu v energetickom a telekomunikačnom konglomeráte s názvom Reliance Industries.
Bývalý správca investičného fondu George Soros venoval dňa 31. marca takmer dva milióny dolárov dvom európskym veľkomestám

Polovica spomínaného daru, ktorá bude vyplatená prostredníctvom jeho nadácie Open Society Foundation, bude smerovať na pomoc mestskej samospráve Sorosovho rodného mesta Budapešť. Jej zámerom je podať pomocnú ruku pri zaobstaraní vhodnej starostlivosti o populáciu starších ľudí a bezdomovcov v Budapešti počas toho, čo Soros nazýva „bezprecedentným stavom núdze“.
Ako vo svojom vyhlásení uviedol: „Narodil som sa v Budapešti počas krízy známej ako Veľká depresia. To znamená, že som na svet prišiel v čase takmer o desaťročie neskôr od toho, ako španielska chrípka v meste zanechala tisícky mŕtvych. Prežil som druhú svetovú vojnu, vládnutie hungaristického hnutia Strany šípových krížov a taktiež aj obliehanie mesta. Veľmi dobre si pamätám, aké ťažké je žiť v extrémnych podmienkach.“
Druhá polovica daru bude venovaná Milánu na to, aby Taliansko ukončilo a vhodne sa zotavilo z tak devastačného vypuknutia pandémie. Podľa slov syna 89-ročného miliardára, Alexa Sorosa, sú oba dary súčasťou Sorosovej rozsiahlejšej „série intervencií“ v európskej kríze koronavírusu.
Po tom, čo Soros opustil Budapešť ešte ako tínedžer, dokázal si vybudovať majetok v hodnote 8,3 milardy dolárov tým, že spravoval svetovo najväčší tzv. hedžový fond.
Súvisiace:
Lamborghini opätovne otvára továreň na výrobu chirurgických masiek a lekárskych štítov
Tisícky amerických hotelov dnes poskytujú útočisko zdravotníckym pracovníkom
Spoluzakladateľ sociálnej siete Twitter a Square, Jack Dorsey, venuje na boj s pandémiou jednu miliardu dolárov – čo predstavuje takmer tretinu jeho celkového majetku

Dorsey, ktorý je v súčasnosti výkonným riaditeľom oboch spoločností, ohlásil prostredníctvom sociálnej siete Twitter svoj zámer založiť novú charitatívnu organizáciu, ktorá sa bude zameriavať na poskytovanie pomoci tým, ktorí sú novým koronavírusom zasiahnutí najviac.
Po odznení pandémie Dorseyho nová nadácia zmení svoje zameranie a bude financovať prostriedky na podporu zdravia a vzdelávania dievčat a zaštítenie všeobecného základného príjmu.
Podľa informácií prestížneho časopisu Forbes má majetok Dorseyho ešte pred poskytnutím takejto finančnej pomoci hodnotu 3,6 miliardy dolárov.
Zdrojový link: Yahoo, BI, Fortune