Jeff Bezos, najbohatší muž v Amerike, s priateľkou Lauren Sanchez vo Wimbledone.Americkí miliardári ovládajú väčšinu života v krajine. Prezident Spojených štátov je miliardár. Jeden z najslávnejších filantropov, Bill Gates, je miliardár. Najbohatší miliardár je muž, ktorý prevádzkuje Amazon, online gigant predávajúci takmer všetko. Celosvetovo najpopulárnejšia a zároveň nenávidená sociálna sieť bola vytvorená štvrtou aktuálne najbohatšou osobou v USA. Nezdravé jedlo sa úzko spája s USA. USA by bez neho nebolo USA. Za jednou z najväčších cukrovinkových spoločností na svete – Mars, stojí rodina, ktorá je tvorená niekoľkými miliardármi.
Na zozname 400 najbohatších ľudí z roku 2019 podľa časopisu Forbes sú ľudia, ktorých spoločná hodnota predstavuje 2,96 bilióna dolárov a svoj majetok nadobudli rôznymi spôsobmi. Od nákupu športových tímov pred desiatkami rokov až po napríklad budovanie úspešných spoločností od nuly. Aj keď existuje veľa spôsobov, ako zarobiť veľké množstvo peňazí, niektoré odvetvia sú spojené s miliardármi viac ako iné.
Najrozšírenejší spôsob v roku 2019, ako zarobiť desaťciferný majetok, bolo odvetvie financií a investícií. Deväťdesiattri miliárdárov alebo 23,5% zoznamu Forbes 400 nadobudlo majetok investovaním, ako napríklad Warren Buffett alebo Carl Icahn. Prostredníctvom investovania súkromného kapitálu nadobudol majetok aj Robert F. Smith, ktorý sa zaviazal zaplatiť študentský dlh celému ročníku promujúcemu v roku 2019 na Morehouse College. Hedžové fondy vyniesli zisky Jimimu Simonsovi a Rayovi Daliovi, ktorí založili najväčší hedžový fond na svete. Podobne ako minulý rok, finančný a investičný priemysel zabezpečil najviac miliardárov na danom zozname.
Vytvorenie novej sociálnej siete, softvérového produktu alebo revolučnej technológie je tiež vhodný spôsob ako zarobiť miliardy. Tzv. technologickí miliardári ako sú Bill Gates, Mark Zuckerberg, Bobby Murphy a Evan Spiegel zo spoločnosti Snapchat, najbohatšia žena v technologickom biznise, Judy Faulknerová a ďalší, predstavujú 17,25% z daného zoznamu. Najbohatším mužom v Amerike je zakladateľ Amazonu Jeff Bezos, ktorého majetok má hodnotu 114 miliárd dolárov. (V porovnaní s minulým rokom jeho majetok klesol zo 160 miliárd dolárov a to najmä kvôli rozvodu zo začiatku tohto roka. Jeho bývalá manželka Mackenzie Bezosová obsadila 15. priečku na zozname miliardárov s 36,1 miliardami dolárov). Najväčšie majetky boli získané v technologickom priemysle. Týka sa to až sedmich z 10 najbohatších ľudí v Amerike.
Súvisiace:
Top 10 miest s najväčším počtom miliardárov
Ako vyzerá jeden rok v živote bežného miliardára
Spracovanie, výroba, predaj a marketing potravín a nápojov je ďalší spôsob, ako si zabezpečiť prístup do elitného klubu ultra bohatých ľudí. Logika za tým je jednoduchá: Ľudia sa musia stravovať a to zarába peniaze. Približne 10% zo zoznamu, čo je 41 miliardárov, si takto vytvorilo svoje bohatstvo. Medzi daných miliardárov patria Stewart a Lynda Resnickovci, ktorých spoločnosť Wonderful Co. je najväčším producentom mandlí a pistácií na svete. Resnickovci tiež vlastnia značky Fiji Water a Halo. Howard Schultz, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Starbucks, zarobil majetok vo výške 4,7 miliárd dolárov premenou siete lacných reštaurácí zo Seattlu na globálnu značku. (V roku 2020 krátko zvažoval kandidatúru na prezidenta). Americký biznismen, Tilman Fertitta, ktorý vlastní NBA klub Houston Rockets, zarobil svoj majetok v reštauráciách ako sú Landry’s Seafood House, Saltgrass Steak House a Bubba Gump Shrimp Co.
Oblasť nehnuteľností je ďalší overený spôsob ako nadobudnúť majetok. Miliardári v danej oblasti predstavujú 8,5% z aktuálneho zoznamu časopisu Forbes. Prezident Donald Trump, ktorého poradové číslo je 275, má majetok v hodnote 3,1 miliárd dolárov a je pravdepodobne najznámejším miliardárom v tomto sektore. Donald Bren je najúspešnejším realitným magnátom a vlastní majetok v hodnote 17 miliárd dolárov. Spoločnosť Bren’s Irvine Co. vlastní viac ako 35 miliónov metrov štvorcových nehnuteľností, väčšinou v južnej Kalifornii. Spoločnosť vlastní tiež 97% podiel v budove MetLife na Manhattane.
Toto sú odvetvia, ktoré sa najčastejšie vyskytujú medzi 400 miliardármi na zozname časopisu Forbes:
1. Financie a investície
- 94 miliardárov
- 23,5% zo zoznamu
2. Technológie
- 69 miliardárov
- 17,25% zo zoznamu
3. Potraviny a nápoje
- 41 miliardárov
- 10,25% zo zoznamu
4. Nehnuteľnosti
- 34 miliardárov
- 8,5% zo zoznamu
5. Móda a maloobchod
- 33 miliardárov
- 8,25% zo zoznamu
6. Médiá a zábava
- 27 miliardárov
- 6,75% zo zoznamu
7. Energetika
- 24 miliardárov
- 6% zo zoznamu
8. Služby
- 16 miliardárov
- 4% zo zoznamu
9. Šport
- 14 miliardárov
- 3,5% zoznamu
10. Výroba
- 12 miliardárov
- 3% zo zoznamu
Zdroj: Fortune, WSJ