Ako sa stať milionárom, aj keď pracujete pre niekoho iného

Mnohí ľudia tvrdia, že ak budete neustále pracovať pre niekoho iného, nikdy sa Vám nepodarí zbohatnúť. Myslia si, že jedinou cestou za statusom milionára je riskantný a dobrodružný život podnikateľa. Čo ale robiť v prípade, keď sa cítite šťastne a komfortne v práci pre šéfa, ktorý za Vás platí zdravotné poistenie?

Prieskumy ukazujú, že ako podnikateľ by ste museli zarábať až o 35% viac ako Vám každý mesiac prinesie práca pre súčasného zamestnávateľa. Opustiť bezpečie denného zamestnania je obzvlášť riskantným krokom pre ľudí s rodinou. A to aj napriek tomu, že podnikateľský životný štýl sa môže v konečnom dôsledku ukázať omnoho lukratívnejším.

Ak sa túžite stať milionárom a zároveň si uchovať výhody pravidelnej mesačnej výplaty, ponúkame Vám niekoľko odporúčaní, ktoré by ste mali zvážiť.

1. Získajte status partnera

Partnerstvá nie sú spojené výhradne s právnickými firmami. Vyhľadávajte malé podniky a start-upové spoločnosti, v rámci ktorých máte možnosť stať sa obchodným partnerom. Majitelia mnohých spoločností sa rozhodujú už na začiatku svojho podnikania, či budú firmy viesť vlastnými silami, alebo si nájdu vhodného obchodného partnera. Zakladatelia malých podnikov však môžu svoje rozhodnutie zmeniť aj počas toho, ako sa ich spoločnosť postupne rozrastá.

Pracujte tvrdo a svedomito, ponúknite spoločnosti odbornosť v istej oblasti a prezentujte svoje vodcovské schopnosti. Keď sa naskytne vhodná príležitosť, navrhnite svojmu zamestnávateľovi, že by ste mu radi asistovali vo vedení podniku. To môže viesť k výraznému zvyšovaniu Vašich príjmov a v konečnom dôsledku si týmto spôsobom možno pripíšete na účet Váš prvý milión. To sa Vám však nepodarí v prípade, že budete dlho váhať a neodvážite sa prevziať pozíciu vodcu vo Vašej spoločnosti.

Súvisiace: Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos a ich vlastnosti úspechu

2. Využívajte opcie na nákup akcií

Diskusia o práve na nákup akcií je vo väčšine prípadov súčasťou procesu pracovného pohovoru. Zamerajte sa na podniky, ktoré Vám ponúknu opcie na nákup akcií danej spoločnosti. Je to vhodná voľba aj v prípade, že Váš plat v takejto spoločnosti bude o niečo nižší. Takýto prístup sa stal veľmi populárnym medzi start-upovými spoločnosťami zo Silicon Valley. Talentovaní uchádzači o pracovné pozície sa ešte pred podpísaním pracovnej zmluvy zaujímajú o časový horizont, v rámci ktorého budú môcť uplatniť svoje právo na nákup akcií svojho zamestnávateľa.

Zároveň by ste sa však mali pripraviť na krutú skutočnosť, že akciové opcie samy o sebe nebudú stačiť na to, aby ste sa stali milionárom. Existuje možnosť, že Vaša spoločnosť nebude čeliť akvizícií alebo sa nakoniec vôbec nestane verejne obchodovanou. A aj v prípade, že sa tak stane, takýto predaj akcií spoločnosti Vám pravdepodobne neprinesie vytúžené milióny. Tento krok radšej považujte za investíciu, ktorú môžete vykonať popri investovaní do akciového trhu či nehnuteľností.

3. Neutrácajte peniaze

Čím menej peňazí miniete, tým viac prostriedkov Vám ostane na bankovom účte. Ak neustále utrácate peniaze, nemáte možnosť efektívne sporiť. Mnoho z najúspešnejších ľudí na svete žije skromným životným štýlom.

Možno budete po dlhé roky či desaťročia bývať v malom dome a šoférovať ojazdené auto. Nakoniec sa Vám to však nepochybne oplatí. V niektorých prípadoch je sporenie peňazí dokonca výhodnejšie ako zarábanie nových. Najmä pri platení daní Vám príde vhod, ak budete mať na bankovom účte istú finančnú rezervu.

4. Investujte inteligentne

Obchodovanie na akciovom trhu môže mať svoje úskalia. Ak však viete, ako sa správať na burze, investovanie do akcií môže byť rýchlou cestou k zveľaďovaniu Vášho majetku. Buďte však pripravení na to, že ak sa chcete stať naozaj úspešným investorom, okrem peňazí budete potrebovať investovať aj istý podiel Vášho času a energie.

Viacerí úspešní investori sú schopní rozpoznávať sľubné podnikateľské modely, do ktorých sa oplatí investovať kapitál. Neustále venujú pozornosť výkonu širokej škály rôznych akcií a priemyslov. Ich úsilie by sme mohli prirovnať k futbalovému fanúšikovi, ktorý neprestajne hodnotí štatistiky a úspešnosť svojho obľúbeného tímu.

Ak neovládate ani základy obchodovania na finančných trhoch, mali by ste vynaložiť dostatok úsilia pri hľadaní skúseného a spoľahlivého finančného odborníka. Ten Vám môže ozrejmiť situáciu a odporučiť najlepšie investície, pomocou ktorých budete schopní dosiahnuť svoje vytýčené ciele. Keď Vám nakoniec investície na akciových trhoch začnú zarábať, môžete zvážiť investovanie do nákupu či prenájmu nehnuteľností. To môže efektívne zvýšiť Vaše mesačné príjmy.

5. Prevezmite kontrolu nad spoločnosťou

Postupom času sa majiteľ Vášho podniku rozhodne odísť do dôchodku či presunúť sa k novým podnikateľským zámerom. To by sa mohlo stať momentom, ktorý Vám dovolí zažiariť.

Možno sa majiteľ Vašej spoločnosti ešte ani zďaleka nepribližuje dôchodkovému veku. V takom prípade sa pripravte na možnosť, že sa jedného dňa rozhodne predať kontrolu nad podnikom niekomu inému a on sám sa zameria na svoj nový podnikateľský plán. Kým ste u neho zamestnaní, prezentujte svoju vášeň a pracovnú morálku, ktorá je potrebnou pre riadenie spoločnosti v prípade jeho neprítomnosti. Ak budete zodpovedným a svedomitým zamestnancom, každým rokom Vám bude súčasný majiteľ zverovať do rúk väčšiu zodpovednosť za riadenie spoločnosti. Ak si neviete predstaviť, že by ste sa ocitli na čele spoločnosti, v ktorej momentálne pracujete, skúste objavovať príležitosti v iných oblastiach podnikania.

Súvisiace:
Čitateľské návyky najúspešnejších ľudí sveta
Bohatí ľudia sa nedopúšťajú týchto 5 chýb

6. Rozbehnite vedľajšie podnikanie

Po skončení pracovnej doby v primárnom zamestnaní by ste sa mali venovať nejakému druhu vedľajšieho podnikania. Súčasná moderná technológia Vám zabezpečí, že pri rozbiehaní nového podnikania dokonca ani nemusíte investovať do kancelárskych priestorov a celého tímu zamestnancov.

Ak máte v pláne zvládať každodenné zamestnanie a popri tom dosahovať svoj milionársky status, možno budete musieť ťažko pracovať noc čo noc. Vašim cieľom by malo byť budovanie zákazníckej základne a následne nového zdroja stabilného príjmu. Jedine týmto spôsobom sa budete môcť jedného dňa vzdať Vášho denného zamestnania. Kým sa však pri platení účtov spoliehate na svoje hlavné zamestnanie, mali by ste sa uistiť, že Vaše vedľajšie podnikanie sa nedostáva do konfliktu záujmov s Vaším zamestnávateľom.

Takmer žiadny milionár nezbohatol zo dňa na deň. Dosiahnutie obrovského pravidelného príjmu si vyžaduje roky tvrdej práce a dôsledného plánovania. Podobne ako väčšina úspešných ľudí, aj vy budete musieť pracovať na svojich miliónoch ešte počas obdobia, kým ste zamestnaní v spoločnosti niekoho iného. Prinajmenšom zo začiatku. Pamätajte na to, že rozbehnutie nového podnikania si vyžaduje námahu a čas. Najprv sa oboznámte s tým, po čom túžia Vaši zákazníci. Potom vytvorte produkt či službu, ktorá uspokojí ich požiadavky.

Kľúčovým slovom v snahe o dosiahnutie statusu milionára je obeta. A tá nie je pre všetkých. Ak si však zachováte disciplínu, naučíte sa myslieť za pochodu a nestratíte dlhodobé odhodlanie, odmenou sa Vám stane vytúžený úspech.

Zdroj: WSJ, Yahoo, NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.