Ako táto návrhárka detských hračiek vybudovala značku v hodnote $500 miliónov

(pre FB: zároveň bojovala s existenčným zúfalstvom)

Návrhárka Melissa Bernstein.

Jej hračky priniesli radosť miliónom detí, no ona bojovala s temnou depresiou. Kreatívna myseľ, stojaca za populárnou značkou Melissa & Doug, sa otvára pri rozprávaní o svojej ceste za svetlom.

Melissa Bernstein, 55, sa zdá byť takým typom zakladateľky, ktorá má všetko dopodrobna premyslené. Vybudovala ikonickú spoločnosť na výrobu hračiek Melissa & Doug so sídlom vo Wiltone v americkom štáte Connecticut, ktorá má dnes hodnotu 500 miliónov dolárov. Sama je návrhárkou viac ako 1 000 svojich hračiek, má šťastné manželstvo a šesť – áno šesť – detí.

Nie je jej príjemné, keď ju nazývajú „existenciálnou nihilistkou“ a túto frázu považuje za „najtemnejšiu formu zúfalstva“.

Nedávno poskytla rozhovor v podcaste What I Know, v ktorom prekvapivo priznáva, že počas svojho podnikania a výchovy svojich detí potláčala najtemnejšie emócie. „Nikto nemal ani tušenia, že sa tieto hračky narodili z ohromného množstva zúfalstva.“ V istom okamihu si však uvedomila, že s depresiou sa môže vyrovnať tvorivým vyjadrením a hlbším porozumením svojho mentálneho stavu. Zároveň pochopila, že o svoj príbeh sa musí podeliť s ostatnými: „Musím sa podeliť o svoj príbeh. Musím povedať, kým som, aby ostatní, ktorí sú mladší ako ja, mali odvahu a vedeli, že v tom nie sú sami.“

V tomto roku si sama vydala knihu, ktorú napísala, a dala jej názov LifeLines: An Inspirational Journey From Profound Darkness to Radiant Light (Inšpiratívna cesta od hlbokej tmy po žiarivé svetlo) a taktiež založila neziskovú organizáciu LifeLines, zameranú na podporu mentálneho zdravia ľudí. Organizácia LifeLines je otvorená pre všetkých a takmer denne poriada vzdelávacie stretnutia prostredníctvom aplikácie Zoom. Je určená pre všetky vekové kategórie, no podľa Bernstein, sú práve rozhovory s podnikateľkami tie najdramatickejšie. „ Veľmi zápasia s tým, aby porazili tú predstavu, že majú zvládať všetko. Keď v konverzácii naznačím, že sa vlastne snažia byť pre všetkých všetkým, zosypú sa priamo predo mnou. Na seba vôbec nemyslia. Z prázdnej studne nemôžeš dlho dávať.“

Hovorí, že je dôležité, aby si zakladatelia, najmä tí, ktorí sú zároveň rodičmi, a tí, ktorí majú tendenciu snažiť sa uspokojiť potreby ostatných pred svojimi vlastnými potrebami, úmyselne vyhradili čas na seba. Ako sama vraví, v čase keď začínala s podnikaním, sa na „starostlivosť o seba samu“ ani nepomyslelo. „ 20-te roky svojho života som žila v tme.“ Vyrastala s pocitmi osamelosti a depresie a jej tvorivosť ju nasmerovala do tvorenia hudby a písania poézie. Navrhovanie hračiek bolo pre ňu zjavením. „Zmenilo temnotu na svetlo. Vďaka tomu som mala pocit, že vôbec prvýkrát v živote môžem dýchať.“

Ale v priebehu desaťročí sa váha jej depresie nerozplynula. Dnes odkazuje mladým rodičom, že je nevyhnutné nezabúdať na seba samého. „Aj keď je to len jedna hodina denne, uistite sa, že sa stáva pre vás zámerným zvykom robiť niečo, čo vás privedie do vášho srdca a je vašou vlastnou formou sebavyjadrenia.“ Dúfa, že jej kniha a nezisková organizácia môžu pomôcť tým, ktorí bojujú, či už s depresiou alebo hľadaním vlastného sebavyjadrenia. Aj keď stále bojuje so svojím duševným stavom, zistila, že jej pomohlo uznanie rozsahu citov a venovanie času jej vlastnému tvorivému prejavu v akejkoľvek podobe. „Naozaj som si myslela, že budem celý život uväznená v tme. Ale keď to dokážem ja, tak potom má ktokoľvek tú moc nasmerovať svoju temnotu do svetla.“

Zdroj: MSN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.