Ako vplýva koronavírus na americký trh s luxusnými nehnuteľnosťami?

Koronavírus a trh s luxusnými nehnutelnosťami.

Uprostred celosvetovej krízy súvisiacej s koronavírusom trh s luxusnými nehnuteľnosťami pokračuje v niektorých častiach sveta tak ako zvyčajne, v niektorých prezentuje lákavé príležitosti a v tých ďalších zasa pomaly ale isto spomaľuje.

V poslednom štvrťroku 2019 trh s luxusnými nehnuteľnosťami v Spojených štátoch naberal na svojej sile. Prejavilo sa to jednak na jeho objeme, tak aj na celkovej hodnote. V porovnaní s predošlým rokom totižto zaznamenal až dvojciferný nárast tržieb. Podľa poslednej správy portálu Realtor, vstupná cena nehnuteľností oproti roku 2018 vzrástla až o 2,1% a teda vyšplhala sa až na 1,16 milióna eur.

Ako Danielle Haleová, hlavná ekonómka portálu Realtor uviedla: „V poslednom štvrťroku predošlého roka bol akciový trh nesmierne silný. Rovnako sme mohli pozorovať aj to, že sadzby hypoték boli nižšie, než tie o rok skôr. A práve to do značnej miery pomohlo luxusnému odvetviu.“

Nasledujúci rok 2020 tak mal byť pre danú oblasť pomerne sľubnou záležitosťou. Po dvoch mesiacoch od osláv nového roka však svet zachvátil koronavírus, ktorý narušil plány veľkých aj malých podnikateľov vo všetkých oblastiach.

Začiatkom marca Joanne Greenová, maklérka pôsobiacia v newyorskej spoločnosti Brown Harris Stevens, prezentovala trojizbový byt za približne dva milióny eur, nachádzajúci sa v oblasti East Side. Jej klientmi boli manželia s pomerne zvláštnym výzorom a nemenej výstrednými zvykmi. Manželský pár mal totižto počas prehliadky nasadené rúška a ochranné rukavice. Výťah používali manželia výhradne osamote a počas osobnej prehliadky apartmánu nesmel nikto hovoriť. Podľa slov maklérky šlo o nesmierne zvláštne stretnutie, nakoľko prehliadky nehnuteľností bývajú do veľkej miery komentované ako maklérom, tak aj klientom. No zároveň uznala, že každý má právo správať sa tak, ako mu to vyhovuje a naložiť so získanými informáciami podľa vlastného uváženia. V záverečnej časti prehliadky sa však ukázalo, že neodsúdenie tohto páru bolo správne, nakoľko sa Joanne dozvedela, že manželský pár bol práve v radostnom očakávaní nového prírastku do rodiny a z toho dôvodu len nechceli zbytočne riskovať.

Reakcia kupujúcich a predávajúcich na pandémiu

Reakcie na novovzniknutú kritickú situáciu vo svete sú rôzne. Preto tomu inak nie je ani na trhu s nehnuteľnosťami. No nedávno sa Joanne a jej pracovná partnerka Nada Rizková vyjadrili, že aj keď ľudia sú jednoznačne obozretnejší, pred rozsiahlym vypuknutím zatiaľ nedošlo k zrušeniu ani jedného z dohodnutých stretnutí. Aj napriek tomu sa však kolegyne rozhodli neposúvať na trh nové nehnuteľnosti.

Jedným z dôvodom je aj to, že zatiaľ čo v štáte Chicago sa cenovo dostupné luxusné rezidencie za približne 680 000 eur predávajú stále pomerne dobre, v luxusnom odvetví sa neprezentuje a nekupuje už vôbec nič. Podľa Matta Laricyho, riadiaceho makléra spoločnosti The Matt Laricy Group, sa od kupovania nehnuteľností začína upúšťať čoraz viac a stále iba z toho jedného jediného dôvodu, ktorým je na sile naberajúca pandémia. Zákazníci chcú túto krízu jednoducho prečkať a zistiť, ako sa situácia bude vyvíjať ďalej.

Súvisiace: Koronavírus zasiahol všetky luxusné dovolenkové odvetvia priemyslu

Na druhej strane však Robert Glaser, výkonný riaditeľ spoločnosti Smith & Associates Real Estate, konštatoval, že aj napriek spomaleniu dopytu po osobných prehliadkach sú dojednané dohody ešte stále na stole.

Vzhľadom na súčasnú situáciu sa teda názory a prístupy maklérov rôznia. Zatiaľ čo niektorí pokračujú v ponúkaní súkromných obhliadok nehnuteľnosti, iní zasa preferujú istú úroveň izolácie od cudzincov, vďaka čomu sa skôr uchyľujú k alternatívam v podobe virtuálnych prehliadok.

Podľa makléra a tímového manažéra spoločnosti Redfin, je v prípade poklesu dopytu možné očakávať, že predávajúci, a predovšetkým developeri, začnú svoje ceny znižovať a stanú sa o niečo viac flexibilnými. Ako uviedol: „Developeri jednoducho potrebujú predávať a preto nemajú času nazvyš. To platí predovšetkým v prípade ak sa domnievajú, že sa situácia skôr zhorší, ako zlepší.“

Predaje a celkový inventár: príliš skoro na posúdenie

Na základe údajov maklérky Martinovej sa predaj luxusných nehnuteľností v najväčšom meste amerického štátu Texas prepadol v rozmedzí od 1. – 18. marca o 6%, v porovnani s rovnakým obdobím minulého roka. Množstvo prípadov, ktoré si vyžiadali zníženie cien, pritom narástlo až o 8%. Rovnako zlé sú taktiež aj štatistiky zakladateľa poskytovateľa služieb v oblasti nehnuteľností s názvom UrbanDigs, podľa ktorých vstúpilo na trh s nehnuteľnosťami v mestskej štvrti Manhattan za mesiac marec omnoho menej nových subjektov.

Akékoľvek zmeny v cenových ohodnoteniach nehnuteľností je však ešte veľmi ťažké konštatovať, nakoľko zvyčajne sa prejavia až po niekoľkých mesiacoch. Podľa makléra Rosenblatta tak pravdivé údaje o v súčasnosti uzatváraných zmluvách vyjdú na povrch o tri až šesť mesiacov.

Výkonný riaditeľ spoločnosti The Agency, Mauricio Umansky, uviedol, že nižšie ceny možno jednoznačne očakávať a to najmä z dôvodu rýchlych spoločenských a predovšetkým ekonomických reakcií na vypuknutie krízy. Práve tie sú podľa neho navyše faktormi, ktoré radikálne zmenia súčasné vyhliadky do budúcna v tejto oblasti.

Dôsledky akciového trhu

Akciový trh, ktorý je značne otrasený koronavírusom, je v súčasnosti z daného dôvodu pomerne nestálym. Do veľkej miery tak negatívne ovplyvňuje rozhodnutia niektorých kupujúcich s vysokou hodnotou majetku. Podľa makléra Halea sme mohli byť v priebehu histórie už niekoľkokrát svedkami toho, že akonáhle došlo k poklesu hodnoty akciového trhu, najvyčšiu daň za to zaplatil vždy segment luxusných tovarov. To však na základe jeho domnienky dáva zmysel, pretože kupujúci, ktorí by hľadali a kupovali luxusné nehnuteľnosti, sú zároveň ľuďmi, ktorí do akciového trhu investujú vždy viac ako ostatní.

Úpadok medzinárodného záujmu

Nedávne cestovateľské obmedzenia, zavedené za účelom spomalenia globálneho šírenia koronavírusu, do značnej miery skomplikovali, ak nie priamo znemožnili, nákupy amerických nehnuteľností zahraničnými kupujúcimi.

Z krátkodobého hľadiska sa tak zdá, že po istej dobe dôjde k jednoznačnému poklesu medzinárodného záujmu v tejto oblasti. No podľa Halea sa investori z ostatných krajín, ktorí stále hľadajú bezpečné miesto na uloženie svojich peňazí, v konečnom dôsledku obrátia práve na Spojené štáty. Na základe tejto domnienky tak skonštatoval, že zo strednodobého až dlhodobého hľadiska sa vyhliadky do budúcna môžu v tejto oblasti zlepšiť.

Avšak maklér Traub len nedávno uviedol, že klient pochádzajúci zo Singapuru, ktorý už bol v procese kúpy 14 miliónového domu v oblasti Hollywood Hills, z dohody vycúval. Na základe súčasnej situácie totižto do Kalifornie vycestovať nemohol a preto sa nemohli uskutočniť ani potrebné úkony.

Na základe slov makléra Foxa je zrejmé, že aktuálny predaj amerických nehnuteľnosti funguje na princípe „pokus-omyl“. Obchodovať s cudzincami je v tomto čase nesmierne náročné. Horšou informáciou však je, že noví zákazníci sa na trhu s nehnuteľnosťami prestávajú objavovať úplne.

V čase pred vypuknutím pandémie však bolo podľa Umanského možné pozorovať nárast medzinárodného záujmu. Ako vo svojom vyjadrení uviedol: „Je zrejmé, že v súčasnosti má mnoho cudzincov problém s pricestovaním do Spojených štátov. No v prvopočiatkoch krízy, kedy bola Čína jedinou krajinou s výskytom danej choroby, sme pocítili nárast záujmu zo strany práve čínskych kupujúcich, ktorí chceli v Amerike investovať.“

Nové prekážky

V priebehu toho, ako sa makléri, kupujúci a predávajúci postupne prispôsobujú podmienkam súčasnej svetovej krízy, tak rovnako začínajú čeliť aj obchodným problémom, ktoré sú vytvárané rôznymi entitami reagujúcimi práve na krízu pandémie.

Súvisiace: Ako vníma pandémiu koronavírusu Domenico Dolce?

V New Yorku sa podľa Foxa rozhodli niektoré spoločnosti odporúčať maklérom neplánovať nasťahovania či vysťahovania jednotlivých rezidentov a dokonca im odporučili pozastaviť aj renovácie a uzávierky.

Podľa názoru viacerých odborníkov je na základe súčasnej situácie možné konštatovať, že americký obchod s nehnuteľnosťami bude dočasne pozastavený, nakoľko k jeho úplnému zatvoreniu dôjsť nemôže – pričom je možné konštatovať, že v súlade s bezpečnostnými opatreniami je už dnes možno vidieť prvé náznaky takéhoto scenára v praxi, nakoľko celkové stretnutia s klientmi či osobné prehliadky nehnuteľností sú v prípade viacerých realitných kancelárií pozastavené na dobu zatiaľ troch týždňov.

Zdroj: Fortune, NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.